wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

sobota, 30 czerwca 2012

Życzenia urodzinowe dla Antka Kuryły

6-go lipca obchodzi urodziny nasz kolega
Antoni Kuryło




Życzymy:
Wiary - w siebie samego i w marzenia.
Odwagi - byś pewnie kroczył przez życie.
Nadziei - na lepsze jutro.
Cierpliwości - abyś wytrwale dążył
do wyznaczonych celów.
Miłości - która dodaje skrzydeł.
Zdrowia - bo dziś jest na wagę złota.
Przyjaciela - aby podzielił twoją radość,
a współczuł w trudnych chwilach.
Życzy Ci Antoni również szczęścia,
niech towarzyszy Ci każdego dnia...


środa, 27 czerwca 2012

Życzenia urodzinowe dla Tadeusza Kościa


3-go lipca obchodzi urodziny nasz kolega
Tadeusz Kość


 

Tadeuszu życzymy Ci:                                   
Sukcesów w życiu, szczęścia w miłości.
Dużo uśmiechu, dużo radości,
Spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń,
Samych przyjemnych w Twym życiu zdarzeń.
 


sobota, 23 czerwca 2012

„Hej sobótka, sobótka …” Noc Świętojańska w Krościenku n/Strwiążem



          Krościenko nad Strwiążem– wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne, nad rzeką Strwiąż.
Położona jest w Górach Sanocko-Turczańskich. Przez wieś przebiega szlak śladami dobrego wojaka Szwejka.
 więcej przeczytasz o miejscowości: www.kroscienko.abc.pl





            Najkrótsza noc w roku wiele ma imion- Noc Kupały, Sobótka, Kupalinka, Noc Świętojańska, ale to nie nazwa jest najważniejsza. To święto słońca, księżyca, wody, ognia, urodzaju, płodności, miłości i radości obchodzone przez naszych przodków. Noc letniego przesilenia to nic innego jak słowiańskie walentynki.
           Wieczorową porą przebrani w ludowe stroje kobiety i mężczyźni z pieśnią na ustach w centrum wsi Krościenko wykonali obrzęd nocy świętego Jana zaś piękne jarosławianki i nie tylko, puściły tradycyjne wianki w nurt rzeki Strwiąż, które popłynęły do Morza Czarnego.



Cerkiew grekokatolicka w Liskowatem - porządkowanie


Cerkiew Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Liskowatem – drewniana greckokatolicka cerkiew, wzniesiona we wsi Liskowate w miejscu wcześniejszej cerkwi, wzmiankowanej już w roku 1564. Zabytek Szlaku Architektury Drewnianej.



 
Jak mogli tak pomogli…

            Sprawa dotyczy naszej grupy oraz sympatyków, którzy zjawili się w Liskowatem a ich celem stała się praca porządkowa w otoczeniu dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Ten wyjątkowej klasy zabytek leżący na Szlaku Architektury Drewnianej, tak niedawno jeszcze użytkowany przez Bojków, będący dziś własnością Skarbu Państwa, jest od lat budowlą opuszczoną, bez dobrego gospodarza, wiernych czy zapachu cerkiewnych kadzideł. Niszczony ręką ludzką i zębem czasu na naszych oczach chyli się ku upadkowi. 

            Na apel Starosty Powiatu Bieszczadzkiego Krzysztofa Gąsiora i W-ce Przewodniczącej Rady Miejskiej w Ustrzyk Dolnych Leokadii Bis, jarosławska grupa przyjęła zaproszenie przyjazdu i wykonania prac porządkowych. W ciągu kilku godzin pracy społecznej w sobotę 23 czerwca 2012 r. jarosławianie uporządkowali posesję, wykosili trawę, zebrali śmieci, wzmocniony został mostek na cieku wodnym, przycięto konary drzew i poprawiono drewniane ogrodzenie. W pracach porządkowych jarosławskiej grupie pomagali: Starosta Powiatu Bieszczadzkiego, Radna Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Krościenku Ks. Piotr Sobczyk oraz Basia i Jurek Kalinowscy z Równi.

