wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

poniedziałek, 5 grudnia 2011

Wystawa fotograficzna „50 lat na połoninach – Grupa Bieszczadzka GOPR 1961—2011” - Leżajsk


W dniach 5 -18 grudnia 2011w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną pn. „50 lat na połoninach – Grupa Bieszczadzka GOPR 196—2011”, przygotowaną z okazji 50-lecia istnienia Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
Wystawa powstała z inspiracji ratowników: Roberta Kołodziejczyka i Jana Jabłkowskiego. Ważne jest to, że autorami zdjęć są sami ratownicy. Zdjęcia pochodzą z różnych okresów i stanowią zapis prawdziwych akcji oraz szkoleń – czyli tego, czym na co dzień zajmują się ratownicy w ramach służby górskiej. W połączeniu z wystawą odbędzie się promocja Monografii autorstwa Jana Jarosińskiego pt. „Błękitny krzyż na Połoninach. Monografia Grupy Bieszczadzkiej GOPR 1961-2011” Jest to opracowanie wzbogacone dużą ilością zdjęć w którym autor wnikliwie opisuje przebieg służby ratowników, którzy nieraz z narażeniem życia niosą pomoc zagubionym w górach. Mottem tej monografii są takie oto słowa: „(…) na każde wezwanie (…) udam sięw góry celem niesienia pomocy ludziom”. Wspomnienia samego autora oraz jego kolegów z GOPR-u układają się w ciekawą opowieść o życiu i pracy ratowników.
źródło: Miasto i Gmina Nowa Sarzyna http://www.nowasarzyna.eu/

 

 


 

 

 

 

 

 


sobota, 3 grudnia 2011

Honorowa nagroda Burmistrza Jarosławia „Jarosław 2011" dla Jacka Hołuba


Statuetki przyznawane są od 1994 r. za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego.
Pomysłodawcą tego ważnego wydarzenia kulturalnego był ówczesny burmistrz Jerzy Matusz. „JAROSŁAW" dłuta jarosławskiego artysty rzeźbiarza Dariusza Jasiewicza (również uhonorowanego nagrodą w 2003 r.) odlany jest z mosiądzu. Głównym motywem tej małej formy rzeźbiarskiej jest wizerunek księcia Władysława Opolczyka wkomponowany w górną część miecza. Kompozycję dopełniają dwa herby: u góry - miasta Jarosławia, u dołu - Orła Białego. W dolnej części rzeźby znajduje się panorama miasta z okresu lokacji na prawie magdeburskim w 1375 r. Całość formy zamyka podstawa z symbolicznie zaznaczoną „opływającą" miasto rzeką San.
 
  
3 grudnia 2011 roku Honorową Nagrodą Burmistrza Jarosławia, statuetką „Jarosława” w 18-nastej edycji został wyróżniony nasz kolega Jacek Hołub, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek i ratownik górski. Kapituła wyróżniła go w kategorii "PROMOCJA TURYSTYKI". Znany z cennych inicjatyw w dziedzinie turystyki i promocji miasta goprowiec jest także autorem przewodników turystycznych, zajmuje się również ratownictwem medycznym. Na "Jarosława” czekał 10 lat. W 2001 r. został nominowany do nagrody, jednak z nie do końca wyjaśnionych powodów jej nie otrzymał.


Następne wyróżnienia w kategorii:
  • oświata - Zespół Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu
  

  • aktywność społeczna - Stowarzyszenie miłośników Koni "ARABIAN"
  • rewaloryzacja zabytków - Ks. Prałat Marian Bocho
  
  •  kultura - Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Fryderyka Chopina
  
  • przedsiębiorczość - Zakłady Mięsne "Sokołów" z Jarosławia
 
  •  aktywność społeczna - Marian Żołyniak
 
  • aktywność społeczna - Fabryka Pieczywa Cukierniczego "San" Pajda sp. z o.o.
    
  •  rewaloryzacja zabytków - Lucyna Grodziecka-Gruntowicz
   
  • promocja miasta - Serial "1920 Wojna i miłość"
 
   - PISAŁY O NIM TAK
źródło: nowiny24 http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111204/JAROSLAW/951468464


Zdjęcia z gali wręczenia statuetek:

Rozdanie nagród zakończył świetny występ Aloszy Awdiejewa

 
 

CIEKAWOSTKA !!!
Napisy grawerowane na statuetkach wykonał nasz kolega Maciej Machała

piątek, 25 listopada 2011

Jarosławski propagator turystyki, badacz historii Jarosławia i publicysta

     Jacek Hołub ur. 16 VIII 1962 r. w Jarosławiu absolwent Technikum Budowlanego. W 1979 r. związał się z Turystycznym Klubem „Chwila”. Jako działacz turystyczny od 1982 r. pełnił różne funkcje z Zarządzie Oddziału PTTK, Komisji Turystyki Górskiej przy Oddziale PTTK i Wojewódzkim Zarządzie PTTK w Przemyślu. Od 1985 r. jest przewodnikiem turystycznym terenowym (woj. podkarpackie) i beskidzkim (Beskidy Wschodnie i Zachodnie)  przewodnik Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek. W 1985 r. wstąpił w szeregi ratowników górskich Bieszczadzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
     Organizatorem rajdów turystycznych pieszych i rowerowych w terenie uprawnień przewodnickich, inicjator grupy „WALterowców”, corocznego przejścia pieszego „Z Betlejem do Betlejem”, Rajdu Papieskiego na Tarnicę nocną porą w rocznicę i godzinę  śmierci Jana Pawła II, czy rajdu rowerowego Tato + Syn. Członek Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.
     Jest autorem i wydawcą 4 przewodników promujących zabytki sakralne miasta Jarosławia: Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej 1995, Dawne opactwo pp. Benedyktynek-1999, Dawne kolegium oo. Jeziutów-2004, Kościół  Ducha Świętego-2007.
     W uznaniu zasług dla rozwoju turystyki wyróżniony został w 2007 r. przez Ministra Gospodarki Odznaką honorową „ Za zasługi dla turystyki”, oraz statuetką Marszałka Województwa Podkarpackiego Za szczególną aktywność w rozwoju turystyki i promocji regionu  w 2009

 
 YouTube biografia: