wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

sobota, 8 marca 2014

Święto Kobiet


Jak co roku kochani mężczyźni z grupy WTGzJ zorganizowali dla swych ukochanych kobiet imprezę z okazji Dnia Kobiet. Tym razem panie zostały zaproszone do nowego lokalu w malowniczej miejscowości Radawa. Inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem i panie chętnie skorzystały z możliwości wspólnego spędzenia czasu.
W pierwszej części spotkania był trekking w pobliskim lasku i w Okół Zalewu w Radawie. Następnie było tradycyjne wręczenie kwiatków i prezentów.
Druga część upłynęła na śpiewaniu piosenek. Znane i lubiane przeboje, te sprzed kilkudziesięciu lat i te najnowsze, biesiadne i rockowe. Muzyka różnych gatunków i z różnych okresów a każdy z utworów tak znany, że wszystkie panie doskonale znały ich teksty. Na udekorowanych stołach, pojawiły się domowe ciasta, przeróżniste przepyszne potrawy oraz wykwintne trunki.







sobota, 1 marca 2014

X Papieski Rajd Pieszy na Tarnicę - ZAPROSZENIE

Pozwólcie mi odejść do Domu Ojca…                             
  
        Jak trudno wierzyć w fakt że już niebawem minie kolejny
rok jak między nami nie ma żyjącego papieża Jana Pawła II,
papieża rodaka, papieża który zmienił świat i ludzi. Tą smutną wiadomość przekazał arcybiskup Leonardo Sandri w słowach
2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca…
     Parę dni później 8 kwietnia w godzinie śmierci wielkiego Polaka, kiedy na ulicach i placach polskich miast kto żyw palił znicze, grupa turystów z Jarosławia wyruszyła w Bieszczady by  swym pobytem -na najwyższej górze tego pasma, Tarnicy 1346 m. oddać hołd zmarłemu i zatknąć flagę biało-żółtą z napisem ..Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie. Ten szczyt górski parokrotnie odwiedzał  ks. Karol Wojtyła, po raz pierwszy 5 sierpnia 1953 r., potem 10 sierpnia 1956 i 14 lipca 1957 r.  Podczas nocnego wejścia na ten szczyt, zmierzaliśmy się z górą i własnymi ludzkimi słabościami. Aby wzmocnić się duchowo odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakańczając je na szczycie u podnóża  krzyża, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa z napisem: Wznoszę swe oczy ku górom skąd nadejdzie mi pomoc” Ps.121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły -5 VIII 1953 r.
 
