wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

sobota, 20 czerwca 2015

Porządkowanie przy cerkwi w Liskowatem



Już czwarty rok z kolei sympatycy i członkowie grupy Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia oraz kilka osób na czele z Prezesem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami o/Ustrzyki D. Mieczysławem Darochą  zjawili się 20 czerwca 2015 r. w Liskowatym (Góry Sanocko- Turczańskie).
            Cel był ten sam: wykonanie niezbędnych prac porządkowych w otoczeniu nieużytkowanej XIX w. drewnianej cerkwi obrządku greckokatolickiego pw. Narodzenia NMP i przyległego doń cmentarza z nielicznym pochówkami sztuki sepulkralnej wykonane z piaskowca.
            Tak jak w ubiegłe lata „… jak mogli tak pomogli.” wyposażeni w siekiery, piły, kosiarki i grabie, które przywieźli ze sobą, stawili się w godzinach rannych w Liskowatem. W czasie kilkugodzinnej pracy społecznej dla zachowania materialnych dowodów żywej pamięci o ludziach, którzy odeszli na niebieskie połoniny, wykonali kawał dobrej roboty, tak potrzebnej dla tej bieszczadzkiej ziemi. Teren otaczający cerkiew leżącą przy Szlaku Architektury Drewnianej nabrał nowego oblicza i możliwości dotarcia przez turystów przemierzających Bieszczady. 

sobota, 2 maja 2015

Dzień flagi z RMF FM na Tarnicy - Flaga na telefon….



Flaga na telefon….też
            Akcja Radia RMF zatknięcia biało czerwonej flagi na pięciu szczytach polskich gór m.in. na najwyższym szczycie Bieszczad Tarnicy 1346 m wzbudziła powszechną mobilizacje tych, którzy bez względu na porę roku, dzień i stan pogody dołączą się.
            Telefon nocny Mariusza Łanowego potwierdził że należy do tych co są pozytywnie zakręceni do tej akcji. A Ty zapytał jak radzisz w taką pogodę …Kilka sekund zastanowienia…. Maniek jadę wykrzyczałem do słuchawki by dwa razy nie powtarzać.
            7.00 w sobotę 2 maja w dzień Flagi  przy nienajlepszej pogodzie wystartowaliśmy z Jarosławia w kierunku Bieszczad. Po drodze telefon do Jacusia Bisa „człowieka gór” z Ustrzyk Dolnych .…też jadę i tak w trójeczkę zjawiliśmy się o 9.30 się w zapłakanym od deszczu Wołosatym.
Samochód Macieja Grzyba reprezentującego Radio RMF na Bieszczady jest pusty. Ekipa radiowa już wystartowała kilkanaście minut wcześniej. 15 minut na przebranie i startujemy do góry wchodząc na niebieski szlak pełen błota, mgły i niepewności… co będzie w górze. W ekspresowym tempie mimo że jesteśmy już dinozaurami docieramy na szczyt o 11.30. Ekipa Radiowa wita nas jak starych przyjaciół na których czekano z utęsknieniem. Zaraz wywiad na żywo, ciepłe słowa dla akcji i organizatorów i słowa Mazurka Dąbrowskiego płynące z najwyższego szczytu Bieszczad rejestruje taśma Maćka jak i aparat ekipy radiowej Faceboka. Gęsia skórka pojawia się kiedy gromko intonujemy Marsz Dąbrowski…
Punktualnie o 12.00  łączymy się ze wszystkimi którzy na Rysach, Śnieżce, Babiej Górze, Łysicy zatykają biało-czerwoną w łączności ze świętem Flagi i tymi wszystkimi dla których czerwień i biel są barwami narodowymi. Mocne uściski kilkudziesięciu osób które w tej chwili są pod papieskim krzyżem przy fladze dają poczucie polskiej solidarności.
Pogoda nie rozpieszcza jeszcze krótkie słowa do zobaczenia za rok i cały majdan z polowym studiem RMF-u zbiega z góry. Akcja zatknięcia flagi zakończona, flaga na telefon też….

