czwartek, 26 lutego 2015
piątek, 20 lutego 2015
Plan działań na I półrocze 2015 r.
KALENDARIUM
na I
półrocze 2015 r.
kiedy
|
co
|
gdzie
|
o której
|
|
1
|
26.02
|
Rocznica śmierci Jacka
Pajdy
|
cmentarz Koniaczów
|
18,00
|
2
|
13/14.03
|
Ekstremalna Droga
Krzyżowa
|
1) Jarosław-Przemyśl
2) Jarosław-Kalwaria Pacł.
3) Jarosław-Przeworsk
|
20,00
|
3
|
07.03
|
Dzień Kobiet
|
Szówsko
|
19,00
|
4
|
26.03
|
Spotkanie WTGzJ
|
Jarosław - Panorama
|
18,00
|
5
|
28.03
|
Rajd Papieski na
Tarnicę
|
Wołosate
Jarosław - wyjazd
|
18,00
15,00
|
6
|
03,04
|
Bieszczadzka Droga
Krzyżowa
|
Wołosate
Jarosław - wyjazd
|
8.00
5.00
|
7
|
17-19.04
|
XVII Rajd WTGzJ
(Bieszczady)
|
Rabiańska Dolina
Jarosław - wyjazd
|
18,00
|
8
|
13.06
|
Prace porządkowe przy
cerkwi w Liskowatem
|
Liskowate
pow.bieszczadzki
Jarosław - wyjazd
|
7.00
|
9
|
xx.06
|
Noc Świętojańska -
o terminie i miejscu powiadomimy w osobnym komunikacie
|
||
UWAGA!!! Terminy i godzimy mogą ulec zmianie,
o czym będziecie
powiadamiani w bieżących komunikatach
czwartek, 29 stycznia 2015
KOMUNIKAT w sprawie Betlejem
Już po świętach…..
Tak tak, już jest po świętach. Dlatego wzorem lat ubiegłych uprasza się kolegów z WTGzJ i wszystkich chętnych o
aktywny udział w rozbiórce Szopki Bożonarodzeniowej w
Betlejem k/Rudołowic, które odbędzie się 7 lutego (sobota) 2015 r.
Wyjazd z Jarosławia godz. 9.00.
Wyjazd z Jarosławia godz. 9.00.
Kontakt w sprawie wyjazdu:
Krzysztof Bałanda - tel 500 010 857
Wiesław Matrejek - tel. 606 395 945
sobota, 24 stycznia 2015
Weterani TGzJ na Dzikim Wschodzie
Na Dzikim Wschodzie w miejscowym saloonie „Zielony Cień” w Rudence k/Leska
rozegrały się, jak w filmie, drastyczne sceny z udziałem Weteranów TG z
Jarosławia. Poszukiwany listem gończym koniokrad niejaki Kris B. zwany „Misza”,
został pojmany i osądzony.
A zaczęło się to tak:
Od wielu lat w gospodarstwach i stadninach zaczęły ginąć konie i kozy. Po
długoletnim ślectwie jaki zostało przeprowadzone przez miejscowego szeryfa
okazało się, że jest to Kris B. (obecnie już 50-cio latek).
Był nieuchwytny i z
tego powodu został wysłany za nim list gończy.
niedziela, 4 stycznia 2015
Nartowanie w Woli Michowej
Tym razem Weterani TG z Jarosławia
wraz z Platerówkami spotkali się na dwudniowym zgrupowaniu narciarstwa
biegowego w Woli Michowej.
Kiedy kończy się letni sezon
turystyki górskiej nadchodzi trudny czas dla „Weteranów”. Nie wszyscy potrafią
okres zimowy właściwie zagospodarować, nie wszystkim uśmiecha się spacerowanie
po niebezpiecznych zimą drogach asfaltowych czy leśnych, gdzie wysoka pokrywa
śniegu uniemożliwia często normalne chodzenie. Znakomitym rozwiązaniem są narty
biegowe, które w okresie zimowym stają się elementem treningu. Dzięki bieganiu
na nartach poprawiamy ogólną siłę, wytrzymałość, wzmacniamy obręcz barkową i
ramiona, ogólną wydolność i siłę nóg.