            Społeczna praca grupy jarosławskiej to godny przykład do naśladowania dla innych. Jak powiedział przewodnik turystyczny, ratownik GOPR Jacek Hołub – „…robimy to z potrzeby serca dla społeczności wsi, w poszanowaniu cennego zabytku jak i pomocy Tym, którzy na nią czekają.”. Społecznicy z Jarosławia mimo zmęczenia zapowiedzieli kolejny przyjazd w okresie jesiennym celem dalszej kontynuacji prac w Liskowatem.

           

czwartek, 14 czerwca 2012

"m/s Batorek" już ochrzszczony…


      …tak nasza nowa wspaniała łódź *kanu pływa już po przepięknej rzece Lubaczówka w okolicy Radawy. Uroczystość nadania imienia „m/s Batorek” i chrztu naszego kanu odbyła się 10 czerwca br. na prawym brzegu tej przepięknej rzeki.
       *Matką Chrzestną łodzi została nie jedna pani, lecz aż w tym przypadku cztery przepiękne nimfy w strojach bikini wybrane w castingu z pośród licznie przybyłych niewiast. Chrzestne to: Jola, Maja, Bożenka i Marysia.
      Poświęcenia miał dokonać abp Józef Michalik, ale z nieznanych nam przyczyn nie przybył.
           Po całej ceremonii odbył się spływ i huczna zabawa

*Chrzest łodzi – uroczyste nadanie imienia (nazwy) jednostce pływającej tuż przed wodowaniem; tradycyjnie związane z rozbijaniem butelki szampana o burtę statku.
*Canoe (pol. Kanu), to tradycyjna łódź wiosłowa (czasem żaglowa) Indian północnoamerykańskich; stanowiła ogromny wkład w eksplorację i podbój wschodnich obszarów kontynentu przez przybyszów z Europy, którym ułatwiała poruszanie się po bogatym w rzeki i jeziora terenie.
*Matka chrzestna, to osoba nadająca podczas uroczystej ceremonii wodowania zwanej chrztem, imię jednostce pływającej. Przewodniczenie tej uroczystości było szczególnym wyróżnieniem dla tych osób lub podkreśleniem ich szczególnej pozycji w społeczeństwie. Przywilej chrztu jednostki pływającej od XIX wieku w większości przysługiwał kobietom. Wcześniej celebrowali tą uroczystość mężczyźni: kapłani, władcy państw, arystokraci. Od tego czasu przyjęło się też określenie matka chrzestna statku. Później jednak zdarzały się również wyjątki, gdy statek (okręt) miał oboje rodziców chrzestnych lub tylko ojca chrzestnego.

  

wtorek, 12 czerwca 2012

POLSKA-GRECJA Park Kibica w Radawie


Kilku Weteranów TGzJ wspierało Biało-Czerwonych w meczu inauguracyjnym euro 2012 Polska – Grecja w Parku Kibica w Radawie.

Organizatorzy zaliczyli wpadkę. Centrum Kultury w Wiązownicy zakupiło licencją UEFA na organizowanie transmisji wraz telebimem. Niestety, kupiony telebim pojechał w innym kierunku w kraju zamiast do Wiązownicy trafił do Wiązownej a fani piłki nożnej oglądali mecz na ekranie wyświetlany z projektora.
W Strefie Kibica nie zawiodła natomiast atmosfera. Wielu widzów żywiołowo reagował na każde dojście Polaków do piłki i nagradzał oklaskami za dobrą akcję. Ogromny jęk zawodu towarzyszył utracie gola, ale przy pierwszej zdobytej bramce, podobnie jak przy obronionym rzucie karnym niemal cały tłum wybuchnął euforyczną radością. 




poniedziałek, 11 czerwca 2012

"Helusz i okolice" autor Jacek Hołub


"Helusz i okolice" to kolejny przewodnik turystyczny autorstwa naszego kolegi Jacka Hołuba. Przewodnik jest wyjątkową pozycją wydawniczą z dziedziny turystycznej gdyż opisuje …miejsce, gdzie Bóg wybrał Helusz na spotkanie ludzi… bo w Heluszu k.Pruchnika w przepięknie położonym Ośrodku Rekreacyjno-Sportowo-Szkoleniowym „Rodzina Kolpinga” corocznie odbywają się spotkania kilku tysięcy niepełnosprawnych w ramach pikniku  charytatywnego "Z bliźnim na majówkę" W tym roku odbyło to się 26 maja w ostatnią sobotę miesiąca.


