wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

poniedziałek, 5 maja 2014

W maju jak w gaju…. weekend majowy 2014





          To majowe porzekadło związać należy nie z gajem ale z rajem. Oto kolejny raz Sztab WTG, długi majowy weekend spędził na obczyźnie odwiedzając tym razem pogranicze słowacko-węgierskie. Rajem okazał się Słowacki Kras (słow. Slovenský kras), Park Narodowy Krasu Węgierskiego (węg. Aggteleki Nemzeti Park) i Słowacki Raj słow. Slovenský raj nad rzeką Hornad.
       Przepiękna pogoda, cudowne zabytki Koszyc, krasowe jaskinie, skaliste wąwozy i doliny rzek, wino, gitara i śpiew,  spowodowały że członkowie WTG Krzysiek, Wiesiek i dwaj Jackowie czuli się jak w raju. Potwierdziło się kolejny raz staropolskie przysłowie Polak Węgier dwa bratanki…..jeśli chodzi o węgierską opiekę i słowacką gościnę.


 



piątek, 18 kwietnia 2014

Tarnica – Droga Krzyżowa w Wielki Piątek


           Już niebawem 2000 lat upłynie od chwili, gdy na górze Golgocie postawiono krzyż. Na tym krzyżu umierał przed żydowskim szabasem Bóg-Człowiek, Jezus Chrystus. Od tego czasu w stronę Chrystusowego krzyża patrzą wszystkie pokolenia. W te skrzyżowane dwie deski wpatrywali się wszyscy naśladowcy Chrystusa. W ten krzyż obecnie wpatrujemy się i my, ludzie XXI w. w czasie obecnej Drogi Krzyżowej. Bo Droga Krzyżowa jest najpiękniejszym nabożeństwem w Kościele katolickim i nawiązuje do drogi, jaką przebył po raz ostatni Jezus z pałacu Piłata na Kalwarię. Nabożeństwo to propagowali w średniowieczu ojcowie franciszkanie z myślą o wiernych, którzy nie mogli się udać do Ziemi Świętej.
Jest się już tradycją, że w Wielki Piątek przyjeżdża w góry kilka tysięcy miłośników gór i nie tylko, aby odbyć Drogę Krzyżową na szlaku prowadzącym na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę (1346 m n.p.m.).
Kilku Weteranów TG z Jarosławia również po raz kolejny uczestniczyli w tej extremalnej drodze, rozważając poszczególne stacje drogi krzyżowej prowadzonej przez „brata” Jacka Mariana Hołuba. A byli to, wspomniany Jacek Marian Hołub, Krzysztof Bałanda, Wiesław Matrejek, Wiesław Wojtyna, Zbigniew Mrozowicz i Jacek Bis.
Z parkingu w Wołosatem wyruszyliśmy w kilku osobowej grupie naszych znajomych, a już po drugiej stacji D.K. było nas blisko 70 osób. Każde następne czytanie rozważań było coraz liczniejsze. Pod krzyżem, przy ostatniej 14-stej stacji było już z nami ponad stu pielgrzymów. W drogę powrotną udaliśmy się przez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych.

fot. Krzysztof Bałanda
 




niedziela, 13 kwietnia 2014

Rajd WTGzJ - po raz 16-sty



            Po raz 16 grupa 22 Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia udała się na manewry w Bieszczady. Mimo że latka lecą ambitny plan został zrealizowany, by łączyć przyjemne z pożytecznym. Przyjemne to oczywiście wędrowanie  po górach (trasa Muczne- Wołosate), pożyteczne to poszukiwanie bieszczadzkich żubrów (zagroda pokazowa i sklepy spożywcze). Jedno i drugie spełniło się w 100 % …Żubr występuje w Bieszczadach!
         Zakończenie rajdu w niedzielę Palmową w Łukowym w kościele pw. NMP Królowej Polski u boku kapelana WTG ks. Piotra sprawiło, że każdy z uczestników poświęcił swoją „prywatną palemkę”. Ślady przeszłości w nieistniejącej wsi Choceń i wystawny obiad w Lesku to już historia która se ne vrati. Wspomnienia i fotki można włożyć do kroniki bo 17 manewry w 2015 r. już za niespełna rok na terenie Słowacji. Szlifujmy zatem język i gardła… bo się będzie działo.
Jacek Marian H.