Pod okiem naszego trenera,
miłośnika narciarstwa biegowego i nie tylko, Weterana TGzJ Wojciecha „Kija”
Gosztyły, trenowaliśmy w Woli Michowej i w okolicy Balnicy dwie techniki
biegania:
1. technika
klasyczna –charakteryzuje się równoległym prowadzenie nart i jest związana
z naturalnym ruchem lokomocyjnym człowieka, czyli po prostu z codziennym
chodzeniem.
2. technika
łyżwowa – charakteryzuje się kątowym ustawieniem obu lub jednej narty w
stosunku do kierunku biegu. Styl łyżwowy jest szybszy od klasycznego o ok.
15-20%.
Wieczorem trener udzielał porad i wskazywał oraz
zachęcał do brania udziału w zawodach o skali międzynarodowej.
sobota, 20 grudnia 2014
Po raz 14-sty Betlejem
"Idziemy
z tym ogniem choć nam nikt nie każe. Chcemy go zanieść tym wszystkim którzy na
niego czekają. Żywimy nadzieję że będzie on niesiony przez nasze dzieci, kiedy
nas już zabraknie."
Od paru lat do Betlejem podążają
Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia. W tym roku grupa kolędnicza do
Betlejem przybyła po raz 14-sty. Uczestniczyło w niej ok.40 osób w przebraniach
św. Rodziny, pasterzy, aniołów, diabłów i kolędników. W roli Maryi wystąpiła
Bożena Łanowy, Józefa – Jerzy Bałanda. W postać św. Mikołaja wcielił się Paweł
Wojdyło, zaś z gwiazdą na czele szedł Wiesław Matejek.
Grupa entuzjastów turystyki i
tradycji świątecznej udała się sprzed osiedla im. Pułaskiego w Jarosławiu do miejscowej
Komendy Hufca ZHP. Stamtąd przyjęli Betlejemskie Światło Pokoju i
przenieśli je do Zmyślówki, a następnie
do Betlejem koło Rudołowic. W Zmyślówce Mikołaj obdarował, nie tylko dzieci,
upominkami. Było ognisko i wspólne śpiewy. Potem pieszo trupa pokonała, przy w
tym roku sprzyjających warunkach atmosferycznych, dalszą drogę w kierunku
wcześniej wybudowanej przez siebie Groty Betlejemskiej. Na miejscu w świetle
rac i w huku petard, kolędnicy zostali powitani niezwykle gościnnie. Składano
sobie życzenia i kolędowano przy akompaniamencie gitary Adama Morycza i
miejscowego akordeonisty.
Następnie zostali kolędnicy
zaproszeni na suty poczęstunek przygotowany przez panie z okolicznego Koła
Gospodyń Wiejskich.
Ogółem w tym przedświątecznym i
pełnym serdeczności spotkaniu uczestniczyło około pół tysiąca osób.
fot. Jacek Bis
czwartek, 13 listopada 2014
Ludzie z pasją – spotkanie z Jackiem Marianem Hołubem
13 listopada br. w
Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu odbyło się spotkanie z cyklu
„Ludzie z pasją”. Tym razem w biblioteka gościła naszego kolegę Jacka Mariana
Hołuba – jarosławianina, człowieka wielu pasji, m.in.: autora przewodników
turystycznych, pilota wycieczek, ratownika GOPR, promotora drogi św. Jakuba na
Podkarpaciu.
Jacek Hołub
zaprezentował swoje ponad pół wieku życia na wielu płaszczyznach ludzi z pasją
z okresu czarno białych fotografii jak i świata bardziej kolorowego,
pomalowanego m.in. na żółto i na niebiesko.
Niezwykle interesujący
sposób opowiadał o swoim życiu; latach najmłodszych, szkolnych, życiu dorosłym,
łącząc te okresy z wieloma pasjami, które z entuzjazmem rozwijał. Wiele miejsca
poświęcił górom, które, jak sam mówi, w dużym stopniu kształtowały jego charakter,
nadawały dystans do życia, uczyły pokory. Zdobył uprawnienia przewodnika
beskidzkiego, pilota wycieczek, przewodnika terenowego, członka PTTK. Jest też
ratownikiem górskim Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Jako pomysłodawca i organizator
cyklicznych imprez turystycznych ciekawie opowiadał o Rajdzie Rowerowym „Tato +
Syn”, Rajdzie Pieszym w Święto Polskiej Niezapominajki i „Z Betlejem do
Betlejem”.
