wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

środa, 4 marca 2015

XI Rajd Papieski na Tarnicę


Pozwólcie mi odejść do Domu Ojca…                             
 
        Jak trudno wierzyć w fakt że już niebawem minie kolejny
rok jak między nami nie ma żyjącego papieża Jana Pawła II,
papieża rodaka, papieża który zmienił świat i ludzi. Tą smutną wiadomość przekazał arcybiskup Leonardo Sandri w słowach
2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca…
     Parę dni później 8 kwietnia w godzinie śmierci wielkiego Polaka, kiedy na ulicach i placach polskich miast kto żyw palił znicze, grupa turystów z Jarosławia wyruszyła w Bieszczady by  swym pobytem -na najwyższej górze tego pasma, Tarnicy 1346 m. oddać hołd zmarłemu i zatknąć flagę biało-żółtą z napisem ..Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie. Ten szczyt górski parokrotnie odwiedzał  ks. Karol Wojtyła, po raz pierwszy 5 sierpnia 1953 r., potem 10 sierpnia 1956 i 14 lipca 1957 r.  Podczas nocnego wejścia na ten szczyt, zmierzaliśmy się z górą i własnymi ludzkimi słabościami. Aby wzmocnić się duchowo odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakańczając je na szczycie u podnóża  krzyża, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa z napisem: Wznoszę swe oczy ku górom skąd nadejdzie mi pomoc” Ps.121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły -5 VIII 1953 r.
 
    Dlatego jeśli czujesz potrzebę oddania kolejny raz hołdu wielkiemu człowiekowi, świętemu Janowi Pawłowi II a  jesteś sprawny fizycznie i nasz doświadczenie turystyczne poruszania się porą nocną po górach zapraszam Cię serdecznie przyjacielu drogi, byś w miarę swoich możliwości wziął udział w „XI  Papieskim rajdzie pieszym”. Zdaję sobie sprawę że będzie to forsowne przejście w późnych godzinach popołudniowych i nocnych ale ten trud z pewnością będzie stokrotnie nagrodzony. Ofiaruj go w intencji św. Jana Pawła II, papieża który zmienił ludzi i świat.   
     Przyjacielu drogi zorganizuj się w grupie i udaj się w drogę do Wołowatego. Wyjazd zorganizowanym autobusem z Jarosławia o godzinie 14.00 w sobotę 28 marca 2015 r. (parking przy bloku nr.12 oś. Pułaskiego). W miejscowości Jasień pokłonimy się Matce Bożej Bieszczadzkiej w Jej Sanktuarium, której Wizerunek intronizował 7 lipca 1968 r. ks. kardynał Karol Wojtyła.
Ok. 18.00 udamy się pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów Wierszek  na Tarnicę.
W trakcie 3 godzinnego podejścia odprawimy z należytą powagą w tej scenerii górskiej Drogę Krzyżową. Wzorem zeszłego roku zatkniemy na szczycie dużych rozmiarów flagę papieską z napisem …Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie.. a o godz. 21.37 odśpiewamy kilka pieśni a szczególnie Barkę, pieśń którą Ten wyjątkowy pielgrzym ukochał. Powrót tą samą trasą. Przyjazd do Jarosławia późną porą nocną.
     Nad twoim bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz stosowne ubezpieczenie które musisz uczynić. Z pewnością trasę marszu zalegać będzie warstwa zmrożonego śniegu w dolnej części przemieszanego błota. Dlatego zabierz !!!!odpowiednie obuwie, grube skarpety, ochraniacze, rękawiczki, czapkę, okulary lub gogle, ubranie przeciwwiatrowe, zapasową odzież. Do niezbędnego ekwipunku weź z sobą !!! latarkę (najlepiej czołówkę) z kompletem zapasowych baterii, kijki narciarskie, termos z gorącą herbatą, trochę żywności kalorycznej. Jest możliwość jazdy busem w po wcześniejszym zgłoszeniu- koszt 35 zł.+  obowiązkowe ubezpieczenie ! w cenie 5zł. na czas trwania przejazdu i przejścia.
     Należy podać  imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel, tel. kontaktowy, telefonicznie lub emailem do czwartku  26 marca 2015 r.!!!! Organizowany jest  przejazd autobusem na trasie Jarosław –Wołosate -Jarosław.  Ilość miejsc ograniczona. Powiadom znajomych.
              
                           kontakt: Jacek Marian Hołub -przewodnik beskidzki, ratownik GOPR,
tel. kom. 502 338 847 e-mail: jacekgopr@o2.pl


piątek, 20 lutego 2015

Plan działań na I półrocze 2015 r.


