wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

sobota, 11 lutego 2012

III etap szlakiem św. Jakuba na Podkarpaciu



25 stopni mrozu, on i Jego Przyjaciel…..
W sobotę 11 lutego 2012 r. nasi koledzy Weterani Turystyki Górskiej wyruszyli znów podkarpackim szlakiem św. Jakuba. Mimo mroźnej pogody -25 stopni poniżej zera, 36 km trasa nie przeraziła Ich. Starzy przyjaciele ruszyli wcześnie rano z Przemyśla przez las Lipowicę, Ujkowice, Wolę Rokietnicką, Rokietnicę, Boratyn, Chłopice, Kidałowice do Jarosławia. To kolejny etap Drogi św. Jakuba, który pokonał nasz Jarosławski Jakub ze swym sympatycznym przyjacielem Wieśkiem Matrejkiem zza Sanu, zmniejszający tym samym odległość do Santiago de Compostelli. Drogę wskazywała im jak zwykle żółta muszla, którą znaczony jest nowy szlak turystyczny, historycznej drogi Via Regia wiodący przez województwo Podkarpackie w kierunku zachodu a potem przez Niemcy, Francję do Hiszpanii.
Kiedy my cieszyliśmy się ciepłem sobotniego, domowego ogniska, Oni zmagali się z niską temperaturą, zmęczeniem i odległością bo -25 stopni i 36 km to liczby wysokie jak na tę porę roku. Z pewnością ciepła dostarczało im miłe przyjęcie w ciepłej cerkwi prawosławnej pw. śww. Cyryla i Metodego, gdzie przed obliczem ikony Matki Bożej Wetopedzkiej, wysłuchali opowieści o cudownej historii tej ikony i klasztoru mnichów prawosławnych z Ujkowic. Sam ihumen i brat zakonny oprowadzili naszych peregrinos po założeniu cerkiewnym i po stosownym błogosławieństwie udali się w dalszą drogę. Jak zdradził mi Jacek po wyjściu z cerkwi zrobiło się nagle bardzo ciepło, bo temperatura u Więśka na komórce wzrosła na -15 stąd przez zaśnieżone pola, lasy i utartymi traktami w pełnym słońcu doszli do Kidałowic, gdzie z drogi podjęci zostali gorącą herbatą przez kol. Janusza Krasickiego. Ok. 17.00 dotarli po 9 godzinach marszu do Jarosławia, mając 36 km w nogach co daje średnią 4 km /godzinę w tych warunkach.
Zatem do grobu św. Jakuba w Hiszpanii zostało Jackowi, tylko 3769 km a do granicy województwa 138 km.
Następny IV etap, Jacek zaplanował na 4 marca 2012 r. w niedzielę z Jarosławia przez Cieszacin, Ożańsk do Przeworska tylko 19 km, by uczcić Międzynarodowe Święto Kobiet na Drodze Jakubowej.  Jak zapraszał wcześniej, tak i teraz, Jacek podtrzymuje zaproszenie i prośbę o pomocy mu w tych zmaganiach właśnie 4 marca min. kobiety z kijami do nordnic woking. Zbiórka chętnych o 7.00 pod jego blokiem (oś. Pułaskiego 12). Na trasie zwiedzić będzie można pałac w Cieszacinie, dwór w Ożańsku, słup tatarski, bazylikę grobu Pańskiego w Przeworsku.
Etap V z Przeworska do Rzeszowa 35 km w najbliższym wolnym terminie.

Dotychczas w Jacka zmaganiach pomogli mu:
Wiesiek Matrejek -66 km
Waldek Babula i Edek Rusinek po 20 km.  
tekst: Jacek Hołub
zdjęcia: Wiesław Matrejek

 

  



  

  



  



  

  



  

  



  

  







środa, 8 lutego 2012

mały JUBILEUSZ - 5000 wyświetleń strony

         


Od początku listopada 2011 r., kiedy strona powstała 
została wyświetlona 5000 razy.


Liczba wyświetleń stron według krajów

Poland
 - 4 350
Russia
 - 376
Ukraine
 - 88
Italy -
41
United States
 - 41
Germany
 - 33
United Kingdom
 - 19
Thailand
 - 8
Netherlands
 - 5
Canada -
 3
 

Najczęściej czytane posty

"Z Kijem do Niedźwiedzia" po raz piąty  - 130 razy
Z Betlejem do Betlejem - po raz 11  - 117 razy
Honorowa nagroda Burmistrza Jarosławia „Jarosław 2...  - 92 razy
VIII Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych...  - 85 razy
Życzenia urodzinowe dla Krzysztofa Bałandy  - 69 razy
Audycja w Radiu Rzeszów  - 64 razy
Betlejem k/Rudołowic  - 61 razy
Ogołocili nam szopkę  - 59 razy
Już budują szopkę bożonarodzeniową  - 59 razy
Spotkanie w PTTK w Jarosławiu  - 59 razy





na chwilę obecną jest zamieszczone:
  • 105 postów
  • 63 komentarze

niedziela, 5 lutego 2012

Między pierwszym a drugim daniem niedzielnego obiadu….

