poniedziałek, 19 października 2015
13 rocznica Twego odejścia Jacku
Jak trudno pogodzić się z myślą, że Twoje odejście do Domu Ojca wyznacza już liczba 13. Jak trudno zrozumieć że czas tak szybko płynie a Ciebie Jacku Tomaszewski wśród nas jeszcze żywych niema. Jak trudno czasami bez Ciebie żyć, gdzie przed pamiętną datą 24 X 2002 jadłeś z nami i piłeś.
Cóż począć, z wyrokami boskimi się nie dyskutuje a je przyjmuje. Mimo ze mija 13 rocznica śmierci, która wypada 24 X, Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia corocznym zwyczajem zjawią się Jacku przy Twojej mogile na Nowym Cmentarzu 22 października (czwartek ) o godzinie 18.00 by w dowód naszego wspólnego bytowania na górskich szlakach pomodlić się za Twą duszę, złożyć gałązkę jałowca przewiązaną niebieską wstęgą, zapalić znicze pamięci, oddać się wspomnieniom i według starej tradycji huculskiej zaśpiewać gromko "Czerwony Pas…".
sobota, 5 września 2015
Pieczenie ziemniaka z pożegnaniem lata w Babulówce
To już niemal tradycja, że Państwo Babulowie kolejny rok
organizują dla Weteranów TGzJ i Platerówek „Pieczenie ziemniaka” wraz z
zamknięciem sezonu letniego.
Świetna atmosfera, wspaniała kuchnia regionalna, szlagiery śpiewane
przy ognisku oraz szczególne atrakcje sobotniego spotkania trwającego do
wczesnych godzin rannych odeszło w historyczną przeszłość według powiedzenia…. Ale to już było i nie wróci więcej… Pozostaną tylko wspomnienia i
fotografie.
fot. Paweł Wojdyło
sobota, 20 czerwca 2015
Porządkowanie przy cerkwi w Liskowatem
Już czwarty rok z kolei sympatycy i członkowie grupy Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia oraz kilka osób na czele
z Prezesem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami o/Ustrzyki D. Mieczysławem Darochą zjawili się 20 czerwca 2015 r. w Liskowatym (Góry Sanocko- Turczańskie).
Cel był ten sam: wykonanie
niezbędnych prac porządkowych w otoczeniu nieużytkowanej XIX w. drewnianej
cerkwi obrządku greckokatolickiego pw. Narodzenia NMP i przyległego doń
cmentarza z nielicznym pochówkami sztuki sepulkralnej wykonane z piaskowca.
Tak jak w ubiegłe lata „… jak mogli tak pomogli.” wyposażeni
w siekiery, piły, kosiarki i grabie, które przywieźli ze sobą, stawili się w
godzinach rannych w Liskowatem. W czasie kilkugodzinnej pracy społecznej dla
zachowania materialnych dowodów żywej pamięci o ludziach, którzy odeszli na
niebieskie połoniny, wykonali kawał dobrej roboty, tak potrzebnej dla tej
bieszczadzkiej ziemi. Teren otaczający cerkiew leżącą przy Szlaku Architektury
Drewnianej nabrał nowego oblicza i możliwości dotarcia przez turystów
przemierzających Bieszczady.
sobota, 2 maja 2015
Dzień flagi z RMF FM na Tarnicy - Flaga na telefon….
Flaga na telefon….też
Akcja Radia RMF zatknięcia biało czerwonej flagi
na pięciu szczytach polskich gór m.in. na najwyższym szczycie Bieszczad Tarnicy
1346 m wzbudziła powszechną mobilizacje tych, którzy bez względu na porę roku,
dzień i stan pogody dołączą się.
Telefon nocny Mariusza Łanowego
potwierdził że należy do tych co są pozytywnie zakręceni do tej akcji. A Ty
zapytał jak radzisz w taką pogodę …Kilka sekund zastanowienia…. Maniek jadę
wykrzyczałem do słuchawki by dwa razy nie powtarzać.
7.00 w sobotę 2 maja w dzień
Flagi przy nienajlepszej pogodzie
wystartowaliśmy z Jarosławia w kierunku Bieszczad. Po drodze telefon do Jacusia
Bisa „człowieka gór” z Ustrzyk Dolnych .…też jadę i tak w trójeczkę zjawiliśmy się
o 9.30 się w zapłakanym od deszczu Wołosatym.
Samochód Macieja Grzyba reprezentującego Radio
RMF na Bieszczady jest pusty. Ekipa radiowa już wystartowała kilkanaście minut
wcześniej. 15 minut na przebranie i startujemy do góry wchodząc na niebieski
szlak pełen błota, mgły i niepewności… co będzie w górze. W ekspresowym tempie
mimo że jesteśmy już dinozaurami docieramy na szczyt o 11.30. Ekipa Radiowa
wita nas jak starych przyjaciół na których czekano z utęsknieniem. Zaraz wywiad
na żywo, ciepłe słowa dla akcji i organizatorów i słowa Mazurka Dąbrowskiego
płynące z najwyższego szczytu Bieszczad rejestruje taśma Maćka jak i aparat
ekipy radiowej Faceboka. Gęsia skórka pojawia się kiedy gromko intonujemy Marsz
Dąbrowski…
Punktualnie o 12.00 łączymy się ze wszystkimi którzy na Rysach,
Śnieżce, Babiej Górze, Łysicy zatykają biało-czerwoną w łączności ze świętem
Flagi i tymi wszystkimi dla których czerwień i biel są barwami narodowymi.
Mocne uściski kilkudziesięciu osób które w tej chwili są pod papieskim krzyżem
przy fladze dają poczucie polskiej solidarności.
Pogoda
nie rozpieszcza jeszcze krótkie słowa do zobaczenia za rok i cały majdan z polowym
studiem RMF-u zbiega z góry. Akcja zatknięcia flagi zakończona, flaga na
telefon też….
Jacek Marian Hołub
niedziela, 19 kwietnia 2015
XVII rajd Weteranów TG z Jarosławia
17 rok z kolei
jarosławscy miłośnicy górskich wędrówek w trzydniowym corocznym rajdzie
pokonywali rabskie ścieżki w Bieszczadach.
Trasa rajdu wiodła z
Rabego k/Baligrodu przez nieistniejącą miejscowość Huczwice, Jeziorko Bobrowe,
szczyt Chryszczata (997 m n.p.m.) w paśmie Wołosania. Na
szczycie stoi betonowa wieża geodezyjna z czasów zaborów. Następnie grupa
zeszła czerwonym szlakiem turystycznym oraz żółtym do Studenckiej Bazy
Namiotowej „Rabe”. Ostatni odcinek pokonali drogą leśną przy bardzo obfitych
opadach śniegu.
Przy
okazji wędrówek odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy i strzelania z
broni pneumatyczne. Odwiedzili również pomnik gen. Świerczewskiego i była próba
uruchomienia czołgu (T-34) w Baligrodzie. Wieczorami rozmowy w gronie męskim,
wspomnienia, gitara i śpiew.
piątek, 3 kwietnia 2015
Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa 2015 na Tarnicę
Po raz kolejny w Wielki
Piątek Weterani TG z Jarosławia licznie przybyli pod Tarnicę, aby w wieloletniej
tradycji Drogi Krzyżowej wziąć udział. Do naszej Grupy w tym roku dołączyli
pielgrzymi z Klubu Górskiego Wędrowcy z Krakowa.
