wtg

Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia
e-mail: wal@konto.pl

sobota, 12 lutego 2011

TEPLICKIE SKAŁY - Skalne Miasto - Czechy


Jakieś dwa kilometry od miasta Teplice nad Metują znajdują się Skały Teplickie, w kierunku na Adrszpach i Trutnov. Również i one obfitują w liczne, unikalne formy skalne, takie jak Skalna Korona (symbol skał teplickich), Wykałaczka Karkonosza, Wierza Strażnicza, Topór Rzeźniczy i wiele innych, na niektórych ścianach zobaczycie wspinaczy. Ponadto w głębokim kanionie Sybiru mnóstwo jest zielonych kobierców paproci i mchów oraz innych zjawisk przyrodniczych.
Trasa zwiedzania mierzy 6 km i można ją pokonać w ciągu 2-3 godzin. Dokładny opis tej trasy znajdziesz w dziale trasy turystyczne ( trasa nr. 2)

Idąc będziecie podziwiać piękno otaczającej Was przyrody, a od czasu do czasu zobaczycie pstrągi pływające w licznych potoczkach. Zwiedzanie warto rozpocząć od wejścia na szczyt ruin zamku Strzemię. Przyznam szczerze, że jak pierwszy raz zobaczyłem schody prowadzące do zamku to zrobiły na mnie niemałe wrażenie. Co prawda po zamku zniknął niemal ślad to jednak trud włożony w wejście na sam szczyt zaprocentuje wspaniałym widokiem na okolice. Wracając jednak do zamku to powiem Wam, że został wybudowany w połowie XIII wieku. Niestety po wojnach husyckich, został w roku 1447 spalony przez wojska miast Śląskich i nigdy go już nie odbudowano. (więcej szegółów odnośnie zamku znajdziesz w opisie ciekawych miejsc- trasa 2-Teplickie Skały.






  







  

  

  

  

  



  










  

  





  

  

  



  



  

  

  
  

  

  

  

  

  

  



  

  

  

  




poniedziałek, 20 grudnia 2010

Betlejem k/Rudołowic


W pobliżu Rudołowic w powiecie jarosławskim znajduje się przysiółek Betlejem założony z inicjatywy mieszkańców wsi Jodłówka. To oni postanowili osiedlić się na szczerym polu. W 1939 roku wybudowali drewniane pomieszczenie, które pracujący w położonym opodal folwarku chłopi nazwali „Betlejem”. Z czasem nazwa ta przeniosła się na cały przysiółek.
Od paru lat do Betlejem podążają jarosławscy turyści i przewodnicy. Inicjatorem przedsięwzięcia od samego początku jest Jacek Hołub. W tym roku peregrynacja do Betlejem odbyła się po raz dziesiąty. Uczestniczyło w niej 28 osób w przebraniach św. Rodziny, pasterzy i kolędników. W roli Maryi wystąpiła Agnieszka Kamińska, Józefa – Jarosław Kamiński. W postać św. Mikołaja wcielił się Antoni Kuryło, zaś wołem był Wiesław Matejek.
Grupa entuzjastów turystyki i tradycji świątecznej udała się sprzed osiedla im. Pułaskiego w Jarosławiu do miejscowej Komendy Hufca ZHP. Stamtąd przyjęto Betlejemskie Światło Pokoju i przeniesiono je do Zmyślówki i Betlejem. W Zmyślówce Mikołaj obdarował przyjmujących upominkami. Było ognisko i wspólne śpiewy. Potem pieszo trupa pokonała, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, drogę do Cieszacina. Tam pozostawiono pojazd i pieszo wyruszono do przysiółka Betlejem. W świetle rac i w huku petard kolędnicy zostali powitani niezwykle gościnnie. Składano sobie życzenia i kolędowano przy akompaniamencie orkiestry. Ogółem w tym przedświątecznym i pełnym serdeczności spotkaniu uczestniczyło około 200 osób.
Jak nas poinformował Jacek Hołub poczęstunek dla gości przygotowały panie Maria Gilarska i Regina Huk z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudołowicach. Miłą niespodziankę sprawili sami kolędnicy obdarowując piernikami i piernikowymi kartkami z życzeniami świątecznymi mieszkańców Betlejem i wszystkich zgromadzonych. Pierniki podarowali Maciej i Kamil Kuźniarowscy z Jarosławia. Należy podkreślić, że Światełko z Betlejem odebrały w przysiółku o tej samej nazwie najstarsze mieszkanki – Maria Huk i Józefa Wajda.
Tekst HENRYK GRYMUZA http://www.infotuba.pl/spoleczenstwo/ludzie/betlejem_kolo_jaroslawia_a3940.xml 