                                                                                                          Jacek Marian Hołub 


niedziela, 19 kwietnia 2015

XVII rajd Weteranów TG z Jarosławia




17 rok z kolei jarosławscy miłośnicy górskich wędrówek w trzydniowym corocznym rajdzie pokonywali rabskie ścieżki w Bieszczadach.
Trasa rajdu wiodła z Rabego k/Baligrodu przez nieistniejącą miejscowość Huczwice, Jeziorko Bobrowe, szczyt Chryszczata (997 m n.p.m.) w paśmie Wołosania. Na szczycie stoi betonowa wieża geodezyjna z czasów zaborów. Następnie grupa zeszła czerwonym szlakiem turystycznym oraz żółtym do Studenckiej Bazy Namiotowej „Rabe”. Ostatni odcinek pokonali drogą leśną przy bardzo obfitych opadach śniegu.
Przy okazji wędrówek odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy i strzelania z broni pneumatyczne. Odwiedzili również pomnik gen. Świerczewskiego i była próba uruchomienia czołgu (T-34) w Baligrodzie. Wieczorami rozmowy w gronie męskim, wspomnienia, gitara i śpiew. 

piątek, 3 kwietnia 2015

Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa 2015 na Tarnicę


Po raz kolejny w Wielki Piątek Weterani TG z Jarosławia licznie przybyli pod Tarnicę, aby w wieloletniej tradycji Drogi Krzyżowej wziąć udział. Do naszej Grupy w tym roku dołączyli pielgrzymi z Klubu Górskiego Wędrowcy z Krakowa.
W śnieżny, wietrzny i zimny - tak można w skrócie streścić poranek, po świeżo nasypanym śniegu wraz setkami pątników rozpoczęli wędrówkę na najwyższy szczyt Bieszczadów – Bieszczadzką Golgotę. Pielgrzymi z Jarosławia i z Krakowa pod wodza prowadzącego w tym roku „ojca” Wiesława Matrejka wyruszyli odprawiając Stacje Męki Pańskiej z Wołosatego na Tarnicę (1346 m n.p.m). Zakończeniem pątniczej wyprawy była msza w Ustrzykach Górnych gdzie w kościele parafialnym pw. św. Anny uczestniczyli w Triduum Paschalnym. 



sobota, 28 marca 2015

XI Rajd Papieski na Tarnicę





Z Jarosławia w sobotnie południe wyruszyła liczna grupa chętnych, która zmierzyła się z górą i własnymi ludzkimi słabościami. Wyruszyli, aby wzmocnić się duchowo i oddać w Drodze Krzyżowej hołd tak wielkiemu człowiekowi, jakim był nasz Papież Jan Paweł II.
            W tym roku panowały ciężkie warunki atmosferyczne. Błoto, śnieg, śnieg zalegający i padający, wiatr miejscami dochodzący do 80 km/h i temperatura minusowa nie odstraszyła pielgrzymów. Choć w tym roku grupa była mniej liczna niż w inne lata to i tak wyruszyliśmy w kolumnie ok. 90-cio osobowej.
            Ok. 18.00 wyruszyliśmy pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów Wierszek, Przełęcz pod Tarnicą (1275 m n.p.m.) w kierunku szczytu Tarnica (1346 m n.p.m.), gdzie znajduje się tablica pamiątkowa z napisem: „Wznoszę swe oczy ku górom skąd nadejdzie mi pomoc - Ps. 121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły - 5 VIII 1953 r.”. W trakcie podejścia były kolejno odprawiane Stacje Męki Pańskiej, które prowadził jak zwykle nasz kolega przewodnik, ratownik GOPR, etc Jacek Marian Hołub. Na szczycie była zaplanowana IVX Stacja, ale ze względu na panujące tam ciężkie warunki, jak już wspominałem, prowadzący ostatnią Stację Męki Pańskiej odprawiliśmy po wyjściu z lasu, przy ławeczce pod Przełęczą pod Tarnicą.
         W tym roku nie zawiesiliśmy biało żółtej flagi z podpisami uczestników na krzyżu na najwyższej górze Bieszczadów. 

