wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

sobota, 23 czerwca 2012

Cerkiew grekokatolicka w Liskowatem - porządkowanie


Cerkiew Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Liskowatem – drewniana greckokatolicka cerkiew, wzniesiona we wsi Liskowate w miejscu wcześniejszej cerkwi, wzmiankowanej już w roku 1564. Zabytek Szlaku Architektury Drewnianej.



 
Jak mogli tak pomogli…

            Sprawa dotyczy naszej grupy oraz sympatyków, którzy zjawili się w Liskowatem a ich celem stała się praca porządkowa w otoczeniu dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Ten wyjątkowej klasy zabytek leżący na Szlaku Architektury Drewnianej, tak niedawno jeszcze użytkowany przez Bojków, będący dziś własnością Skarbu Państwa, jest od lat budowlą opuszczoną, bez dobrego gospodarza, wiernych czy zapachu cerkiewnych kadzideł. Niszczony ręką ludzką i zębem czasu na naszych oczach chyli się ku upadkowi. 

            Na apel Starosty Powiatu Bieszczadzkiego Krzysztofa Gąsiora i W-ce Przewodniczącej Rady Miejskiej w Ustrzyk Dolnych Leokadii Bis, jarosławska grupa przyjęła zaproszenie przyjazdu i wykonania prac porządkowych. W ciągu kilku godzin pracy społecznej w sobotę 23 czerwca 2012 r. jarosławianie uporządkowali posesję, wykosili trawę, zebrali śmieci, wzmocniony został mostek na cieku wodnym, przycięto konary drzew i poprawiono drewniane ogrodzenie. W pracach porządkowych jarosławskiej grupie pomagali: Starosta Powiatu Bieszczadzkiego, Radna Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Krościenku Ks. Piotr Sobczyk oraz Basia i Jurek Kalinowscy z Równi.

            Społeczna praca grupy jarosławskiej to godny przykład do naśladowania dla innych. Jak powiedział przewodnik turystyczny, ratownik GOPR Jacek Hołub – „…robimy to z potrzeby serca dla społeczności wsi, w poszanowaniu cennego zabytku jak i pomocy Tym, którzy na nią czekają.”. Społecznicy z Jarosławia mimo zmęczenia zapowiedzieli kolejny przyjazd w okresie jesiennym celem dalszej kontynuacji prac w Liskowatem.

           

czwartek, 14 czerwca 2012

"m/s Batorek" już ochrzszczony…


      …tak nasza nowa wspaniała łódź *kanu pływa już po przepięknej rzece Lubaczówka w okolicy Radawy. Uroczystość nadania imienia „m/s Batorek” i chrztu naszego kanu odbyła się 10 czerwca br. na prawym brzegu tej przepięknej rzeki.
       *Matką Chrzestną łodzi została nie jedna pani, lecz aż w tym przypadku cztery przepiękne nimfy w strojach bikini wybrane w castingu z pośród licznie przybyłych niewiast. Chrzestne to: Jola, Maja, Bożenka i Marysia.
      Poświęcenia miał dokonać abp Józef Michalik, ale z nieznanych nam przyczyn nie przybył.
           Po całej ceremonii odbył się spływ i huczna zabawa

*Chrzest łodzi – uroczyste nadanie imienia (nazwy) jednostce pływającej tuż przed wodowaniem; tradycyjnie związane z rozbijaniem butelki szampana o burtę statku.
*Canoe (pol. Kanu), to tradycyjna łódź wiosłowa (czasem żaglowa) Indian północnoamerykańskich; stanowiła ogromny wkład w eksplorację i podbój wschodnich obszarów kontynentu przez przybyszów z Europy, którym ułatwiała poruszanie się po bogatym w rzeki i jeziora terenie.
*Matka chrzestna, to osoba nadająca podczas uroczystej ceremonii wodowania zwanej chrztem, imię jednostce pływającej. Przewodniczenie tej uroczystości było szczególnym wyróżnieniem dla tych osób lub podkreśleniem ich szczególnej pozycji w społeczeństwie. Przywilej chrztu jednostki pływającej od XIX wieku w większości przysługiwał kobietom. Wcześniej celebrowali tą uroczystość mężczyźni: kapłani, władcy państw, arystokraci. Od tego czasu przyjęło się też określenie matka chrzestna statku. Później jednak zdarzały się również wyjątki, gdy statek (okręt) miał oboje rodziców chrzestnych lub tylko ojca chrzestnego.