            

      Nowy przewodnik jest już piątym z kolei przewodnikiem , autorstwa Jacka a jego promocja odbyła się podczas tegorocznego pikniku na Heluszu. Gośćmi specjalnymi byli ks. Abp Józef Michalik, Wojewoda i Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta powiatu Jarosławskiego, Burmistrze miasta Pruchnika i Jarosławia, goście z Serbii i kilka tysięcy niepełnosprawnych z całego województwa. Przewodnik w ramach promocji był wydawany bezpłatnie obecnie do kupienia na terenie ośrodka. 

   


     

             Laudację autora i prezentację przewodnika przeprowadził JM rektor PWSTE w Jarosławiu prof. Wacław Wierzbieniec wraz z ks. Prałatem Andrzejem Surowcem proboszczem parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu i gospodarzem ośrodka. Przewodnik 80 stronicowy wydała Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno Ekonomiczna z Jarosławia w nakładzie 1000 sztuk w twardej okładce z dużą ilością fotografii i historycznych i turystycznych informacji. Warto zaznaczyć że Jacek jest studentem III rocznika PWSTE w Jarosławiu o specjalności Turystyka i Rekreacja i w tym miesiącu broni pracę licencyjną z tematu …Wypadki śmiertelne, determinanty, profilaktyka zapobiegania wypadkom w górach na przykładzie Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Jacek dedykuje ją …wszystkim ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc…

         Gratulujemy Jackowi Hołubowi i zachęcamy pozostałych kolegów do podobnych osiągnięć w temacie.
  

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Życzenia urodzinowe dla Wiesława Wojtyny

8-go czerwca obchodzi urodziny nasz kolega
Wiesław Wojtyna


Wiesławie!!!
Życzymy Ci, abyś w tym odwróconym, pokręconym świecie potrafił odnajdywać pewny grunt pod stopami.
Abyś zawsze wiedział po co i dla kogo warto żyć i o co walczyć.
Abyś kochał i był kochanym.
Życzymy Ci marzeń wielkich i odważnych i odwagi by je spełniać.
Aby to o czym tak marzysz się spełniło, a to co tak kochasz, aby Twoje było.
Żyj tak, aby każdy kolejny dzień, był niesamowity i wyjątkowy.
Wypełniaj każdą chwilę tak, aby potem wspominać ją z radością.
Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności.
Próbuj życia i układaj je w swój własny sposób.
Żyj najpiękniej jak umiesz- po swojemu.
Spełniaj się!
Żyj mądrze i dokonuj odważnych wyborów.
Idź przez życie z odwagą w sercu, otoczony ludźmi, których kochasz... :*



Zagłosuj na drzewo z podkarpackich lasów!!!


Szanowni Państwo, 

         Zwracam się z gorącą prośbą o rozpropagowanie głosowania na Drzewo Roku 2012 - jedynym kandydatem z Podkarpacia jest Dąb Aleksander z Krościenka Wyżnego. Podkarpacie to duży region i dużo tu drzew, ale kandydat w tym roku jest tylko jeden  - Aleksander.
       Pozostaję z nadzieją, że Państwa wsparcie medialne pozwoli dębowi Fredry wyjść na prowadzenie w plebiscycie!!!
       Łączę wyrazy szacunku, sympatii i pozdrowienia.

                                                                                               Edward Marszałek

                                                                                                                            
Jak zagłosować?:
1.      kliknij na powyższy link
2.      następnie znajdź miniaturkę z napisem „Dąb Aleksander”
3.      ukaże się zdjęcie i opis dębu
4.      w prawym dolnym rogu zdjęcia dębu jest ikonka „głosuj”, kliknij na nią
5.      wyskoczy komunikat „czy chcesz zagłosować – przyciśnij „TAK
6.      w kolejnym oknie należy wpisać swój adres e-mail i przyciśnij „wyślij
7.      to jeszcze nie koniec – na podany e-mail zostanie wysłany link, który trzeba zatwierdzić.