wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

sobota, 19 grudnia 2015

15 lat minęło jak jeden dzień… w Betlejem



15 lat minęło jak jeden dzień…..
Coroczna nasza wyprawa do Betlejem to już historia. Przed nami organizatorami duża niewiadoma jak zorganizować kolejną XVI edycję rajdu Z Betlejem do Betlejem. Cóż 15 jubileuszową edycję zaszczyciło swym udziałem w tym roku 47 osób chcących nieść święty ogień betlejemski.  A według prognoz, co niektórych „krzykaczy” coroczna impreza miała upaść śmiercią naturalną. Widocznie „ PIS” pod osłoną nocy zadziałał większością głosów, stąd przy udziale ponad 200 osób oczekujących kolędników w Betlejem impreza się jak zwykle udała, którą zarejestrowało kilku paparazzi, telewizja regionalna POD24, TV Rzeszów czy prasa lokalna.
         Prowadzone statystyki wykazały obecność w ciągu 15 lat rozdanie przez  Equus asinus  108 ról. Udział uczestników całkowity to liczba -375, ze średnią 15 kolędników w każdej edycji. Najmniej 7 uczestników obecnych w I. edycji w 2000 r. najwięcej -47 w XV. w tym roku. Udział wzięło według rozdanych ról: 8 dzieci, 26 kobiet, 64 mężczyzn.
         Jak zwykle chciałbym wszystkim gorąco podziękować za udział w tym szczególnym rajdzie porą nocną, przy różnej pogodzie i godzinie przejścia. Dzięki Wam impreza od I  edycji  do XV. nabrała rozmachu a promocja stała się tak duża, że mir o naszej sympatycznej grupie popłynął szeroko w świat.  To dzięki stronie internetowej prowadzonej przez naszego sympatycznego Jacusia B. internauci całego świata mogli przeczytać skromne artykuły i zobaczyć krótkie filmy o tym regionalnym wydarzeniu.
         Cóż za rok? Z pewnością jeśli zdrowia starczy znów jako biblijny osioł stanę na czele tych, którzy będą chcieli zanieść ten święty ogień, tym co na niego czekają cały rok.
Więc…. Do siego roku 2016.
Jacek Marian Hołub


niedziela, 13 grudnia 2015

W góry w góry miły bracie tam… Sławsko (Ukraina)




W góry w góry miły bracie tam….
         Za kilkanaście dni święta. Przygotowania ruszyły w naszych domach pełną parą. Korzystając z zamieszania domowego, parę dni adwentu spędziliśmy z dala od domu w pięknych ukraińskich górach, leżących na grani Karpat. Tym razem szczytem naszych marzeń stał się przepiękny Trościan 1235 m n.p.m.
Szybki dojazd marszrutką i elektriczką przez Lwów i Stryj, znaleźliśmy się w przepięknym Sławsku nad rzeką Opór. Wyjazd krzesłem na świętą górę ukraińskich a wcześniej polskich narciarzy, sprawił że znaleźliśmy w świecie białego szaleństwa i mocnej mgły. Za to gościnność ukraińskich gestorów nie do pozazdroszczenia. Luz totalny, alkohol przedni, długie Polków i Ukraińców rozmowy, świetna atmosfera i smak regionalnych potraw to sedno naszej ekskursi.
         Trzy dni pobytu na gościnnej ukraińskiej ziemi sprawił że znaleźliśmy czas na zwiedzanie miasta, średniowiecznego zamku jak i przepięknych skał narzutowych w Bubniszczach. Czas spędzony w Beskidach Skolskich nie był czasem straconym. Dzięki serdeczne mym wspaniałym jak zawsze aktywnym kolegom: Jacusiowi B. Krzysztofowi B. bez których nie zaśpiewał bym pieśni
W góry w góry miły bracie tam przygoda czeka na cię

Jacek Marian Hołub 

sobota, 12 grudnia 2015

"Do szopy hej..." Budowa Szopki Betlejemskiej

     
      Już niebawem przed betlejemską szopką corocznie zbijaną pracą społeczną naszych kolegów z WTG zaśpiewamy …Dzisiaj w Betlejem…. Zanim to uczynimy, trzeba dodać że zbijana w tym roku szopa zmontowana została przez znanych jiżynierów z dobrymi papierami: W. Babulę, J. Krasickiego, P. Wojdyłę i M. Mochonia.
         Wielkie dzięki w/w kolegom jak i przedstawicielom społeczności Betlejem z Rudołowic, że inwestycja została wykonana solidnie, sprawnie, tanio, według europejskiej normy budowlanej dnia 12 grudnia 2015 r. 


wtorek, 8 grudnia 2015

Betlejem tuż tuż … .

