To już 14 lat mija jak odeszłeś Jacku na
niebieskie połoniny -by być bliżej Boga. Los tak chciał nie wygrałeś z ciężką chorobą,
ale my jeszcze żyjący zawsze żywimy nadzieją, że się spotkamy. No cóż po raz 13
-my Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia w rocznicę Twego odejścia
meldujemy się przy Twym grobie na jarosławskim Nowym Cmentarzu. Jak co roku
modlitwa, palenie zniczy, wspomnienia. Szczególnym momentem w tej ciszy
miejskiej nekropoli przerywają słowa śpiewanej głośno pieśni Czerwony płaszcz, za pasem broń…, której
echo odbija się mocno od zimnych ścian grobowców, byś mógł to z nami zanucić.
czwartek, 27 października 2016
środa, 5 października 2016
Hules!!!, Hules!!!, Hules!!!…. Drugie Wołanie w górach… w Jarosławiu.
Dnia
5 października 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej nastąpiło spotkanie
autorskie dra Edwarda Marszałka oraz ratowników grupy Bieszczadzkiej GOPR z
mieszkańcami Jarosławia. Okazja nie byle, jaka gdyż była to promocja wydania książki "Drugie Wołanie z Połonin...", czyli opowieści bieszczadzkich ratowników,
jako żywa lekcja doświadczeń „Ludzi spod znaku niebieskiego krzyża” zwanych
popularnie goprowcami. Ratownicy GOPR:
J. Jarosiński, M. Stręk, J.M. Hołub, R. Chrycelak, G. Zając, L. Prokop oraz
kandydat R. Szmuc przez dwie godziny opowiadali o akcjach ratowniczych, w
których uczestniczyli, a które zakańczały się różnie.
Miłą atmosferę spotkania „ludzi gór”, Weteranów
Turystyki Górskiej z Jarosławia, przewodnikami górskimi, turystami, członkami
jarosławskiego Koła PTTK, oraz miłośnikami górskich peregrynacji wypełniły pieśni
turystyczne śpiewane przez Andrzeja Nahorniaka i Edwarda Marszałka. W oczekiwaniu na trzecie wydanie
Wołanie z Połonin zapraszam do pasjonującej lektury por redakcją E. Marszałka
warto zakrzyczeć - Hules!!!, Hules!!!, Hules!!!….
niedziela, 2 października 2016
Złota bieszczadzka jesień…
Kilka wykonanych telefonów, rzut oka na
prognozowaną mapę pogody, parę rzeczy wrzuconych do plecaka i ruszyliśmy w
Bieszczady. Tym razem ambitnie (Wiesio, Jacuś, Krysiek oraz piszący Jacek
Marian) zmierzyliśmy się z odległością, wysokością i własnymi słabościami na
szlaku granicznym. W dobrej kondycji jak przystało na Weteranów Turystyki
Górskiej z Jarosławia pokonaliśmy w pierwszym weekendzie października -Jawornik, Paportną, Rabią Skałę, Kremenaros,
Wielką i Małą Rawkę, przy przepięknej ciepłej pogodzie …niestety już
jesiennej. Świetne miejsce na nocleg w słowackiej chacie, palenie letnich
wspomnień w ogniu na przełęczy pod Czerteżem, scementowało turystyczny „kwiat weteranów"
a echo śpiewanych pieśni turystycznych niosło się na polską i słowacką stronę
do późnych godzin nocnych. W okolicy nie było żadnego turysty, jedynie
niedźwiedzie i ryczące jelenie podczas rykowiska w dzikiej Dolinie Moczarnego.
W
ciągu kilkudziesięciu godzin udało się być w pięknych górach, usłyszeć ich ciszę,
szczytować powyżej 1200 m, oraz odpocząć w dobrym towarzystwie.
sobota, 17 września 2016
Pieczenie ziemniaka z pożegnaniem lata w Babulówce
To już niemal tradycja, że Państwo
Babulowie kolejny rok organizują dla Weteranów TGzJ i Platerówek „Pieczenie
ziemniaka” wraz z zamknięciem sezonu letniego.