Zaprezentował też swoje
dotychczasowe publikacje „Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu”,
„Dawne Opactwo Panien Benedyktynek w Jarosławiu”, „Kolegiata Bożego Ciała w
Jarosławiu”, „Kościół św. Ducha w Jarosławiu”.
Spotkanie wzbogaciła
niezwykła prezentacja multimedialna zawierająca zdjęcia rodzinne autora, z
wypraw górskich, rajdów, wielu imprez, itp.
wtorek, 14 października 2014
Jak co roku ...dla pamięci Jacka Tomaszewskiego.
Jak co
roku …..dla pamięci Jacka Tomaszewskiego.
-jak co roku kładziemy gałązkę
kosodrzewiny z niebieską wstążką,
-jak co roku zapalamy znicz pamięci,
- jak co roku wypowiadamy słowa
modlitwy,
-jak co roku gromko na przy Twoim Jacku
grobie śpiewamy "…dla hucuła nie ma życia
jak na połoninie …."
Spotkajmy
się zatem drodzy Weterani Turystyki z Jarosławia jak tradycja i pamięć każe, w
dniu 21 października 2014 r. o 18.00 przed bramą Starego Cmentarza, by w
zadumie nad Twoim życiem w przeszłości, podumać chwilę nad naszym życiem.
Zapraszam - Jacek Marian Hołub
wtorek, 16 września 2014
Podziękowanie jubilata
Sześćdziesiątka już na karku,
z tym to przecież nie ma żartów...
I choć z tortu już okruchy,
dym z ogniska też już znikł,
cisza głucha w całym lesie,
Babulówka śpi...
jednak wdzięczność nie pozwala
nie wspominać miłych chwil,
tych prezentów i zabawy,
śpiewów, tańców, gry na wieśle,
pięknych Pań, wspaniałych Panów -
moich gości wyśmienitych.
By ukazać swoją wdzięczność
pragnę złożyć Wam ukłony,
podziękowań całą masę niosę…
Waldemar wraz z Małgorzatą
Pieczenie ziemniaka z pożegnaniem lata w Babulówce
Ale to już
było i nie wróci więcej…
Zwyczajem
corocznym członków WTG z Jarosławia oraz
zaprzyjaźnionych Platerówek stało się
uczestnictwo w/w w spotkaniu integracyjnym w przysiółku "Koniec" w Woli Węgierskiej. Doborowe towarzystwo podjęte zostało
przez sympatycznych gospodarzy miejsca: Małgorzatę
i Waldemara Babula.
Okazja rocznego spotkania, to także
moment uczczenia okrągłej rocznicy
urodzin Waldemara, najstarszego weterana grupy WTG. Jubilat otrzymał moc
pięknych życzeń i prezentów od przyjaciół ubranych stosownie jak na rangę takiej uroczystość. Przejście
korowodu przez wieś, wzbudziło wielkie zainteresowanie mieszkańców, którzy z
niedowierzaniem patrzyli na wesołą grupę ludzi pozytywnie zakręconych.
Decyzją Sztabu WTG z Jarosławia dla
uczczenia sympatycznej rodziny Babula, zmieniono administracyjną nazwę
przysiółka Koniec na bardziej adekwatną: "Babulówka".
Stosowny akt
podpisany został przez wszystkich uczestników spotkania a niemym
świadkiem pozostała okolicznościowa tablica którą wmurowano przed posesją
troskliwych gospodarzy.
Świetna atmosfera, wspaniała kuchnia
regionalna, szlagiery spiewane przy ognisku oraz szczególne atrakcje sobotniego
spotkania trwającego do wczesnych godzin rannych odeszło w historyczną
przeszłość według powiedzenia…. Ale to już było i nie wróci więcej…
Pozostaną tylko wspomnienia i fotografie.
tekst: Jacek Marian Hołub
zdjęcia: Jacek Bis
Subskrybuj:
Posty (Atom)

