wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

piątek, 29 marca 2013

Droga Krzyżowa 2013 na Tarnicę w Bieszczadach





Już niebawem 2000 lat upłynie od chwili, gdy na górze Golgocie postawiono krzyż. Na tym krzyżu umierał przed żydowskim szabasem Bóg-Człowiek, Jezus Chrystus. Od tego czasu w stronę Chrystusowego krzyża patrzą wszystkie pokolenia. W te skrzyżowane dwie deski wpatrywali się wszyscy naśladowcy Chrystusa. W ten krzyż obecnie wpatrujemy się i my, ludzie XXI w. w czasie obecnej Drogi Krzyżowej. Bo Droga Krzyżowa jest najpiękniejszym nabożeństwem w Kościele katolickim i nawiązuje do drogi jaką przebył po raz ostatni Jezus z pałacu Piłata na Kalwarię. Nabożeństwo to propagowali w średniowieczu ojcowie franciszkanie z myślą o wiernych którzy nie mogli się udać do Ziemi Świętej.
Dzisiejsza Via doloroso-droga męki, to Tarnica 1346 m. 700 m, podejścia w pionie. Inicjatorami tradycji Wielkopiątkowego misterium w Bieszczadach byli: Zygmunt Solarski z Rzeszowa i ksiądz Franciszek Rząsa z Jarosławia. Był to czas stanu wojennego rok 1982 r. kiedy padła w Jarosławiu myśl odbycia takiego nabożeństwa i postawienia na Tarnicy krzyża. Była to chęć złożenia hołdu papieżowi Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat. Postawiono zatem krzyż, który z czasem przeniesiony został na Halicz dzięki turystom z Jarosławia. Potem był drugi skręcany, 7 metrowy ale nawałnica zimowa go zmogła. W 2000 r postawiono kolejny masywniejszy duraluminiowy który trwa na szczycie do dnia dzisiejszego, u podnóża  krzyża znajduje się tablica z napisem: Wznoszę swe oczy ku górom skąd nadejdzie mi pomoc” Ps.121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły -5 VIII 1953 r. Wzorem lat ubiegłych i dziś powtórzymy tą trasę ku rychłej jego  Kanonizacji.
A oto słowa jego samego: „Chcę z Wami przejść przez drogę, na której Oblicze Chrystusa zostało umęczone i przemienione. Chcę przyjrzeć się swojej osobistej drodze krzyżowej, aby jeszcze raz docenić jej wartość, aby na nowo odkryć, że na tej osobistej cierniowej drodze sam Bóg działa - szlifuje, rzeźbi, drąży, jak rzeźbiarz w marmurze. Teraz nie jestem już tym, kim byłem dawniej, wkrótce nie będę już tym, kim jestem teraz. Wierzę, że Bóg wyrzeźbi piękną duchową figurę. Pan Bóg jest bowiem Geniuszem, ma talent i gust.”
Tu w malowniczej scenerii wśród gór człowiek czuje się bliżej Boga, dlatego ja przywołuję słowa Jana Pawła II  Duc in altum wypłyńmy na głębię razem dodam tu i teraz bo Misterium w trudnych warunkach pogodowych na bieszczadzkiej drodze już się rozpoczyna. Ten teatr na świeżym powietrzu gromadzi różnych aktorów. Po czyjej jesteś stronie, jaką rolę będziesz odtwarzał, którą maskę założysz: może Piłata wydającego wyrok, może staniesz w tłumie  wśród żydowskiej społeczności, nadętych i bogobojnych Żydów z Sanhedrynu, złowrogiego rzymskiego legionisty, a może odegrasz rolę cierpiącej Maryi, oddanej Weroniki, umiłowanego ucznia Jana czy Szymona z Cyreny. A może jesteś tu przypadkowym gapiem, szanującym się turystom, który dziś rozpoczyna sezon turystyczny. Zastanów się szybko bo za chwilę kurtyna pójdzie w górę a nie ma tu teatralnego suflera, który Ci podpowie byś zmienił rolę w czasie trwania misterium. Z pewnością pomoże ci ta cisza którą w górach trzeba zawsze uszanować.





sobota, 9 marca 2013

DZIEŃ KOBIET 2013




Po raz kolejny udało się jakoś zwołać i zebrać w jednym miejscu tj. Kręgielnia „NIAGARA’’ kolegów Weteranów na co rocznym święcie acha międzynarodowym święcie kobiet dla, których w tym dniu staramy się zorganizować miły wieczór.
Tak również odbyło się i w tym roku przybyłym na zaproszenie miłym żonom, dziewczynom może i kochankom (nie mnie to wiedzieć) zorganizowaliśmy  krótką akademię w której oczywiście królował dowcip i temat jak najbardziej związany z ich świętem. Były oczywiście gorące życzenia i piękne prezenty na, które złożyły się bardzo wysokiej jakości majteczki trzeba tu zaznaczyć że ciepłe gdyż prognozy pogody mówią o zimnej i długiej wiośnie a że może trochę za duże to tłumaczyć można tylko troską o przyszłe nie daj Boże przybranie na wadze, nie zapomniano a jakże o pięknym’’ rodem’’  z minionej (choć coraz częściej mile wspominanej) epoki, kwiatem –„gwoździkiem’’. A co należy się Im.
Chciałbym z tego miejsca podziękować wszystkim Paniom obecnym na w/w imprezie oczywiście w imieniu wszystkich Panów a Panom za trud i za, za, za, zaangażowanie szczególnie Mariuszom, Antkowi, Krzyśkowi oraz całemu chórowi ‘’WALTEROWSKA STULEJKA’’.
Z pobieżnej i naprawdę świeżej ankiety oczywiście a n o n i m o w e j można było wyciągnąć wnioski że impreza była nader pożądana ze wszystkich stron ,służyła integracji i zacieśnianiu więzów’’ walterowsko-platerowskim’’, turystycznym jak również więzów przyjaźni, które mniemam łączy to fajne towarzystwo.
Należy tylko współczuć nieobecnym a z  tego miejsca życzyć tylko szybkiego powrotu do zdrowia i na SZLAK TURYSTYCZNY.                               
                                                                                              
                                                                                                                                      Wiesio.


zdjęcia Krzysztof Bałanda
 



CZYTAJ WIĘCEJ (kliknij)

czwartek, 28 lutego 2013

"Dzień Kobiet" - WEZWANIE


WEZWANIE
do wstawienia się na zabawie z okazji „Dnia Kobiet”

Wzywa się wszystkich Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia
do wstawienia się  9-tego marca 2013 r. o godz. 18,00
w Restauracji „NIAGARA” w Szówsku.

Gwiazdą wieczoru będzie światowej sławy

Chór WTGzJ „WALTEROWSKIE STULEJKI”



Stawienie się na wezwanie jest obowiązkowe.
Osobie, która nie stawi się grozi grzywna. Weteran TG, który nie stawi się może być doprowadzony siłą w celu udziału w zabawie.

UWAGA:
Wezwania nie należy mylić z zawiadomieniem. Zawiadomienie (w przeciwieństwie do wezwania) nie nakłada na nas obowiązku uczestniczenia (czyli np. udziału w zabawach). Możemy, ale nie musimy brać w nim udziału.

SPRAWY ORGANIZACYJNE:
-         koszt 60 zł/para, osoby bez drugiej połowy mogą liczyć na zniżkę 25 zł/osoba
-         strój, koszulki organizacyjne (z logiem WTGzJ), kapelusz (logo „Walterowca”)
-         zgłoszenia i rezerwacja do dnia 04 marzec 2013 r.
-         ograniczona liczba miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

ZGŁOSZENIA proszę kierować:
-         (najważniejszy) Matrejek Wiesław
            tel.: 606 395 945 e-mail: wiesiekmatrejek@interia.pl
-         (mniej ważny) Jacek Hołub
            tel. 502 338 847 e-mail: jacekgopr@o2.pl


niedziela, 24 lutego 2013

Podkarpacka Ekstremalna Droga Krzyżowa ZAPROSZENIE

Podkarpacka Ekstremalna Droga Krzyżowa

 

prowadzi Jacek Hołub

  (kliknij aby powiększyć)



Informacje:
Zasady przejścia PEDK: http://opactwo.pl/?ad=75
Oświadczenie osoby pełnoletniej: http://opactwo.pl/temp/pelnoletnia.pdf
Oświadczenie dla osoby niepełnoletniej: http://opactwo.pl/temp/niepelnoletnia.pdf
Lista uczestników 1.PEDK: http://opactwo.pl/?go=uczestnicy_pedk
Świadectwa uczestników: http://opactwo.pl/?ad=76
Centralna strona EDK: http://www.edk.org.pl/

Więcej informacji i zgłoszenia:

Jacek Hołub tel. 502 338 847 e-mail. jacekgopr@o2.pl

OPIS TRASY (kliknij)


To nieprawda, że Ciebie już nie mam...

Jacek Pajda
Dwie piękne rzeczy posiada świat! 
Miłość i Śmierć!
                                                                                                                                            Giacomo Leopardi



PRO MEMORIA…

To nie prawda że Ciebie już nie ma….
         Słowa piosenki radykalnie stwierdzają fakt braku bliskiej osoby. Nie ulega wątpliwości, że Tą osobą był dla mnie mój imiennik Jacek Pajda. Choć odszedł do Domu Ojca tak nieoczekiwanie i zdecydowanie za wcześnie, mimo walki z chorobą, to chciało by się powiedzieć dobitnie ….to że Cię Przyjacielu drogi nie ma fizycznie to tylko ból, ale za to jesteś głęboko w mym sercu obecny duchowo każdego dnia to radość.
         Niebawem kolejna rocznica Twego odejścia jak i Jacka Tomaszewskiego. Każda z nich wzbudza we mnie traumatyczne dni ze swojej osobistej walki z nowotworem, którą jednak wygrałem. Bo wszystkie Jacki to fajne chłopaki i nie da się temu zaprzeczyć a potwierdzają to samo, jeszcze żyjący: Jacek Jabłoński i Jacek Bis.
         Mimo siarczystego mrozu zjawię się w oznaczonym miejscu i godzinie, wraz ze szlachetnymi kolegami Weteranami u miejsca Twego ostatniego spoczynku. Jak każe tradycja i niepisane prawo, na cichym koniaczowskim cmentarzu z pewnością będzie czas na modlitwę, zapalenie zniczy, wspomnienia …..i słowa pieśni Czerwony Pas gromko zaśpiewane dla Ciebie przez Twych starych przyjaciół. Bo każda Twa fotografia finezyjnie wykonana Zenitem 11xp to majstersztyk mówiąca o Twojej pasji i oddaniu dla innych, które dziś trochę zniszczone przez czas są ważnym wspomnieniem o wyjątkowych sytuacjach podczas wspólnych wyjazdów w góry i miejscowych imprez. Dziś z góry Ty patrzysz na działania WTG i myślisz, kiedy się oni znowu spotkają, kiedy zasiądą do wspólnej watry, czy pójdą szlakiem czy końską drogą na Połoninę, by być bliżej mnie, bo.. byli chłopcy byli, ale się minęli i tak się spotkamy po malutkiej chwili…

                                                                                                                                                Jacek Hołub.

 