W śnieżny, wietrzny i
zimny - tak można w skrócie streścić poranek, po świeżo nasypanym śniegu wraz
setkami pątników rozpoczęli wędrówkę na najwyższy szczyt Bieszczadów –
Bieszczadzką Golgotę. Pielgrzymi z Jarosławia i z Krakowa pod wodza
prowadzącego w tym roku „ojca” Wiesława Matrejka wyruszyli odprawiając Stacje Męki
Pańskiej z Wołosatego na Tarnicę (1346 m n.p.m). Zakończeniem pątniczej wyprawy
była msza w Ustrzykach Górnych gdzie w kościele parafialnym pw. św. Anny
uczestniczyli w Triduum Paschalnym.
sobota, 28 marca 2015
XI Rajd Papieski na Tarnicę
Z Jarosławia w sobotnie południe wyruszyła liczna grupa chętnych, która
zmierzyła się z górą i własnymi ludzkimi słabościami. Wyruszyli, aby wzmocnić
się duchowo i oddać w Drodze Krzyżowej hołd tak wielkiemu człowiekowi, jakim
był nasz Papież Jan Paweł II.
W tym roku panowały ciężkie warunki atmosferyczne. Błoto, śnieg, śnieg
zalegający i padający, wiatr miejscami dochodzący do 80 km/h i temperatura
minusowa nie odstraszyła pielgrzymów. Choć w tym roku grupa była mniej liczna
niż w inne lata to i tak wyruszyliśmy w kolumnie ok. 90-cio osobowej.
Ok. 18.00 wyruszyliśmy pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów
Wierszek, Przełęcz pod Tarnicą (1275 m n.p.m.) w kierunku szczytu Tarnica (1346
m n.p.m.), gdzie znajduje się tablica pamiątkowa z napisem: „Wznoszę swe
oczy ku górom skąd nadejdzie mi pomoc - Ps. 121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę
ks. Karola Wojtyły - 5 VIII 1953 r.”. W trakcie podejścia były kolejno
odprawiane Stacje Męki Pańskiej, które prowadził jak zwykle nasz kolega
przewodnik, ratownik GOPR, etc Jacek Marian Hołub. Na szczycie była zaplanowana
IVX Stacja, ale ze względu na panujące tam ciężkie warunki, jak już
wspominałem, prowadzący ostatnią Stację Męki Pańskiej odprawiliśmy po wyjściu z
lasu, przy ławeczce pod Przełęczą pod Tarnicą.
W tym roku nie zawiesiliśmy biało
żółtej flagi z podpisami uczestników na krzyżu na najwyższej górze Bieszczadów.
zdjęcia: Krzysztof Bałanda, Zygmunt Krasowski
sobota, 7 marca 2015
Dzień Kobiet u Weteranów TG z Jarosławia
„Kobieta jest dobrem
stworzonym przez Boga”
Jakże miłym gestem wykazali się Panowie z WTGzJ, którzy z okazji Dnia
Kobiet zorganizowali dla Pań miłe spotkanie w Świetlicy Wiejskiej w Radawie.
W urozmaiconym programie przygotowanym dla pań był Mini Rajd Pieszy z
pieczeniem kiełbasek, uroczysta akademia z wręczeniem goździków, tort i cieplutka kolacja. Wielką
niespodzianką okazał się występ „Trupy Wędrownych Aktorów - FIUT*”, którzy przedstawili inscenizację
słynnej bajki pt. „O Marysi Platerówkce i siedmiu Walterowskich krasnoludkach”.
*FIUT – to skrót
Formacja Inteligentnych Umysłów Twórczych
fot. Krzysztof "Misza" Bałanda
środa, 4 marca 2015
XI Rajd Papieski na Tarnicę
Pozwólcie mi odejść do Domu
Ojca…
rok jak między nami nie ma żyjącego papieża Jana Pawła II,
papieża rodaka, papieża który zmienił świat i ludzi. Tą smutną wiadomość
przekazał arcybiskup Leonardo Sandri w słowach
…2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37 nasz
ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca…
Parę dni później 8 kwietnia w godzinie śmierci wielkiego Polaka, kiedy na
ulicach i placach polskich miast kto żyw palił znicze, grupa turystów z
Jarosławia wyruszyła w Bieszczady by swym pobytem -na najwyższej górze tego
pasma, Tarnicy 1346 m. oddać hołd zmarłemu i zatknąć flagę biało-żółtą z napisem
..Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie.
Ten szczyt górski parokrotnie odwiedzał ks. Karol Wojtyła, po raz
pierwszy 5 sierpnia 1953 r., potem 10 sierpnia 1956 i 14 lipca 1957 r. Podczas
nocnego wejścia na ten szczyt, zmierzaliśmy się z górą i własnymi ludzkimi
słabościami. Aby wzmocnić się duchowo odprawiliśmy nabożeństwo Drogi
Krzyżowej zakańczając je na szczycie u podnóża krzyża, gdzie znajduje się
tablica pamiątkowa z napisem: Wznoszę swe oczy ku górom skąd nadejdzie mi
pomoc” Ps.121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły -5 VIII 1953 r.
Dlatego jeśli czujesz potrzebę oddania kolejny raz hołdu wielkiemu
człowiekowi, świętemu Janowi Pawłowi II a jesteś sprawny fizycznie i
nasz doświadczenie turystyczne poruszania się porą nocną po górach zapraszam Cię
serdecznie przyjacielu drogi, byś
w miarę swoich możliwości wziął udział w „XI
Papieskim rajdzie pieszym”. Zdaję sobie sprawę że będzie to forsowne
przejście w późnych godzinach popołudniowych i nocnych ale ten trud z pewnością
będzie stokrotnie nagrodzony. Ofiaruj go w intencji św. Jana Pawła II, papieża
który zmienił ludzi i świat.
Przyjacielu drogi zorganizuj się w grupie i udaj się w drogę do Wołowatego.
Wyjazd zorganizowanym autobusem z Jarosławia o godzinie 14.00 w sobotę
28 marca 2015 r. (parking przy bloku nr.12 oś. Pułaskiego). W miejscowości
Jasień pokłonimy się Matce Bożej Bieszczadzkiej w Jej Sanktuarium, której
Wizerunek intronizował 7 lipca 1968 r. ks. kardynał Karol Wojtyła.
Ok. 18.00 udamy się pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów
Wierszek na Tarnicę.
W trakcie 3 godzinnego podejścia odprawimy z należytą powagą w tej scenerii
górskiej Drogę Krzyżową. Wzorem zeszłego roku zatkniemy na szczycie dużych
rozmiarów flagę papieską z napisem …Nie było lepszego od Jana Pawła II-
jarosławianie.. a o godz. 21.37 odśpiewamy kilka pieśni a szczególnie
Barkę, pieśń którą Ten wyjątkowy pielgrzym ukochał. Powrót tą samą trasą.
Przyjazd do Jarosławia późną porą nocną.
Nad twoim bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR
oraz stosowne ubezpieczenie które musisz uczynić. Z pewnością trasę marszu
zalegać będzie warstwa zmrożonego śniegu w dolnej części przemieszanego błota.
Dlatego zabierz !!!!odpowiednie obuwie, grube skarpety, ochraniacze, rękawiczki,
czapkę, okulary lub gogle, ubranie przeciwwiatrowe, zapasową odzież. Do
niezbędnego ekwipunku weź z sobą !!! latarkę (najlepiej czołówkę) z kompletem
zapasowych baterii, kijki narciarskie, termos z gorącą herbatą, trochę żywności
kalorycznej. Jest możliwość jazdy busem w po wcześniejszym zgłoszeniu- koszt
35 zł.+ obowiązkowe ubezpieczenie ! w cenie 5zł. na czas trwania
przejazdu i przejścia.
Należy podać imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel, tel. kontaktowy,
telefonicznie lub emailem do czwartku 26 marca 2015 r.!!!!
Organizowany jest przejazd autobusem na trasie Jarosław –Wołosate -Jarosław.
Ilość miejsc ograniczona. Powiadom znajomych.
kontakt:
Jacek Marian Hołub -przewodnik
beskidzki, ratownik GOPR,
tel. kom. 502 338 847 e-mail:
jacekgopr@o2.pl
Subskrybuj:
Posty (Atom)