  

wtorek, 12 czerwca 2012

POLSKA-GRECJA Park Kibica w Radawie


Kilku Weteranów TGzJ wspierało Biało-Czerwonych w meczu inauguracyjnym euro 2012 Polska – Grecja w Parku Kibica w Radawie.

Organizatorzy zaliczyli wpadkę. Centrum Kultury w Wiązownicy zakupiło licencją UEFA na organizowanie transmisji wraz telebimem. Niestety, kupiony telebim pojechał w innym kierunku w kraju zamiast do Wiązownicy trafił do Wiązownej a fani piłki nożnej oglądali mecz na ekranie wyświetlany z projektora.
W Strefie Kibica nie zawiodła natomiast atmosfera. Wielu widzów żywiołowo reagował na każde dojście Polaków do piłki i nagradzał oklaskami za dobrą akcję. Ogromny jęk zawodu towarzyszył utracie gola, ale przy pierwszej zdobytej bramce, podobnie jak przy obronionym rzucie karnym niemal cały tłum wybuchnął euforyczną radością. 




poniedziałek, 11 czerwca 2012

"Helusz i okolice" autor Jacek Hołub


"Helusz i okolice" to kolejny przewodnik turystyczny autorstwa naszego kolegi Jacka Hołuba. Przewodnik jest wyjątkową pozycją wydawniczą z dziedziny turystycznej gdyż opisuje …miejsce, gdzie Bóg wybrał Helusz na spotkanie ludzi… bo w Heluszu k.Pruchnika w przepięknie położonym Ośrodku Rekreacyjno-Sportowo-Szkoleniowym „Rodzina Kolpinga” corocznie odbywają się spotkania kilku tysięcy niepełnosprawnych w ramach pikniku  charytatywnego "Z bliźnim na majówkę" W tym roku odbyło to się 26 maja w ostatnią sobotę miesiąca.


            

      Nowy przewodnik jest już piątym z kolei przewodnikiem , autorstwa Jacka a jego promocja odbyła się podczas tegorocznego pikniku na Heluszu. Gośćmi specjalnymi byli ks. Abp Józef Michalik, Wojewoda i Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta powiatu Jarosławskiego, Burmistrze miasta Pruchnika i Jarosławia, goście z Serbii i kilka tysięcy niepełnosprawnych z całego województwa. Przewodnik w ramach promocji był wydawany bezpłatnie obecnie do kupienia na terenie ośrodka. 

   


     

             Laudację autora i prezentację przewodnika przeprowadził JM rektor PWSTE w Jarosławiu prof. Wacław Wierzbieniec wraz z ks. Prałatem Andrzejem Surowcem proboszczem parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu i gospodarzem ośrodka. Przewodnik 80 stronicowy wydała Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno Ekonomiczna z Jarosławia w nakładzie 1000 sztuk w twardej okładce z dużą ilością fotografii i historycznych i turystycznych informacji. Warto zaznaczyć że Jacek jest studentem III rocznika PWSTE w Jarosławiu o specjalności Turystyka i Rekreacja i w tym miesiącu broni pracę licencyjną z tematu …Wypadki śmiertelne, determinanty, profilaktyka zapobiegania wypadkom w górach na przykładzie Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Jacek dedykuje ją …wszystkim ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc…

         Gratulujemy Jackowi Hołubowi i zachęcamy pozostałych kolegów do podobnych osiągnięć w temacie.
  

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Życzenia urodzinowe dla Wiesława Wojtyny

8-go czerwca obchodzi urodziny nasz kolega
Wiesław Wojtyna


Wiesławie!!!
Życzymy Ci, abyś w tym odwróconym, pokręconym świecie potrafił odnajdywać pewny grunt pod stopami.
Abyś zawsze wiedział po co i dla kogo warto żyć i o co walczyć.
Abyś kochał i był kochanym.
Życzymy Ci marzeń wielkich i odważnych i odwagi by je spełniać.
Aby to o czym tak marzysz się spełniło, a to co tak kochasz, aby Twoje było.
Żyj tak, aby każdy kolejny dzień, był niesamowity i wyjątkowy.
Wypełniaj każdą chwilę tak, aby potem wspominać ją z radością.
Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności.
Próbuj życia i układaj je w swój własny sposób.
Żyj najpiękniej jak umiesz- po swojemu.
Spełniaj się!
Żyj mądrze i dokonuj odważnych wyborów.
Idź przez życie z odwagą w sercu, otoczony ludźmi, których kochasz... :*



Zagłosuj na drzewo z podkarpackich lasów!!!


