wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

sobota, 28 czerwca 2014

Hej Sobótka Sobótka… w Krościenku n/Strwiążem



         Goście z Jarosławia w nawiązaniu do tradycji ludowej, odtworzyli nad rzeką Strwiąż w Krościenku obrzęd Nocy Świętojańskiej, wykonując obrzędowe pieśni i okolicznościowe wiersze. 
         By tradycji stało się zadość „panny z Jarosławia” puściły swe wianki na wody Strwiąża, które popłynęły przez wieś w kierunku Ukrainy.





Weterani znów w Liskowatem




        Wzorem lat ubiegłych już po raz trzeci Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia wraz ze swymi rodzinami na apel Starosty Bieszczadzkiego Krzysztofa Gąsiora, Radnej Gminy Leokadii Bis i ks. Proboszcza Andrzeja Barana z Krościenka pojawili się w Listkowatym. 
           Tradycyjnie w ruch poszły kosiarki, piły, które cięły wysoką trawę i krzaki wokół drewnianej cerkwi pw. Narodzenia NMP i otaczającego ją cmentarza.           
     Wspólnymi siłami i siłą mięśni członków Towarzystwa Opieki nad Zabytkami z Oddziału Bieszczadzkiego, jarosławskich Weteranów, starosty Powiatu Bieszczadzkiego, ks. parafii w Krościenku, otoczenie dawnej cerkwi zostało należycie uporządkowane. 


Społecznicy dla społecznika…
         Z wielkim sentymentem i zaangażowaniem społecznicy z Jarosławia oczyszczali cmentarne nagrobki wykonane z piaskowca, które w nielicznej grupie odkryto spod warstwy wysokiej trawy.  Jednym z nich był nagrobek ze szczególnym epitafium …Władysław Klocek leśniczy z Liskowatego zm. 26.05.1929 WIELKIEMU SPOŁECZNIKOWI NAJLEPSZEMU OJCU DZIECI





wtorek, 27 maja 2014

ZAPROSZENIE na "Leniwe pedałowanie po wschodniej ścianie"


ZAPROSZENIE
W dniach 31.05.14 r. i 01.06.14 r. zapraszamy Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia oraz sympatyków grupy na dwudniową wycieczkę rowerową pod hasłem 
"Leniwe pedałowanie po ścianie wschodniej",
Tym razem zabieramy Was na pachnące żywicą Roztocze i Puszczę Solską 


W programie: 
31.05.2014 (sobota) Zbiórka o godz. 11,00 w Radawie w miejscu dawnej restauracji "Radawianka". Wyjazd na rowerach (rowery we własnym zakresie) w kierunku Suścia i po ok. 60km zakwaterowanie w domkach w Ośrodku "Roztoczanka". Przyjazd na miejsce ok. godz. 16,00. Wieczorem ognisko z pieczeniem kiełbasy.
01.06.2014 (niedziela) Rano godz. 8,30 msza św. w kościele w Suściu, a następnie do wyboru (będzie głosowanie) Rajd pieszy np. "Szlakiem Szumów" (trasa ok. 12km) lub spływ kajakowy rzeką Tanew (koszt 24 zł/os). Wyjazd powrotny ok. godz. 14,00. Planowany powrót do miejsca wyjazdu godz. 19,00.

Organizatorzy zapewniają:
Pilota – przewodnika, prowiant na ognisko, transport w razie osłabnięcia czy awarii sprzętu, ubezpieczenie i dobrą zabawę.

Uczestnik powinien zabrać ze sobą:
Odpowiedni ubiór na daną pogodę w dniu wyjazdu i na następny, napój, prowiant kaloryczny (czekolada, baton itp...) telefon komórkowy, dobry humor oraz wyżywienie o czas rajdu.