         Szanowni Koledzy Weterani, czasem jak człowiek patrzy na stare fotografie a właśnie oglądałem nasze rajdowe nachodzi nas nostalgia, żal i smutek za minionym czasem, za fajnymi miłymi chwilami spędzonymi w czasie wędrowania jak i wspólnych biesiad przy ogniskach zakrapianych, przegryzanych udźcami i baranami przy dźwiękach najpierw Jackowej, potem Witkowej a teraz Adama gitary. Pociechą jednak jest fakt, że za niedługo znowu przyjdzie nam się spotkać na kolejnym XIV rajdzie .Czas przynajmniej mnie naprawdę szybko biegnie, ale chwała Bogu w tej całej bieganinie w trakcie roku znajdzie się kilka dni, aby z rodzinką lub przyjaciółmi wyskoczyć w góry, aby naładować ‘’akumulatory’’ i widać po zdjęciach na naszej stronie WTG, że też tak robicie. I niech tak będzie.
         Taaak, zebrało Mi się również na pisanie (resztą jest gdzie pisać to, czemu nie?) ze względu na jak by to powiedział nasz znakomity mówca Jacek H. „ …jak trudno uwierzyć w fakt?”, że 26 lutego br. mija już czwarta rocznica śmierci naszego kol. Jacka Pajdy. Chciałbym w tym miejscu napisać kilka słów o tym cichym i skromnym człowieku, ale jednocześnie bardzo oddanym naszej grupie, wspaniałym fotografie, bo któż z nas niema Jackowych naprawdę dobrych zdjęć. Osobiście łączyła mnie z Jackiem nić dobrego koleżeństwa, mieliśmy za sobą kilka spotkań przy piwku, kilka wyjazdów w góry i na roztocze z PTTK, zawsze chętny do pomocy jeździł z nami do „Kija” na organizowane tam festyny dał się poznać, jako fajny, bezkonfliktowy kompan. Wielu kolegów znało Jacka na pewno lepiej ode mnie, ale myślę, że podpisałoby się pod tymi słowami.
          Stało się (tak myślę), tradycją, że co roku w rocznicę śmierci naszego kolegi, którzy odszedł na ‘’niebieskie połoniny’’ spotykamy się na jego grobie przy pacierzu a później na wspominkach.
Nie zabraknie nas na pewno i w tym roku.
          Myślę, że jeśli my o Nich pamiętamy, to o nas też będą pamiętać…
 I w tym nostalgicznym nastroju, żegnam i pozdrawiam 
                                                                                                                                    wiesio




poniedziałek, 31 grudnia 2012

SYLWESTER 2012/2013





Sylwester odbył się w szampańskiej atmosferze i w przytulnym miejscu ROD "Słoneczna" w Jarosławiu . Tańców nie było końca , a to dzięki oprawie muzycznej DJ WIECZYSŁAWA.
Stoły uginały się od jadła i trunków co widać na zdjęciach .
Kto nie był niech żałuję :-)




WIĘCEJ ZDJĘĆ (kliknij)


sobota, 22 grudnia 2012

Z Betlejem do Betlejem po raz XII





Jest w Polsce wieś Betlejem. A tam szopka. A nad szopką gwiazda...

Już po raz dwunasty w historii, 22 grudnia Weterani Turystyki Górskiej jako kolędnicy przeszli kilkanaście kilometrów z Cieszacina Wielkiego niedaleko Jarosławia przez Mokrą i Zmysłówkę do Betlejem koło Rudołowic niosąc Betlejemskie Światełko Pokoju. Ogień Betlejemski grupa entuzjastów turystyki i tradycji świątecznej przyjęła w  Jarosławskiej Komendzie Hufca ZHP od tamtejszych harcerzy.
Po raz XII spotkali  się z mieszkańcami  wsi by wspólnie czytać Ewangelię, dzielić się opłatkiem, pokolędować Bożej Dziecinie i oczywiście składać sobie życzenia. Pod przebraniami w rekonstrukcji „Szopki Bożonarodzeniowej” wystąpiły osoby biblijne: Maryja, Józef, aniołowie, pasterze, diabły, śmierć, wół, trzej królowie, oraz grupa kolędników. Co roku kolędnicy jak i przynoszone Betlejemskie Światło Pokoju, goście podejmowani są przez mieszkańców przysiółka tradycyjną wieczerzą wigilijną.




GAZETY PISAŁY:

 Pieszo do Betlejem (kliknij)


czwartek, 20 grudnia 2012

Życzenia Świąteczne



Życzymy wszystkim, dużo zdrowia i wszystkiego dobrego,
Życzenia, które składam to życzenia najszczersze,
Niech te święta będą dla Was piękne i spokojne,
Niech Wam pierwsza gwiazdka pięknie świeci.
Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia




poniedziałek, 17 grudnia 2012

Szopka w Betlejem wybudowana

         
          Do świąt pozostało kilka dni, a w Betlejem k/Rudołowic stoi już Bożenarodzeniowa Szopka wybudowana przez Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia.