wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

sobota, 12 listopada 2011

Góra Krzemieniec (1221 m n.p.m.), Kremenaros, Kremenec - podejście od SŁOWACJI

Krzemieniec (również Kremenaros, ukr. Кременець – Kremenec’, słow. Kremenec, węg. Kremenáros) – szczyt górski w wododziałowym paśmie Bieszczadów Zachodnich. Wysokość – 1221 m.


Obelisk na styku trzech granic
Szczytowa partia Krzemieńca jest zalesiona, płaska i rozciągnięta, ma kilka kulminacji. Najbardziej wysunięta na zachód (1208 m) jest miejscem zbiegu granic Polski, Słowacji i Ukrainy. Miejsce to jest oznaczone granitowym obeliskiem. Jest to jednocześnie najwyższy punkt Gór Bukowskich – słowackiej części Bieszczadów. Najwyższa kulminacja Krzemieńca leży ok. 250 m dalej na wschód. Przebiega przez nią granica polsko-ukraińska. Na południowym odgałęzieniu szczytu, przy słupku granicznym nr 2, znajduje się najbardziej wysunięty na wschód punkt Słowacjinasza trasa
Wyszliśmy z miejscowości Nova Sedlica szlakiem czerwonym przez Krzemieniec (1221m), wzdłuż granicy polsko-słowackiej doszliśmy do góry Czerteż (1071). Następnie szlakiem zielonym zeszliśmy do punktu wyjścia.

Mogiła sowieckiego lejtnanta Piotra Gładysza
W okolicach szczytu Czerteż w Paśmie granicznym w Bieszczadach, na tzw. „Szantowych Polankach” znajduje się mogiła lejtnanta Piotra Andrejewicza Gładysza ( inne źródła wspominają że nazywał się Piotr Gładyszow), który dowodził plutonem karabinów maszynowych. Dwudziestoletni Gładysz podczas walk 9 października 1944 roku został śmiertelnie postrzelony. Na łożu śmierci poprosił aby go właśnie pochować w tym miejscu. Opiekę nad jego grobem do dziś sprawują Słowacy.

więcej zdjęć pod adresem:1 komentarz:

  1. Choleria jasna gdzie jest znak cudzusłów w tym laptopie (hapek) a może Jacki buście tak rajdzik no no gwiażdzisty Wiesio

    OdpowiedzUsuń