Świetna
atmosfera, wspaniała kuchnia regionalna, szlagiery śpiewane przy ognisku oraz
szczególne atrakcje sobotniego spotkania trwającego do późnych godzin nocnych
odeszło w historyczną przeszłość według powiedzenia…. Ale to już było i nie wróci więcej… Pozostaną tylko wspomnienia i fotografie.
wtorek, 23 sierpnia 2016
Podziękowanie
Nie tylko wędrujemy po górach, ale i wspomagamy...
Oto podziękowanie za pomoc w zakupie strojów piłkarskich.
Oto podziękowanie za pomoc w zakupie strojów piłkarskich.
środa, 17 sierpnia 2016
Babulówka ….w Babulówce /propozycje/
17 września
2016 r. u Babulów w Babulówce odbędzie się coroczne podsumowanie lata z
pieczeniem ziemniaka. Aby urozmaicić imprezę proponujemy następujące warianty.
Wariant,
który będzie cieszyła się większym zainteresowanie zostanie wdrożony w
realizację.
Zgłoszenia
propozycji przyjmujemy do 10 września.
Wariant 1 „Rowerem
przez winnice jarosławskie”
Wyjazd rowerem z Jarosławia z parkingu ul. Dominikańska.
-9.00 Przejazd Drogą św. Jakuba, następnie przez
Jankowice, Zmyslówkę, Betlejem, Rudołowice, Bystrowice, Tyniowice (zwiedzanie
cerkwi św. Dymitra), Węgierka (zwiedzanie ruin zamku), zwiedzanie winnic
jarosławskich +degustacja, Wola Węgierska (25km),
-15.00 Spotkanie biesiadne na Babulówce
Wariant 2 „
Busem i pieszo przez zamek w Dubiecku”
-9.00 wyjazd busem z parkingu ul. Dominikańska. Przejazd do Dubiecka
zwiedzanie Muzeum Skamieniałości i Minerałów oraz zamku w Dubiecku
-Przejście piesze z Helusza do Woli Wegierskiej szlakiem zielonym 8 km
Koszt ok. 40 zł/os. (wynajem busa w zależności od ilości osób)
-15.00 Spotkanie biesiadne na Babulówce
Zgłoszenia przyjmują:
Wiesiek Matrejek - 606 395 945
Jacek Hołub - 502 338 847
sobota, 13 sierpnia 2016
Rowerem do Truskawca (UA)
Wiesio, Jacuś, Maniek i Hołubek w dniach
29-31 lipca 2016 r. wyruszyli na rowerkach na Ukrainę.
Przekroczywszy przejście graniczne w
Krościenku/Smilnica, udali się przez Starzawę, Chyrów, Starą Sól, Stary Sambor,
Sambor, Drohobycz do Truskawca (i z powrotem) by odwiedzić zachodnie tereny
magicznych Kresów.
Czy warto było? Z pewnością tak, bo przy
pięknej pogodzie, wspaniałej atmosferze, można było przejechać 170 km bez
„gumy”, czym zachęcamy innych do zobaczenie naszej fotorelacji z wyjazdu.
sobota, 7 maja 2016
Porządkowanie przy cerkwi w Liskowatem
Już piaty rok z kolei sympatycy i
członkowie grupy Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia, członkowie Towarzystwa
Opieki nad Zabytkami o/Ustrzyki D., mieszkańcy Liskowatego, osoby, którym na
sercu leży zachowanie dziedzictwa narodowego zjawili się 7-go mja 2016 r. w Liskowatym (pow.
bieszczadzki).
Przyjechali z różnych stron Polski i
nie tylko. Andriej usłyszawszy o sprzątaniu cerkwi w Liskowatem poprzez portal
internetowy przyjechał specjalnie, aż z Kijowa (UA)
Cel
był ten sam: wykonanie niezbędnych prac porządkowych w otoczeniu nieużytkowanej
XIX w. drewnianej cerkwi obrządku greckokatolickiego pw. Narodzenia NMP i
przyległego doń cmentarza z nielicznym pochówkami sztuki sepulkralnej wykonane
z piaskowca.
