poniedziałek, 2 stycznia 2017
niedziela, 1 stycznia 2017
Bal Sylwesterowy 2016/2017
Stało
się już tradycją, że od wielu lat Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
spotykają się 31 grudnia na balu sylwestrowym, aby wspólnie świętować
zakończenie roku kalendarzowego. Tym razem balowali w Zajeździe POLONEZ w
Tuczempach k/Jarosławia.
Wyjątkowe potrawy przygotowane przez
Szefa Kuchni, dobra muzyka DJ-Wodzireja ADAMO, doborowe i roztańczone
towarzystwo sprawiło, że ta zabawa do białego rana pozostanie w pamięci na
długi czas !!!!
czwartek, 27 października 2016
Czerwony płaszcz, za pasem broń…
To już 14 lat mija jak odeszłeś Jacku na
niebieskie połoniny -by być bliżej Boga. Los tak chciał nie wygrałeś z ciężką chorobą,
ale my jeszcze żyjący zawsze żywimy nadzieją, że się spotkamy. No cóż po raz 13
-my Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia w rocznicę Twego odejścia
meldujemy się przy Twym grobie na jarosławskim Nowym Cmentarzu. Jak co roku
modlitwa, palenie zniczy, wspomnienia. Szczególnym momentem w tej ciszy
miejskiej nekropoli przerywają słowa śpiewanej głośno pieśni Czerwony płaszcz, za pasem broń…, której
echo odbija się mocno od zimnych ścian grobowców, byś mógł to z nami zanucić.
środa, 5 października 2016
Hules!!!, Hules!!!, Hules!!!…. Drugie Wołanie w górach… w Jarosławiu.
Dnia
5 października 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej nastąpiło spotkanie
autorskie dra Edwarda Marszałka oraz ratowników grupy Bieszczadzkiej GOPR z
mieszkańcami Jarosławia. Okazja nie byle, jaka gdyż była to promocja wydania książki "Drugie Wołanie z Połonin...", czyli opowieści bieszczadzkich ratowników,
jako żywa lekcja doświadczeń „Ludzi spod znaku niebieskiego krzyża” zwanych
popularnie goprowcami. Ratownicy GOPR:
J. Jarosiński, M. Stręk, J.M. Hołub, R. Chrycelak, G. Zając, L. Prokop oraz
kandydat R. Szmuc przez dwie godziny opowiadali o akcjach ratowniczych, w
których uczestniczyli, a które zakańczały się różnie.
Miłą atmosferę spotkania „ludzi gór”, Weteranów
Turystyki Górskiej z Jarosławia, przewodnikami górskimi, turystami, członkami
jarosławskiego Koła PTTK, oraz miłośnikami górskich peregrynacji wypełniły pieśni
turystyczne śpiewane przez Andrzeja Nahorniaka i Edwarda Marszałka. W oczekiwaniu na trzecie wydanie
Wołanie z Połonin zapraszam do pasjonującej lektury por redakcją E. Marszałka
warto zakrzyczeć - Hules!!!, Hules!!!, Hules!!!….
niedziela, 2 października 2016
Złota bieszczadzka jesień…
Kilka wykonanych telefonów, rzut oka na
prognozowaną mapę pogody, parę rzeczy wrzuconych do plecaka i ruszyliśmy w
Bieszczady. Tym razem ambitnie (Wiesio, Jacuś, Krysiek oraz piszący Jacek
Marian) zmierzyliśmy się z odległością, wysokością i własnymi słabościami na
szlaku granicznym. W dobrej kondycji jak przystało na Weteranów Turystyki
Górskiej z Jarosławia pokonaliśmy w pierwszym weekendzie października -Jawornik, Paportną, Rabią Skałę, Kremenaros,
Wielką i Małą Rawkę, przy przepięknej ciepłej pogodzie …niestety już
jesiennej. Świetne miejsce na nocleg w słowackiej chacie, palenie letnich
wspomnień w ogniu na przełęczy pod Czerteżem, scementowało turystyczny „kwiat weteranów"
a echo śpiewanych pieśni turystycznych niosło się na polską i słowacką stronę
do późnych godzin nocnych. W okolicy nie było żadnego turysty, jedynie
niedźwiedzie i ryczące jelenie podczas rykowiska w dzikiej Dolinie Moczarnego.
W
ciągu kilkudziesięciu godzin udało się być w pięknych górach, usłyszeć ich ciszę,
szczytować powyżej 1200 m, oraz odpocząć w dobrym towarzystwie.
sobota, 17 września 2016
Pieczenie ziemniaka z pożegnaniem lata w Babulówce
To już niemal tradycja, że Państwo
Babulowie kolejny rok organizują dla Weteranów TGzJ i Platerówek „Pieczenie
ziemniaka” wraz z zamknięciem sezonu letniego.