zdjęcia: Krzysztof Bałanda, Zygmunt Krasowski 


sobota, 7 marca 2015

Dzień Kobiet u Weteranów TG z Jarosławia


„Kobieta jest dobrem stworzonym przez Boga”
          
 Jakże miłym gestem wykazali się Panowie z WTGzJ, którzy z okazji Dnia Kobiet zorganizowali dla Pań miłe spotkanie w Świetlicy Wiejskiej w Radawie.
           W urozmaiconym programie przygotowanym dla pań był Mini Rajd Pieszy z pieczeniem kiełbasek, uroczysta akademia z wręczeniem goździków, tort i cieplutka kolacja. Wielką niespodzianką okazał się występ „Trupy Wędrownych Aktorów - FIUT*”, którzy przedstawili inscenizację słynnej bajki pt. „O Marysi Platerówkce i siedmiu Walterowskich krasnoludkach”.

*FIUT – to skrót Formacja Inteligentnych Umysłów Twórczych

fot. Krzysztof "Misza" Bałanda
 



środa, 4 marca 2015

XI Rajd Papieski na Tarnicę


Pozwólcie mi odejść do Domu Ojca…                             
 
        Jak trudno wierzyć w fakt że już niebawem minie kolejny
rok jak między nami nie ma żyjącego papieża Jana Pawła II,
papieża rodaka, papieża który zmienił świat i ludzi. Tą smutną wiadomość przekazał arcybiskup Leonardo Sandri w słowach
2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca…
     Parę dni później 8 kwietnia w godzinie śmierci wielkiego Polaka, kiedy na ulicach i placach polskich miast kto żyw palił znicze, grupa turystów z Jarosławia wyruszyła w Bieszczady by  swym pobytem -na najwyższej górze tego pasma, Tarnicy 1346 m. oddać hołd zmarłemu i zatknąć flagę biało-żółtą z napisem ..Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie. Ten szczyt górski parokrotnie odwiedzał  ks. Karol Wojtyła, po raz pierwszy 5 sierpnia 1953 r., potem 10 sierpnia 1956 i 14 lipca 1957 r.  Podczas nocnego wejścia na ten szczyt, zmierzaliśmy się z górą i własnymi ludzkimi słabościami. Aby wzmocnić się duchowo odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakańczając je na szczycie u podnóża  krzyża, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa z napisem: Wznoszę swe oczy ku górom skąd nadejdzie mi pomoc” Ps.121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły -5 VIII 1953 r.
 