W sobotę 19 grudnia 2015 r. po raz XV udamy się do Betlejem by nocnym przejściem zanieść Betlejemski ogień tym, którzy na niego czekają.  Mimo, że miała być to jednorazowa impreza dla wąskiej grupy turystów z Jarosławia, przez 14 jej edycji urosła do rangi regionalnej, a my jej uczestnicy świadomie promowaliśmy nasze podkarpackie Betlejem. Każdy z Was powołany przez Osła w sposób profesionalny odegrał swoją rolę, która zapisana została złotymi zgłoskami w rajdzie „Z Betlejem do Betlejem”. Za to serdecznie dziękuję.
Dziś po 14 latach wracam pamięcią do każdej z jej edycji jak i szanownych aktorów, którzy zmagali się z wiatrem, śniegiem, deszczem, nocą i przestrzenią, którą trzeba było pokonać idąc przez lasy i pola, bo na naszą wesołą grupę cierpliwie czekano. Bo składy przedziwnej grupy jarosławskich turystów/kolędników idących porą nocną do Betlejem corocznie się zwiększały osiągając ogólną liczbę 108 uczestników-dorosłych i dzieci.
W okresie 14 lat w gronie niosących Betlejemski Ogień znaleźli się ludzie różnych zawodów, pasji, profesji, przymalezności politycznej, wielcy i mali tego świata, biedni i bogaci, którym przyświecało kilka celów:
-primo: zaniesienie świętego ognia mieszkańcom Betlejem,
-sekundo: dobrze się bawić w tę jedną szczególną noc w gronie wesołej grupy kolędniczej,
-tercjo: utrzymać zwyczaj kolędowania, tak bardzo upadający we współczesnym świecie.
            Ośmielam się zatem zaprosić ciepło kol. i kol. którzy pojawili się na drodze do Betlejem by wspólną XV edycją rajdu uczcić skromy jubileusz.

Plan przejścia:
-15.00 zbiórka uczestników na parkingu bloku nr 12 osiedle K. Pułaskiego w Jarosławiu
-15.30 przyjęcie Betlejemskiego Światełka Pokoju w Komendzie Hufca ZHP ul. Sienkiewicza.
-15.45 przejazd do Pawłosiowa - przejście piesze, pierwszą marszrutą (z 2000 r.) przez las Pawłosiowski), droga technologiczną aurostrady i przez Mokrą na Zmyślówkę (wspólne kolędowanie z mieszkańcami przy ognisku),
-17.00 przejście drogami dojazdowymi do przysiółka Rudołowic - Betlejem,
-18.00 przekazanie Światełka Betlejemskiego mieszkańcom wsi oraz zaproszonym gościom, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie (prowadzenie-Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tradycji
z Rudołowic,
-21.00 przejazd do Jarosławia
Zatem, wzorem lat ubiegłych proszę o odpowiednią charakteryzację swej osoby i strój dostosowany do epoki biblijnej czy mody kolędniczej. Zabranie lamp naftowych, drobnych prezentów i słodyczy dla dzieci. Upraszam o kontakt tych, co deklarowali przekazanie środków spożywczych, które przekazane zostaną przed imprezą mieszkańcom Zmyślówki oraz organizatorom w Betlejem. Każdy z uczestników zostanie ubezpieczony, po nadesłaniu swego zgłoszenia na adres email jacekgopr@o2.pl lub telefonicznie nr 50223347 podając dodatkowo pesel i adres zamieszkania. Wpisowe wynosi 30 zł. Zapraszam do odwiedzenie strony internetowej  http://wtg.gtw.pl/ lub http://rudolowice.net/                       
                            Jacek Marian Hołub


                                              CZYTAJ WIĘCEJ (kliknij)

sobota, 24 października 2015

Autograf od Pani Izabeli Zatorskiej dla Weteranów TG z Jarosławia.




          Drodzy Weterani naszą Droga Krzyżowa na Tarnicę musimy skrócić w czasie!  (żart)

         Pani Izabela Zatorska 24 października br. biegła w pierwszym biegu przygotowawczym w ramach projektu "Elbrus - Zatorska 2016" na Tarnicę (1346 m n.p.m.) ustanawiając rekord trasy - 42 min 15 sek. Wraz z nią biegła grupa 15-sto osobowa przyjaciół.
         W chwili obecnej Pani Zatorska przygotowuje się na wybiegnięcie na Elbrus (5642 m. n.p.m.). Wzorem jest Andrzej Bargiel, który wbiegł na szczyt w czasie 3 godz. 23 min. w czasie zawodów „Elbrus Race". Izabela Zatorska marzy by pokonać ten dystans poniżej 4 godz. 22 min. 10 sek., który to czas należy do Anny Figury z Zakopanego.
         Jak sama mówi - "Tarnica to początek wielkiej przygody , którą mam nadzieję przy pomocy przychylnych mi ludzi zakończy się we wrześniu 2016 roku realizacją mojego marzenia - wybiegiem na Elbrus /facebook/".

Izabela Zatorska - najbardziej utytułowana Polska biegaczka górska uważana za prekursorkę tej dyscypliny w naszym kraju. Czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach górskich, dwukrotna Mistrzyni Europy, Wicemistrzyni Świata...



poniedziałek, 19 października 2015

13 rocznica Twego odejścia Jacku


          Jak trudno pogodzić się z myślą, że Twoje odejście do Domu Ojca wyznacza już  liczba 13. Jak trudno zrozumieć że czas tak szybko płynie a Ciebie Jacku Tomaszewski wśród nas jeszcze żywych niema. Jak trudno czasami bez Ciebie żyć, gdzie przed pamiętną datą 24 X 2002 jadłeś z nami i piłeś.   
          Cóż począć, z wyrokami boskimi się nie dyskutuje a je przyjmuje. Mimo ze mija 13 rocznica śmierci, która wypada 24 X, Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia corocznym zwyczajem zjawią się Jacku przy Twojej mogile na Nowym Cmentarzu 22 października (czwartek ) o godzinie 18.00 by w dowód  naszego wspólnego bytowania na górskich szlakach pomodlić się za Twą duszę, złożyć gałązkę jałowca przewiązaną niebieską wstęgą, zapalić znicze pamięci, oddać się wspomnieniom i według starej tradycji huculskiej zaśpiewać gromko "Czerwony Pas…".

sobota, 5 września 2015

Pieczenie ziemniaka z pożegnaniem lata w Babulówce



         To już niemal tradycja, że Państwo Babulowie kolejny rok organizują dla Weteranów TGzJ i Platerówek „Pieczenie ziemniaka” wraz z zamknięciem sezonu letniego.
         Świetna atmosfera, wspaniała kuchnia regionalna, szlagiery śpiewane przy ognisku oraz szczególne atrakcje sobotniego spotkania trwającego do wczesnych godzin rannych odeszło w historyczną przeszłość według powiedzenia…. Ale to już było i nie wróci więcej Pozostaną tylko wspomnienia i fotografie.
fot. Paweł Wojdyło



sobota, 20 czerwca 2015

Porządkowanie przy cerkwi w Liskowatem



Już czwarty rok z kolei sympatycy i członkowie grupy Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia oraz kilka osób na czele z Prezesem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami o/Ustrzyki D. Mieczysławem Darochą  zjawili się 20 czerwca 2015 r. w Liskowatym (Góry Sanocko- Turczańskie).
            Cel był ten sam: wykonanie niezbędnych prac porządkowych w otoczeniu nieużytkowanej XIX w. drewnianej cerkwi obrządku greckokatolickiego pw. Narodzenia NMP i przyległego doń cmentarza z nielicznym pochówkami sztuki sepulkralnej wykonane z piaskowca.
            Tak jak w ubiegłe lata „… jak mogli tak pomogli.” wyposażeni w siekiery, piły, kosiarki i grabie, które przywieźli ze sobą, stawili się w godzinach rannych w Liskowatem. W czasie kilkugodzinnej pracy społecznej dla zachowania materialnych dowodów żywej pamięci o ludziach, którzy odeszli na niebieskie połoniny, wykonali kawał dobrej roboty, tak potrzebnej dla tej bieszczadzkiej ziemi. Teren otaczający cerkiew leżącą przy Szlaku Architektury Drewnianej nabrał nowego oblicza i możliwości dotarcia przez turystów przemierzających Bieszczady. 

sobota, 2 maja 2015

Dzień flagi z RMF FM na Tarnicy - Flaga na telefon….



