wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

wtorek, 8 marca 2016

XII Rajd Papieski na Tarnicę


Pozwólcie mi odejść do Domu Ojca…                             
 
        Jak trudno wierzyć w fakt że już niebawem minie kolejny rok jak między nami nie ma żyjącego papieża św. Jana Pawła II, papieża rodaka, papieża który zmienił świat i ludzi. Tą smutną wiadomość przekazał arcybiskup Leonardo Sandri w słowach
2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca…
     Parę dni później 8 kwietnia w godzinie śmierci wielkiego Polaka, kiedy na ulicach i placach polskich miast, kto żyw palił znicze, grupa turystów z Jarosławia wyruszyła w Bieszczady by  swym pobytem -na najwyższej górze tego pasma, Tarnicy 1346 m. oddać hołd zmarłemu i zatknąć flagę żółto-białą z napisem
..Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie. Ten szczyt górski parokrotnie odwiedzał  ks. Karol Wojtyła, po raz pierwszy 5 sierpnia 1953 r., potem 10 sierpnia 1956 i 14 lipca 1957 r.  Podczas nocnego wejścia na ten szczyt, zmierzaliśmy się z górą
i własnymi ludzkimi słabościami. Aby wzmocnić się duchowo odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakańczając je na szczycie u podnóża  krzyża, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa z napisem:
Wznoszę swe oczy ku górom skąd nadejdzie mi pomoc” Ps.121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły -5 VIII 1953 r.
 
    Dlatego jeśli czujesz potrzebę oddania kolejny raz hołdu wielkiemu człowiekowi, jesteś sprawny fizycznie i nasz doświadczenie turystyczne poruszania się porą nocną po górach zapraszam Cię serdecznie przyjacielu drogi, do wzięcia udziału w „XII  Papieskim rajdzie pieszym”. Zdaję sobie sprawę że będzie to forsowne przejście w późnych godzinach popołudniowych i nocnych ale ten trud z pewnością będzie stokrotnie nagrodzony. Ofiaruj go w intencji św. Jana Pawła II, papieża który zmienił ludzi i świat.   
     Wyjazd z Jarosławia autobusem o godzinie 12 w południe w sobotę 2 kwietnia 2016 r. (parking przy bloku nr 12 oś Pułaskiego). W miejscowości Jasień pokłonimy się Matce Bożej Bieszczadzkiej
w Jej Sanktuarium, której Wizerunek intronizował 7 lipca 1968 r. ks. kardynał Karol Wojtyła.
     O 18.00 udamy się pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów Wierszek  na Tarnicę. W trakcie 3 godzinnego podejścia odprawimy z należytą powagą w tej scenerii górskiej Drogę Krzyżową. Wzorem zeszłego roku zatkniemy na szczycie dużych rozmiarów flagę papieską z napisem …Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie.. a o godz. 21.37 odśpiewamy kilka pieśni
a szczególnie Barkę, pieśń którą Ten wyjątkowy pielgrzym ukochał. Powrót tą samą trasą. Przyjazd do Jarosławia późną porą nocną.
     Nad twoim bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz stosowne ubezpieczenie. Z pewnością trasę marszu zalegać będzie warstwa zmrożonego śniegu w dolnej części przemieszanego błota. Dlatego zabierz !!!!odpowiednie obuwie, grube skarpety, ochraniacze, rękawiczki, czapkę, okulary lub gogle, ubranie przeciwwiatrowe, zapasową odzież. Do niezbędnego ekwipunku weź z sobą !!! latarkę (najlepiej czołówkę) z kompletem zapasowych baterii, kijki narciarskie, termos z gorącą herbatą, trochę żywności kalorycznej.
Koszt przejazdu autobusem z Jarosławia wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem - 40 zł.             Należy: ; podać  imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel, tel . kontaktowy, email, do
czwartku  31 marca 2016  r.
      Ilość miejsc ograniczona. Powiadom znajomych.
               Jeśli czujesz że nie podołasz tej specyficznej formie oddania hołdu wielkiemu człowiekowi pozostań w domu.
                           Jacek Hołub -przewodnik beskidzki, ratownik GOPR,
tel. kom.502338847 email: jacekgopr@o2.pl