  Artykół "Info Tuba" - Do Betlejem koło... Jarosławia : http://www.infotuba.pl/spoleczenstwo/religia/do_betlejem_kolo____jaroslawia_a8142.xml 



Audycja w Radiu Rzeszów: http://w975.wrzuta.pl/audio/7jDgFjoiaFI/kolednicy_w_radiu_rzeszow_wtg_z_jaroslawia


 
 
 

niedziela, 12 grudnia 2010

Uroczystość Poświęcenia Kościoła w Woli Michowej

Artykuł z serwisu turystycznego "Okolice Komańczy i Woli Michowej" http://www.komancza.info/content/view/394/35/


Uroczystość Poświęcenia Kościoła w Woli Michowej
Image
Kościół w Woli Michowej (foto Krzysztof Bałanda)
12 grudnia 2010r. na zawsze wpisze się w naszej pamięć. W tym dniu z rąk Metropolity Przemyskiego Arcybiskupa Józefa Michalika dokonano poświęcenia nowego kościoła zbudowanego z inicjatywy miejscowej ludności, przy dużym wsparciu ludzi dobrej woli zamieszkujących nie tylko naszą diecezję.
Wola Michowa to jedna z niewielkich bieszczadzkich miejscowości, której powstanie datuje się na połowę XVI w. Miejscowość jest przykładem, jak okrutnie historia obeszła się z tym niewielkim skrawkiem ziemi, gdzie nagle zmilkły cerkiewne dzwony, ucichła gwara Łemków, a na „michowskim” rynku nie pojawili się ani podążający do synagogi rabin, ani Żyd-sklepikarz. Do II wojny światowej Wola Michowa była centralnym punktem społecznego i gospodarczego życia gminy, a liczyła ona wówczas ponad 900 osób różnych narodowości. Byli to Ukraińcy, Polacy, Żydzi, Cyganie, W roku 1946 poprzez tzw. akcję „Wisła”  ludność całkowicie wysiedlono.
Ponowna kolonizacja Woli Michowej to lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia, odbudowująca się gospodarka leśna i rolnicza ściągnęła nowych osadników do pracy, którzy tutaj pozakładali rodziny i wielu z nich na zawsze pozostało. Obecnie miejscowość liczy niespełna 100 osób.
Image
Poświęcenie fundamentów przez Dziekana Ks. Jana Krupińskiego
W 2005 r. zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Kościoła, którego przewodniczącym został Wojciech Gosztyła (przewodnik górski i ratownik GOPR) i w tym samym roku rozpoczęto zbiórkę środków na ten cel. Główne przychody pochodziły ze sprzedaży cegiełek, kalendarzy, baranków wielkanocnych podczas Drogi Krzyżowej na Tarnicę,  darowizn, miesięcznych składek parafian i kwest pod kościołami w archidiecezji przemyskiej. Budowę wspierało też wielu wolontariuszy, którzy pomagali własną pracą, darem materialnym, modlitwą i wsparciem w chwilach trudnych. Nie zabrakło wsparcia i pomocy ze strony Pasterza naszej Diecezji.
Pracę rozpoczęto 1 sierpnia 2007 r. Kościół, wg projektu inż. Bogdana Jezierskiego z Łupkowa, z jodłowych bali, tzw. płazów, o dachu kalenicowym, kryty gontem, budowali cieśle z Podhala. Nad wejściem głównym znajduje się wieża słupowa o wys. 14 m, która podkreśla karpacki styl budowli. Nad nawą, na wieży głównej oraz  na sygnaturce widnieją  krzyże pozłocone w pracowni konserwatorskiej Romana Dawidziaka, które doskonale komponują się z architekturą świątyni. Fundamenty obłożone zostały miejscowym kamieniem.
Ołtarz Kościoła (foto Krzysztof Bałanda)Ołtarz główny wykonywany jest wg projektu  Mariana Pażuchy, rzeźbiarza z Nowego Sącza. Znajduje się w nim ikona Pani Jasnogórskiej Bieszczadzkiej Krainy, wykonana za zgodą oo. Paulinów przez  częstochowskiego artystę-malarza Rafała Stępniaka (kolegę ze studiów znanego w Bieszczadach rzeźbiarza Janusza Zubowa). Ściany boczne ozdabia wykonana w drewnie droga krzyżowa dłuta nieżyjącego już  bieszczadzkiego artysty Jędrka Wasielewskiego „Połoniny”. Ołtarz eucharystyczny i ambonkę wykonano z rodzimego piaskowca w pracowni kamieniarskiej Jurka Bałandy z Jarosławia.
Pierwszą bardzo ważną uroczystością było poświęcenie ikony. Miało ono miejsce 29 lipca 2010 r. na Jasnej Górze przed Cudownym obrazem Matki Bożej. W tym wielkim wydarzeniu wzięli udział inicjatorzy działa, parafianie i przewodnicy górscy. Swą obecnością zaszczycił je także ks. Franciszek Rząsa, ks. Piotr Bartnik oraz siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek w Komańczy, które wspierały to dzieło swą modlitwą.
Image
Wprowadzenie Ikony
12 września 2010 r. nastąpiło uroczyste przeniesienie Ikony Matki Bożej Częstochowskiej z kościoła macierzystego w Nowym Łupkowie do nowo wybudowanego kościółka. Przy śpiewie i modlitwie pielgrzymowano ponad 7 km, niosąc z czcią i wiarą ikonę Maryi. W uroczystości tej wzięli udział parafianie i licznie zgromadzeni goście. Przybyli na tę uroczystość także oo. Paulini z Jasnej Góry.                    
W niedzielę, 12 grudnia 2010 r., mieszkańcy Woli Michowej już kolejny raz przeżywali niezwykłą uroczystość związaną z nową świątynią. Tym razem w przepięknej zimowej scenerii ks. Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski dokonał poświęcenia  drewnianego kościółka. Uroczystość miała wymiar dekanalny – zgromadziła kapłanów pracujących w  dekanacie  rzepedzkim. W uroczystości uczestniczyli  również kapłani pracujący kiedyś w tej parafii. Swą obecnością zaszczyciły Wolę Michową władze gminne, na czele z wójtem. Byli też darczyńcy i ci wszyscy, którym nieobojętne było powstanie tego wspaniałego dzieła.
Image
Słowo Boże Arcypasterza (foto K. Bałanda)
Ksiądz Arcybiskup w słowie skierowanym do obecnych nie krył swego zachwytu i radości z nowego Domu Bożego w naszej Diecezji, „ tego kościoła nie powstydziły by się największe kurorty Europy w Austri czy Francji” ale jednocześnie prosił o wymiar duchowy Kościoła, o zaangażowanie się ludzi w jego życie przez włączenie się w żywe wspólnoty, by tym samym stawać się mocnym i żywym Kościołem Jezusa
Bądź uwielbiony, Panie, w tym dziele, które dzięki Tobie powstało, w ludziach dobrej woli, kapłanach, inicjatorach, robotnikach i wszystkich w sercu pragnących spotkać się z Tobą w tej nowo  poświęconej świątyni.

Posłuchaj relacji mp3



Maryjo, Pani Bieszczadzkiej Krainy – módl się za nami!

Uczestnicy


Image
Uczestnicy uroczystości (foto K. Bałanda)