sobota, 12 kwietnia 2014

Zwiad WTGzJ donosi…

 

teren: Bieszczady   dnia: 12 kwiecień 2014 r.    godz.: 0,00

R A P O R T (Ściśle tajne / Top Secret)

Platerówki mają śmiały plan stworzenia armii, która już za kilkanaście lat zastąpi na polu walki sporą część żołnierzy WTG. W niedalekiej przyszłości wielu zawodowych żołnierzy będzie musiało poszukać nowego zajęcia.
Wizja pola walki, na którym walczą tylko kobiety takie jak Platerówki, przedstawiana nam przez producentów filmowych oraz autorów książek, wcale nie jest tak odległa, jak wielu z nas sądzi. Już teraz nasze rozpoznanie donosi o kolejnych manewrach wojskowych kobiet, które w przyszłości mogłyby zastąpić prawdziwych żołnierzy Weteranów TGzJ, a kto wie, co stanie się za kilka lub kilkanaście lat.
Świetnie wyszkolony nasz zwiad rozpracował miejsce szkolenia niewiast i obserwował poczynania w terenie.







sobota, 5 kwietnia 2014

X Papieski Rajd Pieszy na Tarnicę


„Nie było lepszego od Jana Pawła II – jarosławianie i… .”
        Już po raz 10 jarosławianie i… oddali hołd bł. Janowi Pawłowi II w IX rocznicę śmierci. Na tradycyjny Rajd Pieszy Papieski z Wołosatego na Tarnicę przybyło około 170 osób zw. pokoleniem JPII, z Przemyśla, Rzeszowa, Krosna, Sanoka, Ustrzyk Dolnych, Stalowej Woli, Woli Michowej i Łodzi oraz innych miejscowości i w tym oczywiście, ponad 70 osobowa grupa Jarosławian, by w ten przedziwny sposób po raz kolejny zaśpiewać Barkę na 164 głosy na najwyższej górze Bieszczad polskich Tarnicy, o godzinie 21.37.

W tej licznej grupie byli członkowie WTGzJ:
Wiesiek M, Waldek B, Krzysztof B., Mariusz S, Mariusz Ł, Paweł W, Edward R, Jacek B i prowadzący „brat” Jacek Marian H.

                                                                                                    Fot. Jacek Bis, Dariusz Balicki, Zygmunt Krasowski


środa, 19 marca 2014

XVI Rajdu WTGzJ - informacje



Szanowni koledzy Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia.

         Jak tradycja nakazuje tak i też czynimy. Wzorem lat ubiegłych miesiąc kwiecień poświęcamy na wspólne spotkanie braci WTG.  Po raz XVI Sztab WTG z Jarosławia organizuje manewry w Bieszczadach w dniach 11-13 kwietnia 2014 r.

Plan wyjazdu:
PIĄTEK:
Wyjazd z Jarosławia w piątek o godzinie 18.00  z parkingu ul. Piekarska
Nocleg: Tarnawa Niżna ( Baza nad Roztokami http://www.bazanadroztokami.pl/)
SOBOTA:
-Wariant 1 trasy przejścia: godz. 10.00 żółtym szlakiem na Bukowe Berdo 1201 m. Zejście szlakiem niebieskim przez Widełki 1016 m do Pszczelin (3 godziny)
-Wariant 2 trasy przejścia:  godz.10.00 żółtym szlakiem na Bukowe Berdo 1201 m, niebieskim do Wołosatego (5godzin)
Obiad: Ustrzyki Górne -Pod Caryńską
Powrót do Tarnawy Niżnej, nocleg.
NIEDZIELA:
Śniadanie: Jejecznica generalska
Msza św. w Michniowcu lub Bystrem
Poszukiwania jaskini  Rosolin i  d. wsi Rosolin
Obiad; Zajazd przy kominku Żłobek
Powrót do Jarosławia ok. 20.00
KOSZT: 150 zł

