Wprowadzenie Ikony Pani Jasnogórskiej Królowej Bieszczadzkiej Krainy do nowego Kościoła w Woli Michowej
niedziela, 12 września 2010
Wprowadzenie Ikony - Wola Michowa
Wprowadzenie Ikony Pani Jasnogórskiej Królowej Bieszczadzkiej Krainy do nowego Kościoła w Woli Michowej
poniedziałek, 12 kwietnia 2010
XII rajd "WALterowców" - Dołżyca k/Komańczy
Cyfra XII jest magiczną liczbą związaną z różnymi znaczeniami. W przypadku naszej grupy Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia przemianowanej nieformalnie od 2004 r. w Grupę WALterowców jest liczbą już 12-stego rajdu pieszego w Bieszczady, który corocznie organizuje grupa dawnych przyjaciół:
Antek Kuryło, Wiesio Matrejek, Jacek Hołub
Rajd ten jest kontynuacją uczestniczenia w/w na kolejnych jego edycjach i trasie pieszej z różnych miejscowości Bieszczad do Jabłonek, końcem marca w rocznicę śmierci gen. K. Świerczewskiego ps. Walter. Te masowe na owe czasy zloty, które pamiętamy od 1979 r. jak i wiele wyjazdów w ukochane góry pozwoliły wykształtować nasze charaktery.
Po czasie stagnacji turystycznej tego rajdu i nagannym stosunku do gen. Świerczewskiego postanowiliśmy w 20-stą rocznicę pierwszego pobytu zorganizować podobny rajd bez jakichkolwiek ideologii, zwołując starszy aktyw turystów z Jarosławia i okolic.
uczestnicy rajdu:
- Jacek Hołub
- Wiesław Matrejek
- Antoni Kuryło
- Krzysztof Bałanda
- Janusz Kapera
- Jacek Jabłoński
- Adam Huk
- Wiesław Wojtyna
- Tadeusz Kość
- Jerzy Bałanda
- Marek Wasiuta
- Adam Morycz
- Mariusz Szumiński
- Marek Machoń
- Janusz Krasicki
- Waldemar Babula
- Mariusz Łanowy
- Maciej Machała
- Adam Przewrocki
- Jacek Bis
- Wojciech Gosztyła

więcej zdjęć pod adresem: https://picasaweb.google.com/115012292576758871303/20100412RajdWeteranow?authkey=Gv1sRgCN60hoDCjYTKDw
niedziela, 11 kwietnia 2010
Pomnik na Przełęczy Żebrak
Minuta ciszy przy pomniku 11.04.2010 r.
Historia pomnika usytuowanego na Przełęczy Żebrak w paśmie Wielkiego Działu ma związek z tragedią narodową katastrofy polskiego samolotu wojskowego i śmierci przebywających na pokładzie 96 osób na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. W chwili katastrofy tj. 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 czasu środkowoeuropejskiego pasmem Wielkiego Działu wędrowali turyści górscy z Jarosławia, dwoma grupami tzw. Platerówek (kobiet) prowadzonych przez Krystynę Kuryło i Walterowców (mężczyzn) prowadzonych przez Jacka Hołub przewodnika beskidzkiego i ratownika GOPR Grupy Bieszczadzkiej.
Wieść o tak wielkiej katastrofie niebawem obiegła cały świat. Poruszeni zostali wszyscy, na znak żałoby narodowej flagi ozdobione zostały kirem i opuszczone do połowy masztów.
Każdy kto żyw śledził niusy telewizyjne i radiowe z lotniska Siewierny pod Smoleńskiem. Jak trudno uwierzyć w fakt że w takich chwilach my Polacy potrafimy się łączyć tworząc jedno.
Tak też się i stało tym razem. Już w nocy tej samej doby w zamyśle Wojtka Gosztyły (Kija) i Wojtka Wesołkina przebywającego w pensjonacie Kira w Woli Michowej zrodził się pomysł upamiętnienia tej tragedii właśnie w Bieszczadach. Los padł na odwiedzaną często przez turystów przełęcz Żebrak 816 m.
Platerówki i Walterowcy z Jarosławia nie odmówili udziału w skromnych uroczystościach, które zaplanowane zostały na godzinę 12.00 kolejnego dnia. Zjawili się w oznaczonej porze i godzinie jak i zaproszeni na szybko Teresa i Jerzy Żak z Komańczy……. Przy symbolicznym kamieniu okrytym kirem i napisem zaciągnięto wartę. Ktoś zaintonował …Jeszcze Polska nie zginęła…
Po Bieszczadzie przeszedł Mazurek Dąbrowskiego zaśpiewany przez kilkadziesiąt gardeł jednoczących się turystów. Ze łzami w oczach z sercem pełnym bólu odmówiono słowa należnej modlitwy …wieczne odpoczywanie racz im dać Panie. Zaraz potem zapleciono ręce by w utworzonym wielkim kole odśpiewać pieśń Barkę. Bo cóż było robić innego w takiej chwili. Nawet organizatorzy nie mieli konkretnego scenariusza. Uzgodniono tylko że niebawem powstanie w tym miejscu trwały ślad pamięci o tych którzy odeszli 10 kwietnia 2010 r. do domu Ojca.
Jak zaplanowano tak zrobiono. Honorni Walterowcy zajęli się tym tematem. Granitowy kamień z napisem W hołdzie pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem turyści wędrujący pasmem Wielkiego Działu w dniach 10-11 kwietnia 2010 r. wykonał Jerzy Bałanda z Muniny, jego wmurowania dokonali majstrowie Wiesław Matrejek, Krzysztof Bałanda, Jacek Hołub i Wojciech Gosztyła.
Opracował: Jacek Hołub
poniedziałek, 8 marca 2010
Subskrybuj:
Posty (Atom)



