Flaga na telefon….też
            Akcja Radia RMF zatknięcia biało czerwonej flagi na pięciu szczytach polskich gór m.in. na najwyższym szczycie Bieszczad Tarnicy 1346 m wzbudziła powszechną mobilizacje tych, którzy bez względu na porę roku, dzień i stan pogody dołączą się.
            Telefon nocny Mariusza Łanowego potwierdził że należy do tych co są pozytywnie zakręceni do tej akcji. A Ty zapytał jak radzisz w taką pogodę …Kilka sekund zastanowienia…. Maniek jadę wykrzyczałem do słuchawki by dwa razy nie powtarzać.
            7.00 w sobotę 2 maja w dzień Flagi  przy nienajlepszej pogodzie wystartowaliśmy z Jarosławia w kierunku Bieszczad. Po drodze telefon do Jacusia Bisa „człowieka gór” z Ustrzyk Dolnych .…też jadę i tak w trójeczkę zjawiliśmy się o 9.30 się w zapłakanym od deszczu Wołosatym.
Samochód Macieja Grzyba reprezentującego Radio RMF na Bieszczady jest pusty. Ekipa radiowa już wystartowała kilkanaście minut wcześniej. 15 minut na przebranie i startujemy do góry wchodząc na niebieski szlak pełen błota, mgły i niepewności… co będzie w górze. W ekspresowym tempie mimo że jesteśmy już dinozaurami docieramy na szczyt o 11.30. Ekipa Radiowa wita nas jak starych przyjaciół na których czekano z utęsknieniem. Zaraz wywiad na żywo, ciepłe słowa dla akcji i organizatorów i słowa Mazurka Dąbrowskiego płynące z najwyższego szczytu Bieszczad rejestruje taśma Maćka jak i aparat ekipy radiowej Faceboka. Gęsia skórka pojawia się kiedy gromko intonujemy Marsz Dąbrowski…
Punktualnie o 12.00  łączymy się ze wszystkimi którzy na Rysach, Śnieżce, Babiej Górze, Łysicy zatykają biało-czerwoną w łączności ze świętem Flagi i tymi wszystkimi dla których czerwień i biel są barwami narodowymi. Mocne uściski kilkudziesięciu osób które w tej chwili są pod papieskim krzyżem przy fladze dają poczucie polskiej solidarności.
Pogoda nie rozpieszcza jeszcze krótkie słowa do zobaczenia za rok i cały majdan z polowym studiem RMF-u zbiega z góry. Akcja zatknięcia flagi zakończona, flaga na telefon też….

                                                                                                          Jacek Marian Hołub 


niedziela, 19 kwietnia 2015

XVII rajd Weteranów TG z Jarosławia




17 rok z kolei jarosławscy miłośnicy górskich wędrówek w trzydniowym corocznym rajdzie pokonywali rabskie ścieżki w Bieszczadach.
Trasa rajdu wiodła z Rabego k/Baligrodu przez nieistniejącą miejscowość Huczwice, Jeziorko Bobrowe, szczyt Chryszczata (997 m n.p.m.) w paśmie Wołosania. Na szczycie stoi betonowa wieża geodezyjna z czasów zaborów. Następnie grupa zeszła czerwonym szlakiem turystycznym oraz żółtym do Studenckiej Bazy Namiotowej „Rabe”. Ostatni odcinek pokonali drogą leśną przy bardzo obfitych opadach śniegu.
Przy okazji wędrówek odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy i strzelania z broni pneumatyczne. Odwiedzili również pomnik gen. Świerczewskiego i była próba uruchomienia czołgu (T-34) w Baligrodzie. Wieczorami rozmowy w gronie męskim, wspomnienia, gitara i śpiew. 