Szanowni Państwo, 

         Zwracam się z gorącą prośbą o rozpropagowanie głosowania na Drzewo Roku 2012 - jedynym kandydatem z Podkarpacia jest Dąb Aleksander z Krościenka Wyżnego. Podkarpacie to duży region i dużo tu drzew, ale kandydat w tym roku jest tylko jeden  - Aleksander.
       Pozostaję z nadzieją, że Państwa wsparcie medialne pozwoli dębowi Fredry wyjść na prowadzenie w plebiscycie!!!
       Łączę wyrazy szacunku, sympatii i pozdrowienia.

                                                                                               Edward Marszałek

                                                                                                                            
Jak zagłosować?:
1.      kliknij na powyższy link
2.      następnie znajdź miniaturkę z napisem „Dąb Aleksander”
3.      ukaże się zdjęcie i opis dębu
4.      w prawym dolnym rogu zdjęcia dębu jest ikonka „głosuj”, kliknij na nią
5.      wyskoczy komunikat „czy chcesz zagłosować – przyciśnij „TAK
6.      w kolejnym oknie należy wpisać swój adres e-mail i przyciśnij „wyślij
7.      to jeszcze nie koniec – na podany e-mail zostanie wysłany link, który trzeba zatwierdzić.



wtorek, 29 maja 2012

Pozdrowienia z Moskwy

herb Moskwy

Mariusz Gilarski

Witam Wszystkich WALterowców i ich Piękne Platerówki!

        Pewno jak wiecie jestem do  29.06 jestem w Moskwie w przedstawicielstwie PGNiG.
Dla nas, WALterowców Moskwa to główne centrum dowodzenia.
       Mam tu taki  rytm życia: u nas jest +2 godziny (różnica w czasie), więc wstaje ok. godz. 7-8, śniadanie, godzina pracy w przedstawicielstwie, następnie 6 godzin języka z lektorką, po 15 obiad, godzinka na sprawy zawodowe, odrobienie zadań domowych, czas wolny do kolacji. Zwiedzamy cos, i tak leci, jest ciekawie. Walczę ostro z gramatyka i pisownią rosyjskiego... Lektorat mamy z panią z uniwerku moskiewskiego i tam mam egzaminy /5 części /. Uniwerek to budynek jak nasz Pałac Kultury a jest tu takich 7. Egzamin trwa 2 dni... na Uniwersytecie Moskiewskim im, Łomonosowa
        Pobyt tu to bardzo dobry pomysł na poznanie języka i mentalności Rosjan, a to ciekawy naród i bardzo ciekawi ludzie. Poznanie ich mentalność i zdobycie ich zaufania to bardzo ważna rzecz! A i nie jest łatwo, zdrowia kosztuje dużo!

W naszym WALterowskim języku będzie tak: 

Я приветствую Всех Вальтэровцув и их красивое Плятэрувки !

        Наверно как Знаете я в  29.06, я в Москве в представительстве ПГНиГ.
Для нас, это Вальтэровцув Москва главный центр начальства.
        У меня есть сюда такой  ритм жизни : У нас + 2 часа, встаёт окей 7-8, завтрак, час работы в представительстве, затем 6 часов языка с лектором, после 15 обед, часок на профессиональные дела, отработка домашних заданий, свободное время в ужин: Мы посещаем цос, и так летим интересно, я только борюсь из грамматиста и правописанием русского...Занятия по иностранному языку мы имеем с вами из московского университета и там экзамены / 5 части / университет это здание как наш дворецкультуры./ Сюда таких 7 / экзамен длится 2 дней...В университете Московским им, Ломоносова
      Пребывание сюда это БД мысль на познание языка и ментальности Русских, а это интересный Народ и очень интересные люди, познание их ментальность и завоевание их доверия это очень важная вещь! А и не лёгкая, здоровья стоит много !