Świetna
atmosfera, wspaniała kuchnia regionalna, szlagiery śpiewane przy ognisku oraz
szczególne atrakcje sobotniego spotkania trwającego do późnych godzin nocnych
odeszło w historyczną przeszłość według powiedzenia…. Ale to już było i nie wróci więcej… Pozostaną tylko wspomnienia i fotografie.
wtorek, 23 sierpnia 2016
Podziękowanie
Nie tylko wędrujemy po górach, ale i wspomagamy...
Oto podziękowanie za pomoc w zakupie strojów piłkarskich.
Oto podziękowanie za pomoc w zakupie strojów piłkarskich.
środa, 17 sierpnia 2016
Babulówka ….w Babulówce /propozycje/
17 września
2016 r. u Babulów w Babulówce odbędzie się coroczne podsumowanie lata z
pieczeniem ziemniaka. Aby urozmaicić imprezę proponujemy następujące warianty.
Wariant,
który będzie cieszyła się większym zainteresowanie zostanie wdrożony w
realizację.
Zgłoszenia
propozycji przyjmujemy do 10 września.
Wariant 1 „Rowerem
przez winnice jarosławskie”
Wyjazd rowerem z Jarosławia z parkingu ul. Dominikańska.
-9.00 Przejazd Drogą św. Jakuba, następnie przez
Jankowice, Zmyslówkę, Betlejem, Rudołowice, Bystrowice, Tyniowice (zwiedzanie
cerkwi św. Dymitra), Węgierka (zwiedzanie ruin zamku), zwiedzanie winnic
jarosławskich +degustacja, Wola Węgierska (25km),
-15.00 Spotkanie biesiadne na Babulówce
Wariant 2 „
Busem i pieszo przez zamek w Dubiecku”
-9.00 wyjazd busem z parkingu ul. Dominikańska. Przejazd do Dubiecka
zwiedzanie Muzeum Skamieniałości i Minerałów oraz zamku w Dubiecku
-Przejście piesze z Helusza do Woli Wegierskiej szlakiem zielonym 8 km
Koszt ok. 40 zł/os. (wynajem busa w zależności od ilości osób)
-15.00 Spotkanie biesiadne na Babulówce
Zgłoszenia przyjmują:
Wiesiek Matrejek - 606 395 945
Jacek Hołub - 502 338 847
sobota, 13 sierpnia 2016
Rowerem do Truskawca (UA)
Wiesio, Jacuś, Maniek i Hołubek w dniach
29-31 lipca 2016 r. wyruszyli na rowerkach na Ukrainę.
Przekroczywszy przejście graniczne w
Krościenku/Smilnica, udali się przez Starzawę, Chyrów, Starą Sól, Stary Sambor,
Sambor, Drohobycz do Truskawca (i z powrotem) by odwiedzić zachodnie tereny
magicznych Kresów.
Czy warto było? Z pewnością tak, bo przy
pięknej pogodzie, wspaniałej atmosferze, można było przejechać 170 km bez
„gumy”, czym zachęcamy innych do zobaczenie naszej fotorelacji z wyjazdu.
sobota, 7 maja 2016
Porządkowanie przy cerkwi w Liskowatem
Już piaty rok z kolei sympatycy i
członkowie grupy Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia, członkowie Towarzystwa
Opieki nad Zabytkami o/Ustrzyki D., mieszkańcy Liskowatego, osoby, którym na
sercu leży zachowanie dziedzictwa narodowego zjawili się 7-go mja 2016 r. w Liskowatym (pow.
bieszczadzki).
Przyjechali z różnych stron Polski i
nie tylko. Andriej usłyszawszy o sprzątaniu cerkwi w Liskowatem poprzez portal
internetowy przyjechał specjalnie, aż z Kijowa (UA)
Cel
był ten sam: wykonanie niezbędnych prac porządkowych w otoczeniu nieużytkowanej
XIX w. drewnianej cerkwi obrządku greckokatolickiego pw. Narodzenia NMP i
przyległego doń cmentarza z nielicznym pochówkami sztuki sepulkralnej wykonane
z piaskowca.
Tak
jak w ubiegłe lata „… jak mogli tak
pomogli.” wyposażeni w siekiery, piły, kosiarki i grabie, które
przywieźli i przenieśli ze sobą, stawili się w godzinach rannych w Liskowatem.
W czasie kilkugodzinnej pracy społecznej dla zachowania materialnych dowodów
żywej pamięci o ludziach, którzy odeszli na niebieskie połoniny, wykonali kawał
dobrej roboty, tak potrzebnej dla tej bieszczadzkiej ziemi. Teren otaczający
cerkiew leżącą przy Szlaku Architektury Drewnianej nabrał nowego oblicza i
możliwości dotarcia przez turystów przemierzających Bieszczady.
Subskrybuj:
Posty (Atom)