piątek, 3 kwietnia 2015

Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa 2015 na Tarnicę


Po raz kolejny w Wielki Piątek Weterani TG z Jarosławia licznie przybyli pod Tarnicę, aby w wieloletniej tradycji Drogi Krzyżowej wziąć udział. Do naszej Grupy w tym roku dołączyli pielgrzymi z Klubu Górskiego Wędrowcy z Krakowa.
W śnieżny, wietrzny i zimny - tak można w skrócie streścić poranek, po świeżo nasypanym śniegu wraz setkami pątników rozpoczęli wędrówkę na najwyższy szczyt Bieszczadów – Bieszczadzką Golgotę. Pielgrzymi z Jarosławia i z Krakowa pod wodza prowadzącego w tym roku „ojca” Wiesława Matrejka wyruszyli odprawiając Stacje Męki Pańskiej z Wołosatego na Tarnicę (1346 m n.p.m). Zakończeniem pątniczej wyprawy była msza w Ustrzykach Górnych gdzie w kościele parafialnym pw. św. Anny uczestniczyli w Triduum Paschalnym. 



sobota, 28 marca 2015

XI Rajd Papieski na Tarnicę





Z Jarosławia w sobotnie południe wyruszyła liczna grupa chętnych, która zmierzyła się z górą i własnymi ludzkimi słabościami. Wyruszyli, aby wzmocnić się duchowo i oddać w Drodze Krzyżowej hołd tak wielkiemu człowiekowi, jakim był nasz Papież Jan Paweł II.
            W tym roku panowały ciężkie warunki atmosferyczne. Błoto, śnieg, śnieg zalegający i padający, wiatr miejscami dochodzący do 80 km/h i temperatura minusowa nie odstraszyła pielgrzymów. Choć w tym roku grupa była mniej liczna niż w inne lata to i tak wyruszyliśmy w kolumnie ok. 90-cio osobowej.
            Ok. 18.00 wyruszyliśmy pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów Wierszek, Przełęcz pod Tarnicą (1275 m n.p.m.) w kierunku szczytu Tarnica (1346 m n.p.m.), gdzie znajduje się tablica pamiątkowa z napisem: „Wznoszę swe oczy ku górom skąd nadejdzie mi pomoc - Ps. 121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły - 5 VIII 1953 r.”. W trakcie podejścia były kolejno odprawiane Stacje Męki Pańskiej, które prowadził jak zwykle nasz kolega przewodnik, ratownik GOPR, etc Jacek Marian Hołub. Na szczycie była zaplanowana IVX Stacja, ale ze względu na panujące tam ciężkie warunki, jak już wspominałem, prowadzący ostatnią Stację Męki Pańskiej odprawiliśmy po wyjściu z lasu, przy ławeczce pod Przełęczą pod Tarnicą.
         W tym roku nie zawiesiliśmy biało żółtej flagi z podpisami uczestników na krzyżu na najwyższej górze Bieszczadów. 

zdjęcia: Krzysztof Bałanda, Zygmunt Krasowski 


sobota, 7 marca 2015

Dzień Kobiet u Weteranów TG z Jarosławia


„Kobieta jest dobrem stworzonym przez Boga”
          
 Jakże miłym gestem wykazali się Panowie z WTGzJ, którzy z okazji Dnia Kobiet zorganizowali dla Pań miłe spotkanie w Świetlicy Wiejskiej w Radawie.
           W urozmaiconym programie przygotowanym dla pań był Mini Rajd Pieszy z pieczeniem kiełbasek, uroczysta akademia z wręczeniem goździków, tort i cieplutka kolacja. Wielką niespodzianką okazał się występ „Trupy Wędrownych Aktorów - FIUT*”, którzy przedstawili inscenizację słynnej bajki pt. „O Marysi Platerówkce i siedmiu Walterowskich krasnoludkach”.