Я приветствую сердечно Вальтэровцув из Москвы ,

                                                                                                         Мариуш!



to wszystko kiedyś będzie nasze...



niedziela, 27 maja 2012

Życzenia urodzinowe dla Adama Huka



3-go czerwca obchodzi urodziny nasz kolega
Adam Huk


My Weterani TG życzymy Ci Adamie:
Szczęścia, tak wielkiego jak ogrom nieba.
Słońca, które pomimo zła i okrucieństwa tego świata, dzień 
po dniu wstaje i obdarza nas ciepłem swoich promieni.
Dużo wzlotów i szaleństw.
Dobrych, mądrych i oddanych przyjaciół.
Cudownych uczuć, które zawsze trafiają w odpowiednie 
miejsce i do odpowiednich ludzi.
Wytrwałości, by każdy dzień był lepszy od poprzedniego.
Oraz aby nieosiągalne cele stały sie zdobyczami codzienności.
I jeszcze jedno: abyś miłość czerpał z nieskończonego źródła!

piątek, 18 maja 2012

II Święto Polskiej Niezapominajki Ziemi Jarosławskiej


Zostańcie naszą niezapominajką !!!

            Tak głośno skandowała młodzież zgromadzona na Rynku Pruchnika 18 maja 2012 r. w ramach II Rajdu Pieszego Święta Polskiej Niezapominajki w powiecie Jarosławskim. Impreza organizowana po raz drugi przez Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek zgromadziła ponad 300 uczestników szkół podstawowych i średnich z powiatu jarosławskiego. W rozpoczęciu rajdu wzięli udział włodarze miasta burmistrz Wacław Szkoła i Stanisław Kłopot oraz zaproszeni goście: poseł RP Tomasz Kulesza, przedstawiciele Nadleśnictwa Kańczuga, nauczyciele i opiekunowie młodzieży. Minutą milczenia i zadumy uczczono tragiczną śmierć oddanego organizacji rajdu niezapominajkowego śp. Zdzisława Lwa, który zmarł kilka dni wcześniej.
            Punktualnie o 10.00 dzieci i młodzież pod przewodnictwem leśników i przewodników turystycznych kilkoma trasami  (piesza, konna i rowerowa)  rozpoczęła  wędrówkę po ziemi pruchnickiej do Ośrodka Rodziny Kolpinga w Heluszu,  gdzie odbył się hepenig, prezentacja szkół, pokaz jazdy konnej w wykonaniu SMK Arabian z Wygarek. Każdy z uczestników otrzymał piernikowe serce z logiem święta niebieskiej niezapominajki, które sponsorowała firma Antex II Michał Hudaszek z Lubyczy Krolewskiej. Kolejny raz liczną grupę mimo swej niepełnosprawności reprezentowali wychowankowie OREW z Jarosławia maszerując pieszo i jadąc na wózkach inwalidzkich.
            Był to niezapomniany rajd którego komandorem ponownie był doświadczony przewodnik, działacz turystyczny, ratownik GOPR – Jacek Hołub. Kierownictwo logistyczne nad imprezą objął kol Krzysiek Bałanda a szefostwo w kuchni polowej grilijąc kiełbaski i kiszkę kol. Wiesiu Matrejek ze swoim kuchcikiem Waldkiem Babulą. Koledzy Weterani Turystyki Gorskiej z Jarosławia jak zeszłego roku tak i teraz objęli organizacyjnie ważne funkcje. Dodatkowo jedną z grup młodzieży z Wólki Pełkińskiej przywiódł miłośnik święta niezapominajki Janusz Krasicki. 
Profesjonalna obsługa i wzorowa organizacja masowej imprezy dla młodzieży oceniona została na „5”. Zostańcie naszą niezapominajką Jacku, Wieśku, Waldku, Janku i Krzyśku ! do zobaczenia za rok! -słychać było do późnych godzin popołudniowych w okolicznych lasach.



Posłuchaj piosenki o niezapominajce:


czwartek, 17 maja 2012

Pozdrowienia z Dubaju

الإمارات العربيّة المتّحدة


Najserdeczniejsze pozdrowienia z  Dubaju 
dla WALterowców i Platerówek 
oraz wszystkich Weteranów TG z Jarosłaiwa
Antoś Kuryło