UWAGA!!! Bardzo ważne!!!
Zebranie organizacyjne 27 marca (czwartek) br. godzina 19.00  Restauracja Panorama w Jarosławiu.
Wpisowe 100 zł gwarancja udziału .





sobota, 8 marca 2014

Święto Kobiet


Jak co roku kochani mężczyźni z grupy WTGzJ zorganizowali dla swych ukochanych kobiet imprezę z okazji Dnia Kobiet. Tym razem panie zostały zaproszone do nowego lokalu w malowniczej miejscowości Radawa. Inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem i panie chętnie skorzystały z możliwości wspólnego spędzenia czasu.
W pierwszej części spotkania był trekking w pobliskim lasku i w Okół Zalewu w Radawie. Następnie było tradycyjne wręczenie kwiatków i prezentów.
Druga część upłynęła na śpiewaniu piosenek. Znane i lubiane przeboje, te sprzed kilkudziesięciu lat i te najnowsze, biesiadne i rockowe. Muzyka różnych gatunków i z różnych okresów a każdy z utworów tak znany, że wszystkie panie doskonale znały ich teksty. Na udekorowanych stołach, pojawiły się domowe ciasta, przeróżniste przepyszne potrawy oraz wykwintne trunki.







sobota, 1 marca 2014

X Papieski Rajd Pieszy na Tarnicę - ZAPROSZENIE

Pozwólcie mi odejść do Domu Ojca…                             
  
        Jak trudno wierzyć w fakt że już niebawem minie kolejny
rok jak między nami nie ma żyjącego papieża Jana Pawła II,
papieża rodaka, papieża który zmienił świat i ludzi. Tą smutną wiadomość przekazał arcybiskup Leonardo Sandri w słowach
2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca…
     Parę dni później 8 kwietnia w godzinie śmierci wielkiego Polaka, kiedy na ulicach i placach polskich miast kto żyw palił znicze, grupa turystów z Jarosławia wyruszyła w Bieszczady by  swym pobytem -na najwyższej górze tego pasma, Tarnicy 1346 m. oddać hołd zmarłemu i zatknąć flagę biało-żółtą z napisem ..Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie. Ten szczyt górski parokrotnie odwiedzał  ks. Karol Wojtyła, po raz pierwszy 5 sierpnia 1953 r., potem 10 sierpnia 1956 i 14 lipca 1957 r.  Podczas nocnego wejścia na ten szczyt, zmierzaliśmy się z górą i własnymi ludzkimi słabościami. Aby wzmocnić się duchowo odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakańczając je na szczycie u podnóża  krzyża, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa z napisem: Wznoszę swe oczy ku górom skąd nadejdzie mi pomoc” Ps.121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły -5 VIII 1953 r.
 