    Dlatego jeśli czujesz potrzebę oddania kolejny raz hołdu wielkiemu człowiekowi, świętemu Janowi Pawłowi II a  jesteś sprawny fizycznie i nasz doświadczenie turystyczne poruszania się porą nocną po górach zapraszam Cię serdecznie przyjacielu drogi, byś w miarę swoich możliwości wziął udział w „XI  Papieskim rajdzie pieszym”. Zdaję sobie sprawę że będzie to forsowne przejście w późnych godzinach popołudniowych i nocnych ale ten trud z pewnością będzie stokrotnie nagrodzony. Ofiaruj go w intencji św. Jana Pawła II, papieża który zmienił ludzi i świat.   
     Przyjacielu drogi zorganizuj się w grupie i udaj się w drogę do Wołowatego. Wyjazd zorganizowanym autobusem z Jarosławia o godzinie 14.00 w sobotę 28 marca 2015 r. (parking przy bloku nr.12 oś. Pułaskiego). W miejscowości Jasień pokłonimy się Matce Bożej Bieszczadzkiej w Jej Sanktuarium, której Wizerunek intronizował 7 lipca 1968 r. ks. kardynał Karol Wojtyła.
Ok. 18.00 udamy się pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów Wierszek  na Tarnicę.
W trakcie 3 godzinnego podejścia odprawimy z należytą powagą w tej scenerii górskiej Drogę Krzyżową. Wzorem zeszłego roku zatkniemy na szczycie dużych rozmiarów flagę papieską z napisem …Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie.. a o godz. 21.37 odśpiewamy kilka pieśni a szczególnie Barkę, pieśń którą Ten wyjątkowy pielgrzym ukochał. Powrót tą samą trasą. Przyjazd do Jarosławia późną porą nocną.
     Nad twoim bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz stosowne ubezpieczenie które musisz uczynić. Z pewnością trasę marszu zalegać będzie warstwa zmrożonego śniegu w dolnej części przemieszanego błota. Dlatego zabierz !!!!odpowiednie obuwie, grube skarpety, ochraniacze, rękawiczki, czapkę, okulary lub gogle, ubranie przeciwwiatrowe, zapasową odzież. Do niezbędnego ekwipunku weź z sobą !!! latarkę (najlepiej czołówkę) z kompletem zapasowych baterii, kijki narciarskie, termos z gorącą herbatą, trochę żywności kalorycznej. Jest możliwość jazdy busem w po wcześniejszym zgłoszeniu- koszt 35 zł.+  obowiązkowe ubezpieczenie ! w cenie 5zł. na czas trwania przejazdu i przejścia.
     Należy podać  imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel, tel. kontaktowy, telefonicznie lub emailem do czwartku  26 marca 2015 r.!!!! Organizowany jest  przejazd autobusem na trasie Jarosław –Wołosate -Jarosław.  Ilość miejsc ograniczona. Powiadom znajomych.
              
                           kontakt: Jacek Marian Hołub -przewodnik beskidzki, ratownik GOPR,
tel. kom. 502 338 847 e-mail: jacekgopr@o2.pl


piątek, 20 lutego 2015

Plan działań na I półrocze 2015 r.


KALENDARIUM
na I półrocze 2015 r.


kiedy
co
gdzie
o której
1
26.02
Rocznica śmierci Jacka Pajdy
cmentarz Koniaczów
18,00
2
13/14.03
Ekstremalna Droga Krzyżowa
1) Jarosław-Przemyśl
2) Jarosław-Kalwaria Pacł.
3) Jarosław-Przeworsk
20,00
3
07.03
Dzień Kobiet
Szówsko
19,00
4
26.03
Spotkanie WTGzJ
Jarosław - Panorama
18,00
5
28.03
Rajd Papieski na Tarnicę
Wołosate
Jarosław - wyjazd
18,00
15,00
6
03,04
Bieszczadzka Droga Krzyżowa
Wołosate
Jarosław - wyjazd
8.00
5.00
7
17-19.04
XVII Rajd WTGzJ (Bieszczady)
Rabiańska Dolina
Jarosław - wyjazd

18,00
8
13.06
Prace porządkowe przy
cerkwi w Liskowatem
Liskowate pow.bieszczadzki
Jarosław - wyjazd

7.00
9
xx.06
Noc Świętojańska - o terminie i miejscu powiadomimy w osobnym komunikacie

UWAGA!!! Terminy i godzimy mogą ulec zmianie,
o czym będziecie powiadamiani w bieżących komunikatach



czwartek, 29 stycznia 2015

KOMUNIKAT w sprawie Betlejem


Już po świętach…..

         Tak tak, już jest po świętach. Dlatego wzorem lat ubiegłych uprasza się kolegów z WTGzJ i wszystkich chętnych o aktywny udział w rozbiórce Szopki Bożonarodzeniowej w Betlejem k/Rudołowic, które odbędzie się 7 lutego (sobota) 2015 r. 
             Wyjazd z Jarosławia godz. 9.00.

Kontakt w sprawie wyjazdu:
Krzysztof Bałanda - tel 500 010 857
Wiesław Matrejek - tel. 606 395 945