                Miłośnicy radawiańskiego powietrza i białego śniegu, mimo niskiej temperatury zjawili się 05 lutego 2012 r. w zaśnieżonej Radawie, między pierwszym a drugim daniem niedzielnego obiadu. To przedstawiciele Platerówek w osobach: Jolanty Matrejek i Majki Szumińskiej, Weteranów Turystyki Górskiej: Mariusza Szumińskiego, Wiesława Matrejka i Jacka Hołuba oraz nieletniej Zuzi Matrejek. Świeże powietrze z dużą porcją jodu, doskonale przygotowana trasa ścieżki przyrodniczej w Radawie i tradycyjny niedzielny spokój w tej rekreacyjnej  podjarosławskiej miejscowości ,sprawia że warto ją promować nie tylko w lecie ale w zimą. Wielkie brawa za odwagę i dobry przykład rodzinnej rekreacji do naśladowania. Zachęcam do częstszego przebywania na świeżym powietrzu pieszo, na nartach lub rowerem,  wg polskiego porzekadła ....w zdrowym  ciele zdrowy duch….  



         

  


  

  

piątek, 3 lutego 2012

Ogołocili nam szopkę

artykuł  nowiny24.pl 31.01.2012 r autor: Roman Kijanka


tak wyglądała szopka przed kradzieżą


U W A G A !!!
Jeśli ktoś widział zaginionego baranka i krówkę proszony jest o kontakt wal@konto.pl lub proszę zgłosić do najbliższej 
Komendy Policji pod nr tel. 997

środa, 1 lutego 2012

Życzenia urodzinowe dla Janusz Kapera

 
 
 8-go lutego obchodzi urodziny nasz kolega 
Janusz Kapera


My Weterani życzymy Ci, 
aby marzenia, które skrywasz na dnie Twojego serca,
doczekały się spełnienia.
Korzystając z okazji Twojego święta przesyłamy 
Ci Januszku również garść nadziei i wiary,
aby dały Ci one siłę do pokonywania trudności 
jakie pojawiają się w codziennym życiu.


Urodzeni 8 lutego
Autor: Jan Starża Dzierżbicki
Opis pochodzi z reprintu książki Jana Starży - Dzierżbickiego
Pod jaką gwiazdą urodziłeś się - horoskopy na każdy dzień roku,
Warszawa 1938 r.


Kto urodził się dnia 8 lutego

           Stały, uczuciowy, cierpliwy - okazuje dobre serce. Swe uczucia, walki i namiętności zamyka wewnątrz swej duszy, a na zewnątrz nic się prawie z tego nie przedostaje. Po jego wyglądzie nie można w ogóle rozróżnić jego uczuć prawdziwych, ani też rozpoznać jego walk wewnętrznych.
Jest to człowiek inteligentny, okazujący dużo entuzjazmu dla nauki i wszelkich spraw humanitarnych. W pracy swej cierpliwy - chętnie oddaje się poważnym studiom. Łagodny, o dobrym sercu, potrafi być również przewidujący, ostrożny i nieufny.
           Ma stale i jasno określone cele życiowe i dąży do nich nieustannie. Potrafi prowadzić interesa: może być z niego doskonały rachmistrz. Zazwyczaj odbywa dość dalekie podróże. Nastroje pesymistyczne zmieniają się u niego ze stanami pełnymi nadziei.
           W małżeństwie wykazuje dużo zdrowego rozsądku i troski o szczęście swego partnera. Nawet wtedy, gdy stosunki małżeńskie układają się dlań bardzo niepomyślnie i już mówi o rozwodzie - potrafi być ciągle jeszcze wzorowym mężem, ustępliwym, pomocnym, dążącym do wzajemnej harmonii.
           Wady. Zatopiony w samym sobie - może okazywać zbyt wielki egoizm, przejawiając również zbytnią zarozumiałość i wyniosłość. Jego przejścia życiowe mogą być spowodowane tym, że nie będzie chciał uznać swej niekompetencji.
           Dziecko tak urodzone - jest bardzo interesujące dzięki swej inteligencji i zrozumieniu życia ponad swe lata. Rodzice powinni dzielić się z nim swymi myślami i uważać je raczej za swego towarzysza.
            Wówczas okaże ono niezwykłą troskę o dobro rodziny, posłuszeństwo i będzie szczęśliwe, o ile uda mu się coś uczynić dla innych. Pragnie ono bowiem zawsze postępować prawą drogą, stąd też trzeba mu zawsze tłumaczyć, dlaczego należy unikać pewnych czynów. W takim postępowaniu z dzieckiem należy jednak strzec się przesady - inaczej stanie się nadmiernie pewne siebie i zarozumiałe - ze względu na swe zdolności.