    Dlatego jeśli czujesz potrzebę oddania kolejny raz hołdu wielkiemu człowiekowi, jesteś sprawny fizycznie i nasz doświadczenie turystyczne poruszania się porą nocną po górach zapraszam Cię serdecznie przyjacielu drogi, byś w miarę swoich możliwości wziął udział w „X  Papieskim rajdzie pieszym”. Zdaję sobie sprawę że będzie to forsowne przejście w późnych godzinach popołudniowych i nocnych ale ten trud z pewnością będzie stokrotnie nagrodzony. Ofiaruj go w intencji zmarłego bł. Jana Pawła II, papieża który zmienił ludzi i świat tuż przed Jego kanonizacją.   
     Przyjacielu drogi zorganizuj się w kilkuosobowej grupie, udaj się w drogę do Wołowatego. Wyjazd zorganizowanym autobusem z Jarosławia o godzinie 12 w sobotę 5 kwietnia 2014 r. (parking przy bloku nr.12 oś. Pułaskiego). W miejscowości Jasień pokłonimy się Matce Bożej Bieszczadzkiej w Jej Sanktuarium, której Wizerunek intronizował 7 lipca 1968 r. ks. kardynał Karol Wojtyła.
Ok. 18.00 udamy się pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów Wierszek  na Tarnicę.
W trakcie 3 godzinnego podejścia odprawimy z należytą powagą w tej scenerii górskiej Drogę Krzyżową. Wzorem zeszłego roku zatkniemy na szczycie dużych rozmiarów flagę papieską z napisem …Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie.. a o godz. 21.37 odśpiewamy kilka pieśni a szczególnie Barkę, pieśń którą Ten wyjątkowy pielgrzym ukochał. Powrót tą samą trasą. Przyjazd do Jarosławia późną porą nocną.
     Nad twoim bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz stosowne ubezpieczenie. Z pewnością trasę marszu zalegać będzie warstwa zmrożonego śniegu w dolnej części przemieszanego błota. Dlatego zabierz !!!!odpowiednie obuwie, grube skarpety, ochraniacze, rękawiczki, czapkę, okulary lub gogle, ubranie przeciwwiatrowe, zapasową odzież. Do niezbędnego ekwipunku weź z sobą !!! latarkę (najlepiej czołówkę) z kompletem zapasowych baterii, kijki narciarskie, termos z gorącą herbatą, trochę żywności kalorycznej. Jest możliwość jazdy busem w po wcześniejszym zgłoszeniu- koszt 35 zł.+  obowiązkowe ubezpieczenie ! w cenie 5zł. na czas trwania przejazdu i przejścia.
     Należy podać  imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel, tel. kontaktowy, telefonicznie lub emailem do czwartku   3  kwietnia 2014 r.!!!! Organizowany jest  przejazd autobusem na trasie Jarosław –Wołosate -Jarosław.  Ilość miejsc ograniczona. Powiadom znajomych.
               Jeśli czujesz że nie podołasz tej specyficznej formie oddania hołdu wielkiemu człowiekowi pozostań w domu.
                           Jacek Hołub -przewodnik beskidzki, ratownik GOPR,
tel. kom.502338847 email: jacekgopr@o2.pl





niedziela, 23 lutego 2014

Tym razem Górzanka w Bieszczadach



        Ktoś rzuciła hasło „…nie siedźmy w domu, jedźmy gdzieś?” Pogoda na weekend (22-23.02.14) nie zapowiadała się rewelacyjne, ale to nikomu nie przeszkadzało. Znalazło się kilkunastu Weteranów TGzJ, którzy wyruszyli w taką dzystą aurę, a celem była Górzanka. Górzanka k/Wołkowyji w Bieszczadach, malutka miejscowość, w której znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe PTSM, w którym zakwaterowaliśmy się, a także XIX wieczna drewniana świątynia, dawna cerkiew św. Paraskewy. W roku 1948 cerkiew została przejęta przez kościół rzymskokatolicki i użytkowana jako kościół filialny, a od roku 1969 jako parafialny pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w dekanacie Solina.
       W pierwszy dzień pochodziliśmy po błotku, po okolicznych górkach. Wieczorem pyszna kolacja przyrządzona przez naszego weterańskiego kucharza Zbycha, któremu pomagał „stażysta” Krzychu. Po obfitej kolacji, dalszą część umilali nam grą na gitarze Adam na zmianę z „Czoperką”.
       Niedziela – jak zwykle na śniadanie jajecznica smażona w baniaku na bieliznę (kucharz Zbychu i Krzychu). Palce lizać. Mniam. Następnie msza święta prowadzona przez ks. Piotra Bartnika, niezwykłego proboszcza bieszczadzkiej parafii rzymsko-katolickiej w Górzance. Ksiądz Piotr Bartnik jest m.in. przewodnikiem górskim, znawcą gór, organizatorem odpustów i spotkań ludzi gór oraz kapelanem przewodników górskich.
Po wyjeździe z Górzanki, przespacerowaliśmy się po zaporze na Zalewie Solińskim a następnie żegnając Jacusia odwiedziliśmy nowo otwartą „Restaurację Huculską” w Ustrzykach Dolnych.