Artykuł z serwisu turystycznego "Okolice Komańczy i Woli Michowej" http://www.komancza.info/content/view/394/35/
Uroczystość Poświęcenia Kościoła w Woli Michowej
Kościół w Woli Michowej (foto Krzysztof Bałanda)
12 grudnia 2010r. na zawsze wpisze się w naszej pamięć. W tym dniu z rąk Metropolity Przemyskiego Arcybiskupa Józefa Michalika dokonano poświęcenia nowego kościoła zbudowanego z inicjatywy miejscowej ludności, przy dużym wsparciu ludzi dobrej woli zamieszkujących nie tylko naszą diecezję.
Wola Michowa to jedna z niewielkich bieszczadzkich miejscowości, której powstanie datuje się na połowę XVI w. Miejscowość jest przykładem, jak okrutnie historia obeszła się z tym niewielkim skrawkiem ziemi, gdzie nagle zmilkły cerkiewne dzwony, ucichła gwara Łemków, a na „michowskim” rynku nie pojawili się ani podążający do synagogi rabin, ani Żyd-sklepikarz. Do II wojny światowej Wola Michowa była centralnym punktem społecznego i gospodarczego życia gminy, a liczyła ona wówczas ponad 900 osób różnych narodowości. Byli to Ukraińcy, Polacy, Żydzi, Cyganie, W roku 1946 poprzez tzw. akcję „Wisła” ludność całkowicie wysiedlono.
Ponowna kolonizacja Woli Michowej to lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia, odbudowująca się gospodarka leśna i rolnicza ściągnęła nowych osadników do pracy, którzy tutaj pozakładali rodziny i wielu z nich na zawsze pozostało. Obecnie miejscowość liczy niespełna 100 osób.
Poświęcenie fundamentów przez Dziekana Ks. Jana Krupińskiego
W 2005 r. zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Kościoła, którego przewodniczącym został Wojciech Gosztyła (przewodnik górski i ratownik GOPR) i w tym samym roku rozpoczęto zbiórkę środków na ten cel. Główne przychody pochodziły ze sprzedaży cegiełek, kalendarzy, baranków wielkanocnych podczas Drogi Krzyżowej na Tarnicę, darowizn, miesięcznych składek parafian i kwest pod kościołami w archidiecezji przemyskiej. Budowę wspierało też wielu wolontariuszy, którzy pomagali własną pracą, darem materialnym, modlitwą i wsparciem w chwilach trudnych. Nie zabrakło wsparcia i pomocy ze strony Pasterza naszej Diecezji.
Pracę rozpoczęto 1 sierpnia 2007 r. Kościół, wg projektu inż. Bogdana Jezierskiego z Łupkowa, z jodłowych bali, tzw. płazów, o dachu kalenicowym, kryty gontem, budowali cieśle z Podhala. Nad wejściem głównym znajduje się wieża słupowa o wys. 14 m, która podkreśla karpacki styl budowli. Nad nawą, na wieży głównej oraz na sygnaturce widnieją krzyże pozłocone w pracowni konserwatorskiej Romana Dawidziaka, które doskonale komponują się z architekturą świątyni. Fundamenty obłożone zostały miejscowym kamieniem.
Ołtarz główny wykonywany jest wg projektu Mariana Pażuchy, rzeźbiarza z Nowego Sącza. Znajduje się w nim ikona Pani Jasnogórskiej Bieszczadzkiej Krainy, wykonana za zgodą oo. Paulinów przez częstochowskiego artystę-malarza Rafała Stępniaka (kolegę ze studiów znanego w Bieszczadach rzeźbiarza Janusza Zubowa). Ściany boczne ozdabia wykonana w drewnie droga krzyżowa dłuta nieżyjącego już bieszczadzkiego artysty Jędrka Wasielewskiego „Połoniny”. Ołtarz eucharystyczny i ambonkę wykonano z rodzimego piaskowca w pracowni kamieniarskiej Jurka Bałandy z Jarosławia.
Pierwszą bardzo ważną uroczystością było poświęcenie ikony. Miało ono miejsce 29 lipca 2010 r. na Jasnej Górze przed Cudownym obrazem Matki Bożej. W tym wielkim wydarzeniu wzięli udział inicjatorzy działa, parafianie i przewodnicy górscy. Swą obecnością zaszczycił je także ks. Franciszek Rząsa, ks. Piotr Bartnik oraz siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek w Komańczy, które wspierały to dzieło swą modlitwą.
Wprowadzenie Ikony
12 września 2010 r. nastąpiło uroczyste przeniesienie Ikony Matki Bożej Częstochowskiej z kościoła macierzystego w Nowym Łupkowie do nowo wybudowanego kościółka. Przy śpiewie i modlitwie pielgrzymowano ponad 7 km, niosąc z czcią i wiarą ikonę Maryi. W uroczystości tej wzięli udział parafianie i licznie zgromadzeni goście. Przybyli na tę uroczystość także oo. Paulini z Jasnej Góry.
W niedzielę, 12 grudnia 2010 r., mieszkańcy Woli Michowej już kolejny raz przeżywali niezwykłą uroczystość związaną z nową świątynią. Tym razem w przepięknej zimowej scenerii ks. Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski dokonał poświęcenia drewnianego kościółka. Uroczystość miała wymiar dekanalny – zgromadziła kapłanów pracujących w dekanacie rzepedzkim. W uroczystości uczestniczyli również kapłani pracujący kiedyś w tej parafii. Swą obecnością zaszczyciły Wolę Michową władze gminne, na czele z wójtem. Byli też darczyńcy i ci wszyscy, którym nieobojętne było powstanie tego wspaniałego dzieła.
Słowo Boże Arcypasterza (foto K. Bałanda)
Ksiądz Arcybiskup w słowie skierowanym do obecnych nie krył swego zachwytu i radości z nowego Domu Bożego w naszej Diecezji,
„ tego kościoła nie powstydziły by się największe kurorty Europy w Austri czy Francji” ale jednocześnie prosił o wymiar duchowy Kościoła, o zaangażowanie się ludzi w jego życie przez włączenie się w żywe wspólnoty, by tym samym stawać się mocnym i żywym Kościołem Jezusa
Bądź uwielbiony, Panie, w tym dziele, które dzięki Tobie powstało, w ludziach dobrej woli, kapłanach, inicjatorach, robotnikach i wszystkich w sercu pragnących spotkać się z Tobą w tej nowo poświęconej świątyni.
Maryjo, Pani Bieszczadzkiej Krainy – módl się za nami!
Uczestnicy
Uczestnicy uroczystości (foto K. Bałanda)