wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

piątek, 18 kwietnia 2014

Tarnica – Droga Krzyżowa w Wielki Piątek


           Już niebawem 2000 lat upłynie od chwili, gdy na górze Golgocie postawiono krzyż. Na tym krzyżu umierał przed żydowskim szabasem Bóg-Człowiek, Jezus Chrystus. Od tego czasu w stronę Chrystusowego krzyża patrzą wszystkie pokolenia. W te skrzyżowane dwie deski wpatrywali się wszyscy naśladowcy Chrystusa. W ten krzyż obecnie wpatrujemy się i my, ludzie XXI w. w czasie obecnej Drogi Krzyżowej. Bo Droga Krzyżowa jest najpiękniejszym nabożeństwem w Kościele katolickim i nawiązuje do drogi, jaką przebył po raz ostatni Jezus z pałacu Piłata na Kalwarię. Nabożeństwo to propagowali w średniowieczu ojcowie franciszkanie z myślą o wiernych, którzy nie mogli się udać do Ziemi Świętej.
Jest się już tradycją, że w Wielki Piątek przyjeżdża w góry kilka tysięcy miłośników gór i nie tylko, aby odbyć Drogę Krzyżową na szlaku prowadzącym na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę (1346 m n.p.m.).
Kilku Weteranów TG z Jarosławia również po raz kolejny uczestniczyli w tej extremalnej drodze, rozważając poszczególne stacje drogi krzyżowej prowadzonej przez „brata” Jacka Mariana Hołuba. A byli to, wspomniany Jacek Marian Hołub, Krzysztof Bałanda, Wiesław Matrejek, Wiesław Wojtyna, Zbigniew Mrozowicz i Jacek Bis.
Z parkingu w Wołosatem wyruszyliśmy w kilku osobowej grupie naszych znajomych, a już po drugiej stacji D.K. było nas blisko 70 osób. Każde następne czytanie rozważań było coraz liczniejsze. Pod krzyżem, przy ostatniej 14-stej stacji było już z nami ponad stu pielgrzymów. W drogę powrotną udaliśmy się przez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych.

fot. Krzysztof Bałanda
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz