wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

środa, 15 lutego 2012

Spotkanie z himalaistą Adamem Sikorą



          W Katolickim Centrum Kultury, z mieszkańcami Jarosławia spotkał się himalaista Adam Sikora, który w 2005 roku zrealizował film dokumentalny o wyprawie na czternasty ośmiotysięcznik ? Shisha Pangmę (8013 m n.p.m.).

Adam Sikora podczas spotkania w Jarosławiu.
           Wieczór rozpoczął się projekcją filmu "Droga na ośmiotysięcznik", który powstał podczas wyprawy w 2005 roku. Wówczas Adam Sikora zdobył himalajski szczyt wraz z Bogusławem Magrelem. Adam Sikora za pomocą kamery utrwalił poszczególne etapy wyprawy. Zarówno te radosne, jak i te tragiczne. Podczas ekspedycji, na wysokości 6300 metrów, zmarł czeski wspinacz Martin. Materiał nakręcony przez Adama Sikorę został potem zmontowany przez pracowników Telewizji Sudeckiej, a powstały w ten sposób film "Droga na ośmiotysięcznik" zdobywał nagrody podczas prestiżowych festiwali.
            Adam Sikora przyjechał do Jarosławia na zaproszenie Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu. We współpracy z dyrektor centrum Igą Dżochowską, himalaista planuje organizację wyprawy na Mount Everest, która upamiętni ofiary ubiegłorocznego trzęsienia ziemi w Japonii.



  

  

niedziela, 12 lutego 2012

Pomysł na mroźny dzień

Niedziela - okolice Radawy 
Weterani TG wyszli ze swoich cieplutkich domów, aby czynnie spędzić bardzo mroźny dzień na łonie natury.













sobota, 11 lutego 2012

III etap szlakiem św. Jakuba na Podkarpaciu



25 stopni mrozu, on i Jego Przyjaciel…..
W sobotę 11 lutego 2012 r. nasi koledzy Weterani Turystyki Górskiej wyruszyli znów podkarpackim szlakiem św. Jakuba. Mimo mroźnej pogody -25 stopni poniżej zera, 36 km trasa nie przeraziła Ich. Starzy przyjaciele ruszyli wcześnie rano z Przemyśla przez las Lipowicę, Ujkowice, Wolę Rokietnicką, Rokietnicę, Boratyn, Chłopice, Kidałowice do Jarosławia. To kolejny etap Drogi św. Jakuba, który pokonał nasz Jarosławski Jakub ze swym sympatycznym przyjacielem Wieśkiem Matrejkiem zza Sanu, zmniejszający tym samym odległość do Santiago de Compostelli. Drogę wskazywała im jak zwykle żółta muszla, którą znaczony jest nowy szlak turystyczny, historycznej drogi Via Regia wiodący przez województwo Podkarpackie w kierunku zachodu a potem przez Niemcy, Francję do Hiszpanii.
Kiedy my cieszyliśmy się ciepłem sobotniego, domowego ogniska, Oni zmagali się z niską temperaturą, zmęczeniem i odległością bo -25 stopni i 36 km to liczby wysokie jak na tę porę roku. Z pewnością ciepła dostarczało im miłe przyjęcie w ciepłej cerkwi prawosławnej pw. śww. Cyryla i Metodego, gdzie przed obliczem ikony Matki Bożej Wetopedzkiej, wysłuchali opowieści o cudownej historii tej ikony i klasztoru mnichów prawosławnych z Ujkowic. Sam ihumen i brat zakonny oprowadzili naszych peregrinos po założeniu cerkiewnym i po stosownym błogosławieństwie udali się w dalszą drogę. Jak zdradził mi Jacek po wyjściu z cerkwi zrobiło się nagle bardzo ciepło, bo temperatura u Więśka na komórce wzrosła na -15 stąd przez zaśnieżone pola, lasy i utartymi traktami w pełnym słońcu doszli do Kidałowic, gdzie z drogi podjęci zostali gorącą herbatą przez kol. Janusza Krasickiego. Ok. 17.00 dotarli po 9 godzinach marszu do Jarosławia, mając 36 km w nogach co daje średnią 4 km /godzinę w tych warunkach.
Zatem do grobu św. Jakuba w Hiszpanii zostało Jackowi, tylko 3769 km a do granicy województwa 138 km.
Następny IV etap, Jacek zaplanował na 4 marca 2012 r. w niedzielę z Jarosławia przez Cieszacin, Ożańsk do Przeworska tylko 19 km, by uczcić Międzynarodowe Święto Kobiet na Drodze Jakubowej.  Jak zapraszał wcześniej, tak i teraz, Jacek podtrzymuje zaproszenie i prośbę o pomocy mu w tych zmaganiach właśnie 4 marca min. kobiety z kijami do nordnic woking. Zbiórka chętnych o 7.00 pod jego blokiem (oś. Pułaskiego 12). Na trasie zwiedzić będzie można pałac w Cieszacinie, dwór w Ożańsku, słup tatarski, bazylikę grobu Pańskiego w Przeworsku.
Etap V z Przeworska do Rzeszowa 35 km w najbliższym wolnym terminie.

Dotychczas w Jacka zmaganiach pomogli mu:
Wiesiek Matrejek -66 km
Waldek Babula i Edek Rusinek po 20 km.  
tekst: Jacek Hołub
zdjęcia: Wiesław Matrejek

 

  



  

  



  



  

  



  

  



  

  







środa, 8 lutego 2012

mały JUBILEUSZ - 5000 wyświetleń strony

         


Od początku listopada 2011 r., kiedy strona powstała 
została wyświetlona 5000 razy.


Liczba wyświetleń stron według krajów

Poland
 - 4 350
Russia
 - 376
Ukraine
 - 88
Italy -
41
United States
 - 41
Germany
 - 33
United Kingdom
 - 19
Thailand
 - 8
Netherlands
 - 5
Canada -
 3
 

Najczęściej czytane posty

"Z Kijem do Niedźwiedzia" po raz piąty  - 130 razy
Z Betlejem do Betlejem - po raz 11  - 117 razy
Honorowa nagroda Burmistrza Jarosławia „Jarosław 2...  - 92 razy
VIII Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych...  - 85 razy
Życzenia urodzinowe dla Krzysztofa Bałandy  - 69 razy
Audycja w Radiu Rzeszów  - 64 razy
Betlejem k/Rudołowic  - 61 razy
Ogołocili nam szopkę  - 59 razy
Już budują szopkę bożonarodzeniową  - 59 razy
Spotkanie w PTTK w Jarosławiu  - 59 razy





na chwilę obecną jest zamieszczone:
  • 105 postów
  • 63 komentarze

niedziela, 5 lutego 2012

Między pierwszym a drugim daniem niedzielnego obiadu….

                Miłośnicy radawiańskiego powietrza i białego śniegu, mimo niskiej temperatury zjawili się 05 lutego 2012 r. w zaśnieżonej Radawie, między pierwszym a drugim daniem niedzielnego obiadu. To przedstawiciele Platerówek w osobach: Jolanty Matrejek i Majki Szumińskiej, Weteranów Turystyki Górskiej: Mariusza Szumińskiego, Wiesława Matrejka i Jacka Hołuba oraz nieletniej Zuzi Matrejek. Świeże powietrze z dużą porcją jodu, doskonale przygotowana trasa ścieżki przyrodniczej w Radawie i tradycyjny niedzielny spokój w tej rekreacyjnej  podjarosławskiej miejscowości ,sprawia że warto ją promować nie tylko w lecie ale w zimą. Wielkie brawa za odwagę i dobry przykład rodzinnej rekreacji do naśladowania. Zachęcam do częstszego przebywania na świeżym powietrzu pieszo, na nartach lub rowerem,  wg polskiego porzekadła ....w zdrowym  ciele zdrowy duch….