    Dlatego jeśli czujesz potrzebę oddania kolejny raz hołdu wielkiemu człowiekowi, jesteś sprawny fizycznie i nasz doświadczenie turystyczne poruszania się porą nocną po górach zapraszam Cię serdecznie przyjacielu drogi, byś w miarę swoich możliwości wziął udział w „X  Papieskim rajdzie pieszym”. Zdaję sobie sprawę że będzie to forsowne przejście w późnych godzinach popołudniowych i nocnych ale ten trud z pewnością będzie stokrotnie nagrodzony. Ofiaruj go w intencji zmarłego bł. Jana Pawła II, papieża który zmienił ludzi i świat tuż przed Jego kanonizacją.   
     Przyjacielu drogi zorganizuj się w kilkuosobowej grupie, udaj się w drogę do Wołowatego. Wyjazd zorganizowanym autobusem z Jarosławia o godzinie 12 w sobotę 5 kwietnia 2014 r. (parking przy bloku nr.12 oś. Pułaskiego). W miejscowości Jasień pokłonimy się Matce Bożej Bieszczadzkiej w Jej Sanktuarium, której Wizerunek intronizował 7 lipca 1968 r. ks. kardynał Karol Wojtyła.
Ok. 18.00 udamy się pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów Wierszek  na Tarnicę.
W trakcie 3 godzinnego podejścia odprawimy z należytą powagą w tej scenerii górskiej Drogę Krzyżową. Wzorem zeszłego roku zatkniemy na szczycie dużych rozmiarów flagę papieską z napisem …Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie.. a o godz. 21.37 odśpiewamy kilka pieśni a szczególnie Barkę, pieśń którą Ten wyjątkowy pielgrzym ukochał. Powrót tą samą trasą. Przyjazd do Jarosławia późną porą nocną.
     Nad twoim bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz stosowne ubezpieczenie. Z pewnością trasę marszu zalegać będzie warstwa zmrożonego śniegu w dolnej części przemieszanego błota. Dlatego zabierz !!!!odpowiednie obuwie, grube skarpety, ochraniacze, rękawiczki, czapkę, okulary lub gogle, ubranie przeciwwiatrowe, zapasową odzież. Do niezbędnego ekwipunku weź z sobą !!! latarkę (najlepiej czołówkę) z kompletem zapasowych baterii, kijki narciarskie, termos z gorącą herbatą, trochę żywności kalorycznej. Jest możliwość jazdy busem w po wcześniejszym zgłoszeniu- koszt 35 zł.+  obowiązkowe ubezpieczenie ! w cenie 5zł. na czas trwania przejazdu i przejścia.
     Należy podać  imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel, tel. kontaktowy, telefonicznie lub emailem do czwartku   3  kwietnia 2014 r.!!!! Organizowany jest  przejazd autobusem na trasie Jarosław –Wołosate -Jarosław.  Ilość miejsc ograniczona. Powiadom znajomych.
               Jeśli czujesz że nie podołasz tej specyficznej formie oddania hołdu wielkiemu człowiekowi pozostań w domu.
                           Jacek Hołub -przewodnik beskidzki, ratownik GOPR,
tel. kom.502338847 email: jacekgopr@o2.pl





niedziela, 23 lutego 2014

Tym razem Górzanka w Bieszczadach



        Ktoś rzuciła hasło „…nie siedźmy w domu, jedźmy gdzieś?” Pogoda na weekend (22-23.02.14) nie zapowiadała się rewelacyjne, ale to nikomu nie przeszkadzało. Znalazło się kilkunastu Weteranów TGzJ, którzy wyruszyli w taką dzystą aurę, a celem była Górzanka. Górzanka k/Wołkowyji w Bieszczadach, malutka miejscowość, w której znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe PTSM, w którym zakwaterowaliśmy się, a także XIX wieczna drewniana świątynia, dawna cerkiew św. Paraskewy. W roku 1948 cerkiew została przejęta przez kościół rzymskokatolicki i użytkowana jako kościół filialny, a od roku 1969 jako parafialny pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w dekanacie Solina.
       W pierwszy dzień pochodziliśmy po błotku, po okolicznych górkach. Wieczorem pyszna kolacja przyrządzona przez naszego weterańskiego kucharza Zbycha, któremu pomagał „stażysta” Krzychu. Po obfitej kolacji, dalszą część umilali nam grą na gitarze Adam na zmianę z „Czoperką”.
       Niedziela – jak zwykle na śniadanie jajecznica smażona w baniaku na bieliznę (kucharz Zbychu i Krzychu). Palce lizać. Mniam. Następnie msza święta prowadzona przez ks. Piotra Bartnika, niezwykłego proboszcza bieszczadzkiej parafii rzymsko-katolickiej w Górzance. Ksiądz Piotr Bartnik jest m.in. przewodnikiem górskim, znawcą gór, organizatorem odpustów i spotkań ludzi gór oraz kapelanem przewodników górskich.
Po wyjeździe z Górzanki, przespacerowaliśmy się po zaporze na Zalewie Solińskim a następnie żegnając Jacusia odwiedziliśmy nowo otwartą „Restaurację Huculską” w Ustrzykach Dolnych.

poniedziałek, 17 lutego 2014

Kolejny rok minął a Ciebie wśród nas jeszcze żywych niema…




      To już po raz piąty przyjdziemy do Ciebie Jacku, by wzorem lat ubiegłych lutowego wieczoru, 26 dnia miesiąca, o godzinie 17.00 na cmentarzu w Koniaczowie, być blisko Ciebie.