KALENDARIUM
na I półrocze 2015 r.


kiedy
co
gdzie
o której
1
26.02
Rocznica śmierci Jacka Pajdy
cmentarz Koniaczów
18,00
2
13/14.03
Ekstremalna Droga Krzyżowa
1) Jarosław-Przemyśl
2) Jarosław-Kalwaria Pacł.
3) Jarosław-Przeworsk
20,00
3
07.03
Dzień Kobiet
Szówsko
19,00
4
26.03
Spotkanie WTGzJ
Jarosław - Panorama
18,00
5
28.03
Rajd Papieski na Tarnicę
Wołosate
Jarosław - wyjazd
18,00
15,00
6
03,04
Bieszczadzka Droga Krzyżowa
Wołosate
Jarosław - wyjazd
8.00
5.00
7
17-19.04
XVII Rajd WTGzJ (Bieszczady)
Rabiańska Dolina
Jarosław - wyjazd

18,00
8
13.06
Prace porządkowe przy
cerkwi w Liskowatem
Liskowate pow.bieszczadzki
Jarosław - wyjazd

7.00
9
xx.06
Noc Świętojańska - o terminie i miejscu powiadomimy w osobnym komunikacie

UWAGA!!! Terminy i godzimy mogą ulec zmianie,
o czym będziecie powiadamiani w bieżących komunikatach



czwartek, 29 stycznia 2015

KOMUNIKAT w sprawie Betlejem


Już po świętach…..

         Tak tak, już jest po świętach. Dlatego wzorem lat ubiegłych uprasza się kolegów z WTGzJ i wszystkich chętnych o aktywny udział w rozbiórce Szopki Bożonarodzeniowej w Betlejem k/Rudołowic, które odbędzie się 7 lutego (sobota) 2015 r. 
             Wyjazd z Jarosławia godz. 9.00.

Kontakt w sprawie wyjazdu:
Krzysztof Bałanda - tel 500 010 857
Wiesław Matrejek - tel. 606 395 945

 


sobota, 24 stycznia 2015

Weterani TGzJ na Dzikim Wschodzie



Na Dzikim Wschodzie w miejscowym saloonie „Zielony Cień” w Rudence k/Leska rozegrały się, jak w filmie, drastyczne sceny z udziałem Weteranów TG z Jarosławia. Poszukiwany listem gończym koniokrad niejaki Kris B. zwany „Misza”, został pojmany i osądzony.

A zaczęło się to tak:
Od wielu lat w gospodarstwach i stadninach zaczęły ginąć konie i kozy. Po długoletnim ślectwie jaki zostało przeprowadzone przez miejscowego szeryfa okazało się, że jest to Kris B. (obecnie już 50-cio latek). 
Był nieuchwytny i z tego powodu został wysłany za nim list gończy.


niedziela, 4 stycznia 2015

Nartowanie w Woli Michowej



Tym razem Weterani TG z Jarosławia wraz z Platerówkami spotkali się na dwudniowym zgrupowaniu narciarstwa biegowego w Woli Michowej.
Kiedy kończy się letni sezon turystyki górskiej nadchodzi trudny czas dla „Weteranów”. Nie wszyscy potrafią okres zimowy właściwie zagospodarować, nie wszystkim uśmiecha się spacerowanie po niebezpiecznych zimą drogach asfaltowych czy leśnych, gdzie wysoka pokrywa śniegu uniemożliwia często normalne chodzenie. Znakomitym rozwiązaniem są narty biegowe, które w okresie zimowym stają się elementem treningu. Dzięki bieganiu na nartach poprawiamy ogólną siłę, wytrzymałość, wzmacniamy obręcz barkową i ramiona, ogólną wydolność i siłę nóg.
Pod okiem naszego trenera, miłośnika narciarstwa biegowego i nie tylko, Weterana TGzJ Wojciecha „Kija” Gosztyły, trenowaliśmy w Woli Michowej i w okolicy Balnicy dwie techniki biegania:
1. technika klasyczna –charakteryzuje się równoległym prowadzenie nart i jest związana z naturalnym ruchem lokomocyjnym człowieka, czyli po prostu z codziennym chodzeniem.
2. technika łyżwowa – charakteryzuje się kątowym ustawieniem obu lub jednej narty w stosunku do kierunku biegu. Styl łyżwowy jest szybszy od klasycznego o ok. 15-20%.
      Wieczorem trener udzielał porad i wskazywał oraz zachęcał do brania udziału w zawodach o skali międzynarodowej. 


sobota, 20 grudnia 2014

Po raz 14-sty Betlejem

               "Idziemy z tym ogniem choć nam nikt nie każe. Chcemy go zanieść tym wszystkim którzy na niego czekają. Żywimy nadzieję że będzie on niesiony przez nasze dzieci, kiedy nas już zabraknie."
Od paru lat do Betlejem podążają Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia. W tym roku grupa kolędnicza do Betlejem przybyła po raz 14-sty. Uczestniczyło w niej ok.40 osób w przebraniach św. Rodziny, pasterzy, aniołów, diabłów i kolędników. W roli Maryi wystąpiła Bożena Łanowy, Józefa – Jerzy Bałanda. W postać św. Mikołaja wcielił się Paweł Wojdyło, zaś z gwiazdą na czele szedł Wiesław Matejek.