Koszt rajdu: 10 zł/os (ubezpieczenie, kiełbasa)

U W A G A !!! bardzo pilne:
Zgłoszenia proszę kierować do  czwartku 29 maja 2014 r.
do kol. Mariusza Szumińskiego - tel. 600 442 752




 

poniedziałek, 5 maja 2014

W maju jak w gaju…. weekend majowy 2014





          To majowe porzekadło związać należy nie z gajem ale z rajem. Oto kolejny raz Sztab WTG, długi majowy weekend spędził na obczyźnie odwiedzając tym razem pogranicze słowacko-węgierskie. Rajem okazał się Słowacki Kras (słow. Slovenský kras), Park Narodowy Krasu Węgierskiego (węg. Aggteleki Nemzeti Park) i Słowacki Raj słow. Slovenský raj nad rzeką Hornad.
       Przepiękna pogoda, cudowne zabytki Koszyc, krasowe jaskinie, skaliste wąwozy i doliny rzek, wino, gitara i śpiew,  spowodowały że członkowie WTG Krzysiek, Wiesiek i dwaj Jackowie czuli się jak w raju. Potwierdziło się kolejny raz staropolskie przysłowie Polak Węgier dwa bratanki…..jeśli chodzi o węgierską opiekę i słowacką gościnę.


 



piątek, 18 kwietnia 2014

Tarnica – Droga Krzyżowa w Wielki Piątek


           Już niebawem 2000 lat upłynie od chwili, gdy na górze Golgocie postawiono krzyż. Na tym krzyżu umierał przed żydowskim szabasem Bóg-Człowiek, Jezus Chrystus. Od tego czasu w stronę Chrystusowego krzyża patrzą wszystkie pokolenia. W te skrzyżowane dwie deski wpatrywali się wszyscy naśladowcy Chrystusa. W ten krzyż obecnie wpatrujemy się i my, ludzie XXI w. w czasie obecnej Drogi Krzyżowej. Bo Droga Krzyżowa jest najpiękniejszym nabożeństwem w Kościele katolickim i nawiązuje do drogi, jaką przebył po raz ostatni Jezus z pałacu Piłata na Kalwarię. Nabożeństwo to propagowali w średniowieczu ojcowie franciszkanie z myślą o wiernych, którzy nie mogli się udać do Ziemi Świętej.
Jest się już tradycją, że w Wielki Piątek przyjeżdża w góry kilka tysięcy miłośników gór i nie tylko, aby odbyć Drogę Krzyżową na szlaku prowadzącym na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę (1346 m n.p.m.).
Kilku Weteranów TG z Jarosławia również po raz kolejny uczestniczyli w tej extremalnej drodze, rozważając poszczególne stacje drogi krzyżowej prowadzonej przez „brata” Jacka Mariana Hołuba. A byli to, wspomniany Jacek Marian Hołub, Krzysztof Bałanda, Wiesław Matrejek, Wiesław Wojtyna, Zbigniew Mrozowicz i Jacek Bis.
Z parkingu w Wołosatem wyruszyliśmy w kilku osobowej grupie naszych znajomych, a już po drugiej stacji D.K. było nas blisko 70 osób. Każde następne czytanie rozważań było coraz liczniejsze. Pod krzyżem, przy ostatniej 14-stej stacji było już z nami ponad stu pielgrzymów. W drogę powrotną udaliśmy się przez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych.

fot. Krzysztof Bałanda
 




niedziela, 13 kwietnia 2014

Rajd WTGzJ - po raz 16-sty



            Po raz 16 grupa 22 Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia udała się na manewry w Bieszczady. Mimo że latka lecą ambitny plan został zrealizowany, by łączyć przyjemne z pożytecznym. Przyjemne to oczywiście wędrowanie  po górach (trasa Muczne- Wołosate), pożyteczne to poszukiwanie bieszczadzkich żubrów (zagroda pokazowa i sklepy spożywcze). Jedno i drugie spełniło się w 100 % …Żubr występuje w Bieszczadach!
         Zakończenie rajdu w niedzielę Palmową w Łukowym w kościele pw. NMP Królowej Polski u boku kapelana WTG ks. Piotra sprawiło, że każdy z uczestników poświęcił swoją „prywatną palemkę”. Ślady przeszłości w nieistniejącej wsi Choceń i wystawny obiad w Lesku to już historia która se ne vrati. Wspomnienia i fotki można włożyć do kroniki bo 17 manewry w 2015 r. już za niespełna rok na terenie Słowacji. Szlifujmy zatem język i gardła… bo się będzie działo.
Jacek Marian H.