poniedziałek, 15 lutego 2016

VII rocznica śmierci Jacka Pajdy




         To już VII rocznica kiedy w naszym gronie zabrakło Jacka Pajdy naszego wspaniałego kolegę i fotografa.
         Wzorem lat ubiegłych zapraszamy kolegów na spotkanie, które odbędzie na cmentarzu w Koniaczowie 26.02.2016  o godz. 17:00.
Jak co roku pomodlimy sie nad mogiła Jacka zanucimy ,,Czerwony  pas''. Kolejny raz  wspomnimy Jacka wrócimy rozmową i myślami kiedy wędrowaliśmy po górach i biesiadowali przy ognisku  i może weźmiemy sobie do serca stara maksymę "Śpieszmy sie kochać ludzi tak szybko odchodzą...".
         Z cmentarza udamy sie do baru ,,U Rafała''  na skromny poczestunek.
Mam nadzieje ze Was koledzy nie zabraknie.            
                                                                                                         Wiesio                                                                                                                

sobota, 23 stycznia 2016

XII Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych


Wszyscy byli na sali …a Ty tylko na ekranie.

Jak co roku, na XII Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych w dniach 22-24 stycznia 2016 r. zjechały wielkie gwiazdy himalaizmu, narciarze i wspinacze wysokogórscy. Sala pękała w szwach bo nie lada filmy „rzucono” na scenę ustrzyckiego Domu Kultury. Wszyscy zjawili się w oznaczonym miejscu i godzinie byli obecni: przewodnicy, turyści i ratownicy GOPR, oraz ci co pozytywnie są zakręceni miłością do gór, tych niskich i tych wysokich.
Byli i nasi koledzy Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia ze swoimi ladies first, … ale Ciebie nie było drogi Olku*. Bo zastałeś na zawsze w tych najwyższych górach. Bo gdybyś z nich zjechał to byś w Ustrzykach był „gwiazdą” a tak zostałeś więcej bo …dobrym duchem tego XII Przeglądu. Pojawiłeś się na scenie, lecz nie mogliśmy Cię dotknąć …mówiłeś do nas  tak ciepło i radośnie że wrócisz …. wtedy zakręciła się łezka nie tyko w moim  oku.
Pozostały wyjątkowe wspomnienia, niedokończone rozmowy, zdjęcia i zwykła nadzieja, że się znów spotkamy się za rok, w ustrzyckim Domu Kultury na XIII Przeglądzie Filmów Górskich w 2017 r.
Jacek Marian Hołub


*Aleksander Ostrowski z Wetliny - polski narciarz skialpinista, ratownik górski

Zginął 25 lipca 2015 zjeżdżając na nartach w Karakorum z Gaszerbrum II (8035 m)




wtorek, 5 stycznia 2016

Wyróżnienie dla naszego kolegi J. Krasickiego



Są tacy ludzie….
         Jeśli mam być szczery to nie lubię „kadzić” ale w tym przypadku trzeba. Corocznie organizowana przez Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia akcja „szlachetna dłoń” przed świętami Bożego Narodzenia, która miała na celu zbiórkę odzieży i żywności dla potrzebujących, w 2015 roku osiągnęła nadzwyczajne owoce. Przez szereg lat Wół z Osłem dary serca od naszych kolegów i koleżanek  „ po rzuceniu na sito” przekazywali tym, którzy takiej formy pomocy potrzebowali.
Dziś nadszedł czas podziękowania wszystkim anonimowym ofiarodawcom za tak szlachetną postawę, która winna być brana jako przykład dobroczynności i filantropii osobistej. Pragnę z tej całej grupy, wyróżnić ciepłymi podziękowaniami, kol. Janusza Krasickiego za prowadzenie tej akcji od szeregu lat w śród uczniów Szkoły Podstawowej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Pełkińskiej. 
Niech kolegi postawa ideologiczna, społeczna i wewnętrzna determinacja stanie się dla nas w 2016 roku wyznacznikiem szczególnej wrażliwości w stosunku do bliźniego będącego w potrzebie.

                                                                                    Jacek Marian Hołub