Grupa entuzjastów turystyki i tradycji świątecznej udała się sprzed osiedla im. Pułaskiego w Jarosławiu do miejscowej Komendy Hufca ZHP. Stamtąd przyjęli Betlejemskie Światło Pokoju i przenieśli  je do Zmyślówki, a następnie do Betlejem koło Rudołowic. W Zmyślówce Mikołaj obdarował, nie tylko dzieci, upominkami. Było ognisko i wspólne śpiewy. Potem pieszo trupa pokonała, przy w tym roku sprzyjających warunkach atmosferycznych, dalszą drogę w kierunku wcześniej wybudowanej przez siebie Groty Betlejemskiej. Na miejscu w świetle rac i w huku petard, kolędnicy zostali powitani niezwykle gościnnie. Składano sobie życzenia i kolędowano przy akompaniamencie gitary Adama Morycza i miejscowego akordeonisty.

Następnie zostali kolędnicy zaproszeni na suty poczęstunek przygotowany przez panie z okolicznego Koła Gospodyń Wiejskich.

Ogółem w tym przedświątecznym i pełnym serdeczności spotkaniu uczestniczyło około pół tysiąca osób.


fot. Jacek Bis


czwartek, 13 listopada 2014

Ludzie z pasją – spotkanie z Jackiem Marianem Hołubem




13 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu odbyło się spotkanie z cyklu „Ludzie z pasją”. Tym razem w biblioteka gościła naszego kolegę Jacka Mariana Hołuba – jarosławianina, człowieka wielu pasji, m.in.: autora przewodników turystycznych, pilota wycieczek, ratownika GOPR, promotora drogi św. Jakuba na Podkarpaciu.
Jacek Hołub zaprezentował swoje ponad pół wieku życia na wielu płaszczyznach ludzi z pasją z okresu czarno białych fotografii jak i świata bardziej kolorowego, pomalowanego m.in. na żółto i na niebiesko.
Niezwykle interesujący sposób opowiadał o swoim życiu; latach najmłodszych, szkolnych, życiu dorosłym, łącząc te okresy z wieloma pasjami, które z entuzjazmem rozwijał. Wiele miejsca poświęcił górom, które, jak sam mówi, w dużym stopniu kształtowały jego charakter, nadawały dystans do życia, uczyły pokory. Zdobył uprawnienia przewodnika beskidzkiego, pilota wycieczek, przewodnika terenowego, członka PTTK. Jest też ratownikiem górskim Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Jako pomysłodawca i organizator cyklicznych imprez turystycznych ciekawie opowiadał o Rajdzie Rowerowym „Tato + Syn”, Rajdzie Pieszym w Święto Polskiej Niezapominajki i „Z Betlejem do Betlejem”.
Zaprezentował też swoje dotychczasowe publikacje „Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu”, „Dawne Opactwo Panien Benedyktynek w Jarosławiu”, „Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu”, „Kościół św. Ducha w Jarosławiu”.
Spotkanie wzbogaciła niezwykła prezentacja multimedialna zawierająca zdjęcia rodzinne autora, z wypraw górskich, rajdów, wielu imprez, itp.


wtorek, 14 października 2014

Jak co roku ...dla pamięci Jacka Tomaszewskiego.




Jak co roku …..dla pamięci Jacka Tomaszewskiego.
         -jak co roku kładziemy gałązkę kosodrzewiny z niebieską wstążką,
         -jak co roku zapalamy znicz pamięci,
         - jak co roku wypowiadamy słowa modlitwy,
         -jak co roku gromko na przy Twoim Jacku grobie śpiewamy "…dla hucuła nie ma życia jak na połoninie …."
        
          Spotkajmy się zatem drodzy Weterani Turystyki z Jarosławia jak tradycja i pamięć każe, w dniu 21 października 2014 r. o 18.00 przed bramą Starego Cmentarza, by w zadumie nad Twoim życiem w przeszłości, podumać chwilę nad naszym życiem.
         Zapraszam - Jacek Marian Hołub

wtorek, 16 września 2014

Podziękowanie jubilata


Sześćdziesiątka już na karku,
z tym to przecież nie ma żartów...
I choć z tortu już okruchy,
dym z ogniska też już znikł,
cisza głucha w całym lesie,
Babulówka śpi...
jednak wdzięczność nie pozwala
nie wspominać miłych chwil,
tych prezentów i zabawy,
śpiewów, tańców, gry na wieśle,
pięknych Pań, wspaniałych Panów -
moich gości wyśmienitych.
By ukazać swoją wdzięczność
pragnę złożyć Wam ukłony,
podziękowań całą masę niosę…
Waldemar wraz z Małgorzatą