*FIUT – to skrót Formacja Inteligentnych Umysłów Twórczych

fot. Krzysztof "Misza" Bałanda
 



środa, 4 marca 2015

XI Rajd Papieski na Tarnicę


Pozwólcie mi odejść do Domu Ojca…                             
 
        Jak trudno wierzyć w fakt że już niebawem minie kolejny
rok jak między nami nie ma żyjącego papieża Jana Pawła II,
papieża rodaka, papieża który zmienił świat i ludzi. Tą smutną wiadomość przekazał arcybiskup Leonardo Sandri w słowach
2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca…
     Parę dni później 8 kwietnia w godzinie śmierci wielkiego Polaka, kiedy na ulicach i placach polskich miast kto żyw palił znicze, grupa turystów z Jarosławia wyruszyła w Bieszczady by  swym pobytem -na najwyższej górze tego pasma, Tarnicy 1346 m. oddać hołd zmarłemu i zatknąć flagę biało-żółtą z napisem ..Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie. Ten szczyt górski parokrotnie odwiedzał  ks. Karol Wojtyła, po raz pierwszy 5 sierpnia 1953 r., potem 10 sierpnia 1956 i 14 lipca 1957 r.  Podczas nocnego wejścia na ten szczyt, zmierzaliśmy się z górą i własnymi ludzkimi słabościami. Aby wzmocnić się duchowo odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakańczając je na szczycie u podnóża  krzyża, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa z napisem: Wznoszę swe oczy ku górom skąd nadejdzie mi pomoc” Ps.121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły -5 VIII 1953 r.
 
    Dlatego jeśli czujesz potrzebę oddania kolejny raz hołdu wielkiemu człowiekowi, świętemu Janowi Pawłowi II a  jesteś sprawny fizycznie i nasz doświadczenie turystyczne poruszania się porą nocną po górach zapraszam Cię serdecznie przyjacielu drogi, byś w miarę swoich możliwości wziął udział w „XI  Papieskim rajdzie pieszym”. Zdaję sobie sprawę że będzie to forsowne przejście w późnych godzinach popołudniowych i nocnych ale ten trud z pewnością będzie stokrotnie nagrodzony. Ofiaruj go w intencji św. Jana Pawła II, papieża który zmienił ludzi i świat.   
     Przyjacielu drogi zorganizuj się w grupie i udaj się w drogę do Wołowatego. Wyjazd zorganizowanym autobusem z Jarosławia o godzinie 14.00 w sobotę 28 marca 2015 r. (parking przy bloku nr.12 oś. Pułaskiego). W miejscowości Jasień pokłonimy się Matce Bożej Bieszczadzkiej w Jej Sanktuarium, której Wizerunek intronizował 7 lipca 1968 r. ks. kardynał Karol Wojtyła.
Ok. 18.00 udamy się pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów Wierszek  na Tarnicę.
W trakcie 3 godzinnego podejścia odprawimy z należytą powagą w tej scenerii górskiej Drogę Krzyżową. Wzorem zeszłego roku zatkniemy na szczycie dużych rozmiarów flagę papieską z napisem …Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie.. a o godz. 21.37 odśpiewamy kilka pieśni a szczególnie Barkę, pieśń którą Ten wyjątkowy pielgrzym ukochał. Powrót tą samą trasą. Przyjazd do Jarosławia późną porą nocną.
     Nad twoim bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz stosowne ubezpieczenie które musisz uczynić. Z pewnością trasę marszu zalegać będzie warstwa zmrożonego śniegu w dolnej części przemieszanego błota. Dlatego zabierz !!!!odpowiednie obuwie, grube skarpety, ochraniacze, rękawiczki, czapkę, okulary lub gogle, ubranie przeciwwiatrowe, zapasową odzież. Do niezbędnego ekwipunku weź z sobą !!! latarkę (najlepiej czołówkę) z kompletem zapasowych baterii, kijki narciarskie, termos z gorącą herbatą, trochę żywności kalorycznej. Jest możliwość jazdy busem w po wcześniejszym zgłoszeniu- koszt 35 zł.+  obowiązkowe ubezpieczenie ! w cenie 5zł. na czas trwania przejazdu i przejścia.
     Należy podać  imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel, tel. kontaktowy, telefonicznie lub emailem do czwartku  26 marca 2015 r.!!!! Organizowany jest  przejazd autobusem na trasie Jarosław –Wołosate -Jarosław.  Ilość miejsc ograniczona. Powiadom znajomych.
              
                           kontakt: Jacek Marian Hołub -przewodnik beskidzki, ratownik GOPR,
tel. kom. 502 338 847 e-mail: jacekgopr@o2.pl