       Chcemy po prostu z Tobą i o Tobie pogadać, powspominać i z pokorą wielką zastanowić się nad naszym życiem, które tak szybko umyka. To nie tylko tradycja ale wielka potrzeba być z Przyjacielem nawet i po śmieci.

Rozmowa nad Twoją mogiłą, słowa książeczkowej modlitwy, zapalony znicz pamięci, zielona kosówka przewiązana niebieską szarfą i gromki śpiew "…dla Hucuła nie ma życia jak na połoninie…"

          Tyle możemy Jacku zrobić, bo z nadzieją wielką oczekujemy spotkania z Tobą  na niebieskich połoninach. Szykuj tam dla nas Jacku,  fajne miejsce.

             Koledzy Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia





wtorek, 21 stycznia 2014

X Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych


       W dniach 17-19 styczeń 2014 r. również nie zabrakło członków naszej grupy WTGzJ na X Przeglądzie Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych.
       Do Ustrzyckiego Domu Kultury z filmami, prelekcjami, diaporami przyjechali m.in. Piotr Snopczyński, Janusz Majer, Alek Lwow, Grzegorz Michałek, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy i Piotr Pustelnik.


Pierwszy dzień przedstawiał się następująco:
·         - Erwin Gorczyca, Waldemar Czado: Na nartach turowych wokół Mt Blanc
·         - Janusz Majer: Wspomnienia o Arturze Hajzerze
·         - Aleksander Lwow: „Zwyciężyć znaczy przeżyć 20 lat później” – promocja książki
·         - Krzysztof Wielicki: Zima w Himalajach
Drugi dzień:
·         - Grzegorz Michałek: Z piekła do nieba – od jaskini Voroniej pod Mt Everest.
·         - Piotr Snopczyński: nowości z filmoteki górskiej
·         - Leszek Cichy: Grenlandia i Gunnbjørns (3694m) – najwyższy szczyt Arktyki
·         - Piotr Pustelnik: Korona Ziemi
Trzeci dzień:
·         - niestety nie było nas, musieliśmy wracać do swoich obowiązków.

Kronika nasza (II nowy tom) wzbogaci się o wiele ciekawych autografów polskich czołowych himalaistów.





poniedziałek, 20 stycznia 2014

Promocja przewodnika pt. "Droga św. Jakuba Via Regia. Podkarpackie"

ZAPROSZENIE

21 stycznia 2014 r. o godz. 17:00 w Auli Czerwonej Biblioteki PWSTE w Jarosławiu,  odbędzie się promocja przewodnika  pt. "Droga św. Jakuba Via Regia. Podkarpackie" autorstwa naszego kolegi Jacka Hołuba i Łukasza Mroza.

http://viaregia.podkarpacie.eu/sites/default/files/Przewodnik%20net.pdf


piątek, 17 stycznia 2014

HOTEL**** ARŁAMÓW - Skok w bok …na Nowy Rok

       Rozpoczął się Nowy 2014 r. Sztab WTGzJ nie leniuchuje jakby się wydawało, lecz intensywnie pracuje. Początkiem stycznia ruszył na poszukiwanie miejsca docelowego na XVI Wyjazd Integracyjny. Tym razem członkowie Wysokiej Komisji Sztabu WTGz J i zaprzyjaźnionej od lat Grupy Platerówek zapoznali się z obiektem turystyczno - wypoczynkowym, czterogwiazdkowym Hotelem Arłamów na Pogórzu Przemyskim. Po weekendowych obradach w kompleksie sportowo-rekreayjnym w/w obiekt wytypowano jako spełniające warunki odpoczynku dla zorganizowania kolejnych manewrów żołnierskich członków WTGzJ w kwietniu 2014 r. Przy tym stanie rzeczy zostaną tylko podniesione wpisowe, które zabezpieczą środki na organizację wypoczynku. 

