środa, 24 kwietnia 2019
sobota, 13 kwietnia 2019
XXI Rajd Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia
Ich
20…..Ona jedna……
W dniach 12-14 maja 2019 r. Weterani Turystyki
Górskiej z Jarosławia odbyli tradycyjny XXI Rajd WTG na terenie Polski i Słowacji. Dwukrotny
nocleg zaplanowano w schronisku Radosne
Szwejkowo w Łupkowie.
Głównym punktem sobotniego dnia było przedarcie
się przez Karpaty (przełęcz Radoszycka) by przejechać teren Słowacji i dotrzeć
do pasma Wyhorlatu. Szczytowanie 20 Weteranów wraz z płcią piękną odbyło się na
Snińskim Kamieniu 1005 m.
Niedzielny program to: Msza święta w kościele
Matki Bożej Częstochowskiej w Woli Michowej, integracja w Siekierezadzie i
Łemkowinie oraz pobyt w Akademickim Ośrodku Szybownictwa Politechniki
Rzeszowskiej w Bezmiechowej.
Szczególne podziękowania dla Patrycji Suchy za
wspólną wędrówkę oraz usługę transportową oraz Jacusiowi Bisowi za relację fot.
sobota, 6 kwietnia 2019
"Nie było lepszego od Jana Pawła II - Jarosławianie i..." po raz 15-sty
Pozwólcie mi odejść do Domu Ojca…
Jak trudno wierzyć w fakt, że 6
kwietnia 2019 r. ponad
90 osób z Jarosławia oraz innych miejscowości województwa podkarpackiego spotkało się na szczycie Tarnicy, by oddać hołd zmarłem w 2005 r. papieżowi św. Janowi Pawłowi II. Na szczycie Tarnicy o godzinie 21,37 uczestnicy Rajdu Papieskiego zatknęli na krzyżu Papieskim flagę żółto-białą z napisem ...Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie oraz podzielili się sercem piernikowym. Wszyscy mimo niesprzyjającej pogody
90 osób z Jarosławia oraz innych miejscowości województwa podkarpackiego spotkało się na szczycie Tarnicy, by oddać hołd zmarłem w 2005 r. papieżowi św. Janowi Pawłowi II. Na szczycie Tarnicy o godzinie 21,37 uczestnicy Rajdu Papieskiego zatknęli na krzyżu Papieskim flagę żółto-białą z napisem ...Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie oraz podzielili się sercem piernikowym. Wszyscy mimo niesprzyjającej pogody
Wielkie dzięki dla kol. Weteranów
Turystyki Górskiej z Jarosławia:
Pawłowi Wojdyło, Waldemarowi Babula, Wiesławowi Matrejek, Mariuszowi Szumińskiemu. za organizację i uczestnictwo w XV Rajdzie
Papieskim.
Relacja fot. i
wid. Nadesłana od uczestników rajdu.
niedziela, 15 kwietnia 2018
JUBILEUSZOWY XX Rajd Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia
To był 20-sty rajd Weteranów Turystyki
Górskiej z Jarosławia. JUBILEUSZOWY!
Zacznijmy od historii.
W
marcu 1999 r. wystarczyło krótkie hasło "Ruszamy!". I ruszyli. Trzynastu
wspaniałych przyjaciół, kochających turystykę górską i bieszczadzkie pejzaże
wyruszyli w Bieszczady.
I
tak, co roku na wiosnę spotykają się i wędrują szlakami turystycznymi.
Bazą jubileuszowego 20-stego rajdu było
Schronisko Młodzieżowe w Kołonicach (Bieszczady) . Wzorem lat ubiegłych
wyruszyli w góry. W pierwszy dzień trasa wiodła z Przełęczy Żebrak (816 m
n.p.m.) - Jaworne (992 m n.p.m.) - Wołosań (1071 m n.p.m.) - Berest (942 m
n.p.m.) - Osina (963 m n.p.m.) - Hon (820 m .n.p.m.) do Cisnej. W Cisnej odwiedzili
kultową restaurację Siekierezadę.
Wieczorem
był wspólny grill. Wspominano poprzednie rajdy i tych, których zabrakło.
Niedziela - msza w kościele w
Kołonicach i zdobycie góry Walter (836 m n.p.m.).
sobota, 7 kwietnia 2018
"Nie było lepszego od Jana Pawła II - Jarosławianie i..." po raz 14-sty
"Człowiekowi
potrzebne jest piękno krajobrazu"
-
powiedział o górach Papież Jan Paweł II, podczas mszy św. w Nowym Targu 8 czerwca 1979
r.
Weterani
Turystyki Górskiej z Jarosławia "Rajdem Papieskim na Tarnicę", uczcili
pamięć papieża Jana Pawła II.
Po
raz 14-sty pielgrzymi udali się na najwyższą górę Bieszczad, Tarnicę (1346 m n.p.m.)
odprawiając drogę krzyżową, a na szczycie odśpiewali ulubioną pieśnią polskiego
papieża "Barkę".
niedziela, 25 lutego 2018
IX rocznica śmierci Jacka Pajdy
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.
Wzorem lat ubiegłych, koledzy z grupy Weteranów Turystyki Górskiej
z Jarosławia spotkali się 25 lutego 2018 r. na cmentarzu w Konieczkowie by uczcić jego pamięć.