Tak
jak w ubiegłe lata „… jak mogli tak
pomogli.” wyposażeni w siekiery, piły, kosiarki i grabie, które
przywieźli i przenieśli ze sobą, stawili się w godzinach rannych w Liskowatem.
W czasie kilkugodzinnej pracy społecznej dla zachowania materialnych dowodów
żywej pamięci o ludziach, którzy odeszli na niebieskie połoniny, wykonali kawał
dobrej roboty, tak potrzebnej dla tej bieszczadzkiej ziemi. Teren otaczający
cerkiew leżącą przy Szlaku Architektury Drewnianej nabrał nowego oblicza i
możliwości dotarcia przez turystów przemierzających Bieszczady.
niedziela, 24 kwietnia 2016
XVIII rajd Weteranów TG z Jarosławia

18 mgnień wiosny….
Już po raz XVIII,
Weterani Turystyki górskiej z Jarosławia ruszyli na coroczne manewry w
Bieszczadach. Jak zwykle grupa szturmowa wyjechała w piątek po godzinie 17-stej
z Jarosławia. Zwykły żołnierski obyczaj kazał odwiedzić znane „kapliczki” po
drodze przejazdu, by wieczorową porą zjawić się Schronisku Młodzieżowym w
Górzance. Aklimatyzacja z Bieszczadami i długie żołnierskie rozmowy nocą scementowały 20 osobową ekipę weteranów by….
Świtkiem, po toalecie porannej i soczystym śniadaniu
przy pięknej pogodzie w sobotę ruszono na szlak z Łopenki na Korbarnię (….)
Mimo swoich lat, weterani wspięli się dodatkowo na szczyt drewnianej 20
metrowej wieży widokowej, skąd widoki niezapomniane pozostały na wykonanych
fotografiach i świadomości na długie lata. Mozolne kilkugodzinne zejście
zielonym szlakiem w dolinę i znów „biesiada” w gościnnym schronisku w Górzance
do białego rana.
A w niedziele rano…deszcz,
deszcz, deszcz. Mimo paskudnej pogody uczestnictwo we Mszy św. w
miejscowym kościele obowiązkowa. Dalej, w planie zwiedzanie zapory w Solinie i
Myczkowcach oraz smakowity obiad w Lesku. Na deser zwiedzanie fortu Werner
dawnej Twierdzy Przemyśl w Żurawicy i tak zakończyły się XVII manewry w
Bieszczadach. 17 mgnień wiosny …zakończone, ale udział w XIX–stce na następny
rok, to już wezwanie kosmiczne.
wtorek, 12 kwietnia 2016
Raz do roku w ...Liskowatem.
Jak co roku, końcem wiosny lub początkiem lata
gromadzimy się w Liskowatem, by swoja pracą wspomóc działania Towarzystwa
Opieki nad zabytkami na terenie Bieszczad. Kolejny raz wykonamy prace
porządkowe w obejściu d. cerkwi i cmentarza, by zachować dla potomnych relikt
kultu wyznawców obrządku wschodniego tak charakterystycznie wkomponowany w
pejzaż bieszczadzki.
Zapraszamy zatem wszystkich, którym na
sercu leży zachowanie dziedzictwa narodowego i regionalnej perełki drewnianej
cerkwi leżącej na trasie podkarpackiego Szlaku
Architektury Drewnianej, zapraszam do wzięcia udziału w pracach
porządkowych na cmentarzu przycerkiewnym w dniu
7 maja 2016 r. (sobota) godz. 10:00.
Prace obejmą uporządkowanie mogił,
wycięcie trawy i krzaków stąd proszę o zabranie stosownego sprzętu i ubioru.
Koordynator prac - Jacuś Bis tel.
609441031,
Wyjazd Weteranów Turystyki Górskiej z
Jarosławia w sobotę o godz.7.00
- kontakt Wiesiek Matrejek tel. 606395945.
Zapraszam serdecznie
Jacek Marian Hołub
Subskrybuj:
Posty (Atom)