        Dziękujemy za kompleksową i miłą obsługę uczestników wizji lokalnej kol. Bogusławowi Pleskacz z Biura Podróży Grupa „Eko-Karpaty” z Ustrzyk Dolnych, kol. Jacusiowi za foto relację i Maciejowi za taaaaaaaani transport.



    



wtorek, 7 stycznia 2014

Czy na Chłopka? Czy na Babią Górę?

Krzysztof Bałanda, Jacuś Bis, Wiesio Matrejek, Jacek Hołub


         Cóż minął rok 2013, z żalem go pożegnaliśmy ale z radością powitaliśmy kolejny 2014 w którym zaraz po sylwestrze zdecydowaliśmy się na wyjście albo  na Chłopaka w Tatrach (ponad 2000m n.p.m.) albo na Babią Górę (1725m n.p.m.) w Beskidach. Nie będąc gejami[1], zdecydowaliśmy się na wyjazd na Babią. Okazało się że po podsumowaniu roku,  na naszym koncie WTG została okrągła sumka ze składek członkowskich.  Oczywiście zdaniem Komisji Rewizyjnej WTG[2] suma owa stała się niepodzielna na wszystkich członków, tym bardziej że cześć środków przesunęliśmy z kultury za zgodą Komisji Kultury WTG[3], tak się tego uzbierało że wystarczyło na kolejny wyjazd sponsorowany dla Sztabu WTG więc ruszyliśmy tylko na trzy dni.
         Baza noclegowo-wypoczynkowa połączona ze strefą SPA i Wellnes obraliśmy w miejscowości klimatycznej Beskidu Śląskiego w Szczyrku i okolicy [4].
         W wigilię wejścia na Babią niektórzy koledzy w ramach aklimatyzacji terenowej, trenowali nawet w nocy skoki bez nart i upadki z telemarkiem pod wpływem wód żywieckich, hiszpańskich winnic czy ukraińskiej horyłki[5]
         Rano w przepięknej wiosennej pogodzie, młodzi duchem, mimo kalendarzowej zimy, ruszyliśmy czerwonym szlakiem z przełęczy Krowiarki przez Sokolicę, Kępę, Gówniak na Diablaka [6]. Cudowne widoki ze szczytu na Tatry Polskie i Słowackie czy browar w oddalonym Żywcu, pod wpływem wód wzmacniających typ Harnaś[7] występujące na tym terenie, przekonały nas o sensie i potrzebie uprawiania turystyki zdrowotnej, rekreacji czy peregrynacji własnego kraju.
         Po szczytowaniu[8] na 1725 m spuściliśmy[9] się w dolinę przez przełęcz Brona do schroniska  na Markowych Szczawinach a następnie drogą reglową do punku startu.
         Kolejny wieczór to wyjątkowe upojne godziny spędzone w żywieckiej klinice, zwiedzanie stolicy i sklepów z okien samochodu dopełniły magii świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2014 Roku.
         Niedzielna wycieczka sponsorowana dla członków Sztabu WTG przez Wisłę, Ustroń, Żywiec, zakończyła się nowym pomysłem dla kolejnego wyjazdu Wiesława Matrejka, Krzyśka Bałandy, Jacusia Bis oraz piszącego te słowa Jacka Hołuba że w najbliższym czasie jest kolejna potrzeba wyjścia …albo na Chłopaka albo na Śnieżkę (1602 m w Karkonoszach) w poszukiwaniu śniegu oczywiście za środki pozyskane legalnie z kasy WTG. 


fot. Krzysztof Bałanda, Jacuś Bis

http://walteraz.blogspot.com/2014/01/czy-na-chopka-czy-na-babia-gore_7.html#more  http://walteraz.blogspot.com/2014/01/czy-na-chopka-czy-na-babia-gore_7.html#more  http://walteraz.blogspot.com/2014/01/czy-na-chopka-czy-na-babia-gore_7.html#more