sobota, 12 kwietnia 2014

Zwiad WTGzJ donosi…

 

teren: Bieszczady   dnia: 12 kwiecień 2014 r.    godz.: 0,00

R A P O R T (Ściśle tajne / Top Secret)

Platerówki mają śmiały plan stworzenia armii, która już za kilkanaście lat zastąpi na polu walki sporą część żołnierzy WTG. W niedalekiej przyszłości wielu zawodowych żołnierzy będzie musiało poszukać nowego zajęcia.
Wizja pola walki, na którym walczą tylko kobiety takie jak Platerówki, przedstawiana nam przez producentów filmowych oraz autorów książek, wcale nie jest tak odległa, jak wielu z nas sądzi. Już teraz nasze rozpoznanie donosi o kolejnych manewrach wojskowych kobiet, które w przyszłości mogłyby zastąpić prawdziwych żołnierzy Weteranów TGzJ, a kto wie, co stanie się za kilka lub kilkanaście lat.
Świetnie wyszkolony nasz zwiad rozpracował miejsce szkolenia niewiast i obserwował poczynania w terenie.







sobota, 5 kwietnia 2014

X Papieski Rajd Pieszy na Tarnicę


„Nie było lepszego od Jana Pawła II – jarosławianie i… .”
        Już po raz 10 jarosławianie i… oddali hołd bł. Janowi Pawłowi II w IX rocznicę śmierci. Na tradycyjny Rajd Pieszy Papieski z Wołosatego na Tarnicę przybyło około 170 osób zw. pokoleniem JPII, z Przemyśla, Rzeszowa, Krosna, Sanoka, Ustrzyk Dolnych, Stalowej Woli, Woli Michowej i Łodzi oraz innych miejscowości i w tym oczywiście, ponad 70 osobowa grupa Jarosławian, by w ten przedziwny sposób po raz kolejny zaśpiewać Barkę na 164 głosy na najwyższej górze Bieszczad polskich Tarnicy, o godzinie 21.37.

W tej licznej grupie byli członkowie WTGzJ:
Wiesiek M, Waldek B, Krzysztof B., Mariusz S, Mariusz Ł, Paweł W, Edward R, Jacek B i prowadzący „brat” Jacek Marian H.

                                                                                                    Fot. Jacek Bis, Dariusz Balicki, Zygmunt Krasowski


środa, 19 marca 2014

XVI Rajdu WTGzJ - informacje



Szanowni koledzy Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia.

         Jak tradycja nakazuje tak i też czynimy. Wzorem lat ubiegłych miesiąc kwiecień poświęcamy na wspólne spotkanie braci WTG.  Po raz XVI Sztab WTG z Jarosławia organizuje manewry w Bieszczadach w dniach 11-13 kwietnia 2014 r.

Plan wyjazdu:
PIĄTEK:
Wyjazd z Jarosławia w piątek o godzinie 18.00  z parkingu ul. Piekarska
Nocleg: Tarnawa Niżna ( Baza nad Roztokami http://www.bazanadroztokami.pl/)
SOBOTA:
-Wariant 1 trasy przejścia: godz. 10.00 żółtym szlakiem na Bukowe Berdo 1201 m. Zejście szlakiem niebieskim przez Widełki 1016 m do Pszczelin (3 godziny)
-Wariant 2 trasy przejścia:  godz.10.00 żółtym szlakiem na Bukowe Berdo 1201 m, niebieskim do Wołosatego (5godzin)
Obiad: Ustrzyki Górne -Pod Caryńską
Powrót do Tarnawy Niżnej, nocleg.
NIEDZIELA:
Śniadanie: Jejecznica generalska
Msza św. w Michniowcu lub Bystrem
Poszukiwania jaskini  Rosolin i  d. wsi Rosolin
Obiad; Zajazd przy kominku Żłobek
Powrót do Jarosławia ok. 20.00
KOSZT: 150 zł

UWAGA!!! Bardzo ważne!!!
Zebranie organizacyjne 27 marca (czwartek) br. godzina 19.00  Restauracja Panorama w Jarosławiu.
Wpisowe 100 zł gwarancja udziału .