środa, 31 stycznia 2018
Wzgórze pobożności - Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu
"Wzgórze pobożności -
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu"
W jarosławskim ratuszu 31 stycznia,
odbyła się promocja najnowszego przewodnika po Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
w Jarosławiu. Autorem jest nasz kolega weteran WTGzJ Jacek Hołub - znany
jarosławski przewodnik, przewodnik beskidzki, ratownik GOPR, promotor drogi św.
Jakuba na Podkarpaciu, organizator wielu inicjatyw lokalnych i regionalnych,
radny Rady Miasta Jarosławia VII kadencji.
Książka zawiera 140 stron, dedykowana
jest jarosławskiemu historykowi Kazimierzowi Gottfriedowi.
sobota, 16 grudnia 2017
Dzisiaj w Betlejem, …wesoła nowina
16
grudnia 2017 r. zwyczajem ubiegłych lat Weterani Turystyki Górskiej z
Jarosławia wzięli udział w XVII rajdzie pieszym Z Betlejem do Betlejem. Tradycyjnie
tydzień wcześniej kol. Waldemar B, Wiesław M. Marek M. i piszący te słowa społeczną
pracą mimo złych warunkach atmosferycznych wykonali szopkę w przysiółku
Betlejem k/ Rudołowic. Wielkie dzięki kolegom za poświęcony czas na wykonanie
tej szczególnej budowli.
W tym roku uczestnicy przejścia nie
dostarczyli Światełka Betlejemskiego mieszkańcom Betlejem z racji
niedostarczenia go w terminie przez skautów słowackich - harcerzom polskim. W zamian dostarczono mieszkańcom Betlejem - wesołą
nowinę oczekiwania adwentowego na narodzenie Bożej Dzieciny oraz dla dzieci prezenty.
Scenariusz rajdu zrealizowany został podobnie jak w zeszłym roku. Mimo nie najlepszej pogody w rajdzie udział wzięli: Janusz K jako król, Waldemar B. w roli śmierci, Janusz K. i Paweł W. – jako kolędnicy i Jacek H. jako Osioł, oraz kilkanaście osób z Tuligłów,
Chłopic, Rokietnicy i Kosienic.
Zachęcam
do oglądnięcia relacji filmowej i fotograficznej:
BaviVas kolęda Betlejem - https://vimeo.com/248619150
opracował - Jacek Marian Hołub
piątek, 15 grudnia 2017
I Radawskie nocne spotkanie kolędniczo - turystyczne
Okres przedświąteczny,
dzwoni Gosia Mrozowicz po znajomych: "...zbieramy się w piątek, trzeba
ruszyć tyłki i gdzieś poleźć, a z racji zbliżających się świąt złożyć sobie
osobiście życzenia i pokolędować.". Nie trzeba było namawiać i prosić. Zebrała
się liczna grupka, w której każdy coś przyniósł. Tu nie mówimy o śpiewnikach
kolędniczych, ale o czymś konkretnym, łącznie z kiełbasą na ognisko i dobrym
humorem. Radawa była okolicą nocnego spotkania wędrowniczo - kolędniczego. Po
przejściu odcinka leśnego nocną porą znaleźli miejsce. Miejsce na ognisko, przy
którym w śród nocnej ciszy głos się rozchodził do późnych godzin nocnych.
Śpiewano kolędy na przemian z piosenkami turystycznymi.
Biesiada
miała tak wspaniałą rodzinną, serdeczną atmosferę, że postanowili jednogłośnie,
aby takie spotkanie wpisać na stałe do kalendarza imprez WTGzJ.
...i
tak powstało i odbyło się "I RADAWSKIE NOCNE SPOTKANIE KOLĘDNICZO -
TURYSTYCZNE".
tekst: Wiesio Matrejek
zdjęcia: Krzysztof
Bałanda
niedziela, 3 grudnia 2017
Huculskie Davos... Kosów, Kosmacz, Kuty
Kosów,
Kosmacz, Kuty… to trójkąt Bermudzki magicznej huculszczyzny - tej sprzed 1939
r. leżącego w granicach Drugiej Rzeczypospolitej jak i tej obecnej krainy
położonej w widłach Rybnicy i Czeremoszu terenu państwa ukraińskiego. Kilkudniowy pobyt członków WTG z
Jarosławia w tych huculskich miejscowościach w ramach wyjazdowej sesji „sztabu”
poszerzył znacznie horyzonty historyczne o odległej przeszłości jak i
zweryfikował współczesne uwarunkowania codziennego życia hucułów.
Szczególnym momentem wycieczki była
miejscowość Kuty w tym odnalezienie
śladów uciekających Polaków przez most na Czeremoszu do Rumunii 17 IX 1939
r. Niezapomniane chwile spędzono w
budynku dawnej strażnicy granicznej, czy
w miejscu zamordowania Tadeusza Dołęgi Mostowicza 20 IX 1939 r. Pobyt w Kosowie - stolicy huculszczyzny czy Kosmaczu – prywatnym muzeum huculskim
oraz przejazd przez Werhowynę, Jaremcze, Worochtę przywołał wspomnienia z
pobytu w Czarnohorze WTG w Jarosławia w 2007 r. Jak przystało na tradycję
nocleg obrano w wspaniale położonym hotelu Hucuł nad brzegami Rybnicy w
Kosowie.
opracował - Jacek Marian Hołub
zdjęcia - Jacek Bis
Subskrybuj:
Posty (Atom)