[1] Przy. aut. - Angielskie słowo "gay" ma konotacje ze słowem "wesoły".
[2] Przyp. aut. –Protokół nr 1/2013 Komisji Rewizyjnej WTG z 30 XII 2013
[3] Przyp.aut. –Protokół nr 5/2013 Komisji Kultury WTG z 30 XII 2013
[4] Tu słowa podzięki dla Marka Płocicy i Jego Rodziny za użyczenie nam pensjonatu SPA w Buczkowicach
[6] Przy. aut. Dziablak (1725 m zw. Babią Górą) w Paśmie Babiogórskim
[7] Harnaś- http://pl.wikipedia.org/wiki/Harna%C5%9B_(piwo) (pozyskano 6 I 2014)

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Podziękowanie za Rajd " Z Betlejem do Betlejem"




Chwała na wysokości…..
       Już niebawem  minie miesiąc jak liczna grupa WTG z Jarosławia wzięła udział w niesieniu ognia Betlejemskiego w ramach Rajdu
z Betlejem do Betlejem. Impreza zapoczątkowana w 2000 r. w której udział wzięło tylko 12 osób przerodziła się w XIII rajdzie w grupę ponad 45. Wszyscy szczęśliwie dotarli do Betlejem prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską  (Gwiazdora Wiesława M.)    
         Każdy z uczestników z pewnością złożył wiele trudu w przygotowanie swej roli jak i dojazd z odległych stron, gdyż w tym roku oprócz kolegów i koleżanek z Jarosławia i okolic, pojawili się zaproszeni goście z Rzeszowa i Ustrzyk Dolnych. Grupę WTG wspomogła swą obecnością ekipa TVPOD24info: Kasia, Jurek, Andrzej i Wacek którym bardzo serdecznie dziękuję za nagrany materiał. Wielkie dzięki moim kolegom Wieśkowi M. i Adamowi M. którzy reprezentowali WTG w programie radiowym Radia Rzeszów.   Wielkie dzięki za pomoc materialną i wsparcie duchowe tym wszystkim, którzy ofiarowali: odzież, środki spożywcze, zabawki a byli to: p. Bałanda z Muniny, p. Łanowy, Szumińskim, Pawlik, Kostek i Babula (juniorom) z Jarosławia, Dariuszowi Balickiemu z Kosienic, Januszowi Krasickiemu i Adamowi Przewrockiemu z uczniami Szkoły Podstawowej z Wólki Pełkińskiej, oraz tym wszystkim, którzy podzieli się swym bogactwem na rzecz tych, którzy w tym czasie oczekują wsparcia. Dziękuję wszystkim tym, którzy wesołą grupę kolędników przyjęli 21 XII 2013 r. pod swój dach min. Mariuszowi i Bożenie Łanowym, niezawodnym i bardzo gościnnym mieszkańcom Zmyślówwki i Betlejem, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich i strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rudołowic, oraz organizatorom imprezy Stowarzyszeniu Miłośników Historii i Tradycji z Rudołowic na czele z prezesem Mariuszem Baranem oraz pracownikom Szkoły Podstawowej z Rudołowic.
         Życzę wszystkim, którzy przybyli 21 XII 2013 r. do Betlejem kolejnego miłego spotkania już za 11 miesięcy 20 XII 2014 r. o godzinie 18.00.
Wielce oddany Osioł BetlejemskiJacek Hołub



   

środa, 25 grudnia 2013

Relacje z XIII Rajdu Pieszego "Z Betlejem do Betlejem"




Dzięki telewizji POD24info mamy wspaniałą relację 
z naszego 13-go Rajdu Pieszego "Z Betlejem do Betlejem".






AKTUALNOŚCI z dnia 22 grudnia 2013

http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/spoleczne/pielgrzymka-do-podkarpackiego-betlejem/13419176/pielgrzymka-do-betlejem/13419216


http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20131224%2FREGION00%2F131229907&fb_action_ids=613104465392741&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=[1465574720336066]&action_type_map=[%22og.likes%22]&action_ref_map=[]


http://twojatv.info/aktualnosci,178.html